Novinky - revmatoidní artritida

Jak poznat nebezpečnou závislost na lécích?

Jak poznat nebezpečnou závislost na lécích?

Někteří lidé musejí užívat silné léky proti bolesti. Většinou si na ně nebezpečnou, život ohrožující závislost nevypěstují. Jisté riziko ovšem existuje.

Časem bývá nutné zvýšit dávky

Léky proti bolesti zahrnují i ty, na kterých se člověk za určitých okolností může stát fyzicky či psychicky závislým. Bohužel ti nejúčinnější bojovníci proti utrpení představují zároveň i největší riziko. Užívání těchto léků je pro některé pacienty ovšem nevyhnutelné.

Odborníci tvrdí, že nebezpečná psychická závislost na lécích proti bolesti nevzniká příliš často. Pacienti a jejich lékaři se spíše setkávají s takzvanou zvýšenou tolerancí těchto přípravků. To znamená, že tělo si na látku zvykne, a tak je jí časem potřeba větší množství.

Opioidy pomáhají, ale…

Hlavními představiteli léků tlumících bolest jsou opioidy. Patří k nim například hydrokodon, morfin nebo kodein. Lidé s chronickými bolestmi užívající opioidy si na těchto lécích často vypěstují takzvanou fyzickou závislost. To znamená, že jejich tělo si na lék zvykne, a pokud jej náhle vysadí, potýkají se s nepříjemnými abstinenčními příznaky. S něčím takovým je nutné počítat a tento stav nesmíme zaměňovat se skutečně nebezpečnou psychickou závislostí. Při psychické závislosti pacient:

  • pociťuje nutkavou touhu po léku,
  • užívá léky nad předepsané množství a mimo stanovenou dobu,
  • není schopen se při užívání léku kontrolovat,
  • pokračuje v užívání léku i přesto, že situace přináší negativní důsledky (mentální, fyzické, sociální či finanční) pro něj či jeho blízké.

Ženy jsou náchylnější

Riziko vzniku závislosti na lécích proti bolesti zvyšují tyto okolnosti:

  • nerespektování nebo nedbalé dodržování doporučení k užívání léků,
  • drogová závislost v minulosti,
  • věk – lidé mladší 26 let a starší 65 let jsou ohroženi více,
  • pohlaví – ženy propadají závislosti častěji než muži.

Stop závislosti

Dodržováním následujících zásad snížíte riziko vzniku psychické závislosti na minimum.

  • Pečlivě dodržujte doporučené dávkování.
  • Konzultujte s lékařem či lékárníkem případné lékové interakce (pokud užíváte i jiné léky, jejich účinky mohou nějakým způsobem ovlivňovat účinky léků proti bolesti).
  • Každou změnu dávkování konzultujte s lékařem.
  • Nikdy neužívejte léky, které nejsou určeny přímo vám osobně.

(brbr)

Zdroj: 
www.everydayhealth.com

Hodnocení článku:
(2662 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Máte revmatoidní artritidu? Chraňte své oči před sluncem!

Máte revmatoidní artritidu? Chraňte své oči před sluncem!

Poškození kůže sluncem zvyšuje riziko rakoviny kůže a urychluje se také přirozený proces stárnutí pleti. Expozice UV záření pak může poškodit také vaše oči. To může vést k problémům, jako jsou pálení očí a zánět spojivek, či dokonce šedému zákalu.
8. 8. 2010 Revmatoidní artritida
Revmatická nemoc ji téměř připravila o život, nyní vede pacientskou skupinu

Revmatická nemoc ji téměř připravila o život, nyní vede pacientskou skupinu

Zatímco například revmatoidní artritida je poměrně časté a také známé onemocnění, u něhož mohou od loňského roku lékaři svým pacientům již od středně těžkého stadia předepisovat biologickou léčbu, u systémové sklerodermie (SS) je to jinak. Tato revmatická nemoc je vzácná, její projevy jsou velmi různorodé, a proto bývá diagnostika choroby zdlouhavá a obtížná. Jde přitom o velmi závažné onemocnění, což demonstruje také příběh 41leté pacientky Michaely Linkové.
6. 2. 2020 Revmatoidní artritida
Krevní testy mohou předpovědět vznik revmatoidní artritidy

Krevní testy mohou předpovědět vznik revmatoidní artritidy

Revmatoidní artritida je chronické autoimunitní onemocnění vyznačující se zánětem kloubů, který poškozuje chrupavku i kosti. První příznaky mohou přicházet velmi nenápadně. Při efektivní diagnostice by ale mohly pomoci krevní testy.
29. 4. 2010 Revmatoidní artritida
Léčba revmatických onemocnění – čím dříve, tím lépe

Léčba revmatických onemocnění – čím dříve, tím lépe

Hned poté, co vám stanoví diagnózu revmatického onemocnění, se možná budete bránit zahájení agresivní léčby, když vlastně ještě nemáte až tak vážné potíže. Nebojte se v tom případě uposlechnout rady lékaře, je to pro vaše dobro.
10. 4. 2019 Revmatoidní artritida
Nadměrná fyzická zátěž může vést ke vzniku artritidy

Nadměrná fyzická zátěž může vést ke vzniku artritidy

Na výročním zasedání Radiologické společnosti v Severní Americe padlo v prosinci 2009 překvapivé tvrzení – nadměrná fyzická aktivita může u mužů a žen ve středním věku způsobit postižení kolenních kloubů a také zvyšovat riziko vzniku osteoartritidy.
17. 1. 2010 Revmatoidní artritida
Inzerce: