Novinky - revmatoidní artritida

K čemu slouží centra specializovaná na biologickou léčbu

K čemu slouží centra specializovaná na biologickou léčbu

Řada pacientů vyslovuje údiv nad skutečností, že v případě, kdy je jim indikována cílená biologická léčba, nemohou setrvat ve výlučné péči svého revmatologa. Změna lékaře či dlouhé a namáhavé cestování do nejbližšího centra biologické léčby jsou pro ně obtěžující. Jaké jsou důvody, proč byly tyto centralizované instituce založeny, a jaké výhody jejich existence poskytuje?

Proč existují centra biologické léčby?

  1. Centra biologické léčby sdružují lékaře s vysokými odbornými znalostmi, specialisty ve svém oboru. Právě tito odborníci jsou schopni rozhodnout, pro koho je cílená léčba vhodná, a zhodnotit, jaká rizika pro pacienta vzhledem k jeho celkovému zdravotnímu stavu představuje. Své zkušenosti mohou mimo jiné rozvíjet právě kvůli tomu, že se setkávají s větším množstvím pacientů s obdobnými potížemi, než kolik by jich mohli potkat v běžné revmatologické ambulanci. Úkolem těchto lékařů je i posouzení toho, kteří pacienti splňují přísná kritéria pro indikaci biologik. Zároveň jsou tito odborníci podporováni v dalším vzdělávání ve svém oboru a v rozvíjení kontaktů s dalšími lékaři stejné specializace.
  2. Dalším úkolem center pro biologickou léčbu je sledování účinnosti a bezpečnosti této terapie. Tím, že je podávání velmi drahé léčby centralizováno, je zajištěno smysluplné využití finančních zdrojů, které jsou na ni přiděleny. Důkazem úspěchu takového přístupu může být národní registr pacientů se zánětlivými revmatickými onemocněními, známý pod zkratkou ATTRA, který je koordinován Českou revmatologickou společností a který shromažďuje informace o pacientech podstupujících cílenou biologickou léčbu. Všechna tato data pak mohou být dále využita, ať již pro další studium a vývoj účinnější léčby, nebo pro poskytovatele finančních zdrojů (zdravotní pojišťovny). Tyto databáze poskytují mj. důležité informace o počtech osob, pro které by biologická léčba byla přínosem, ale z ekonomických důvodů jim nemohla být poskytnuta.
  3. V neposlední řadě je důležité zmínit, že centra biologické léčby poskytují odpovídající technické zázemí pro terapii, nezbytné například pro všechny kontroly předcházející této léčbě a dále pak pro průběžnou kontrolu pacientova stavu. Vysoká odbornost lékařského personálu a špičkové technické vybavení center pro biologickou léčbu jsou nezbytné i pro zajištění bezpečí pacienta. Jakkoli jsou totiž biologika přínosná, v ojedinělých případech se mohou při jejich podání objevit závažné komplikace. Pro tyto případy je naprosto nezbytné mít nablízku odborníka, technické vybavení i potřebné prostředky k poskytnutí pomoci.

Cesta do centra biologické léčby

Jak již bylo naznačeno, ne pro každého pacienta je cílená biologická léčba nutná či vhodná. Řada pacientů, kteří na pokyn praktického lékaře navštívili specialistu v oboru revmatologie, u tohoto odborníka (v ambulantní praxi či v nemocnici) zůstávají dlouhodobě. Až v případě, že selhala konvenční léčba a chorobu se nedaří dostat pod kontrolu, může být pacientovi doporučen právě přechod do center biologické léčby, kde bude posouzeno, zda je tento typ léků pro něj vhodný a bezpečný.

Seznam center, ve kterých mohou hledat pomoc pacienti s revmatologickými obtížemi, je možné najít na těchto stránkách. Zmíněna jsou tu i centra, která jsou specializovaná na péči o dětské revmatiky. Síť těchto pracovišť se neustále rozšiřuje tak, aby pokrývala potřeby pacientů napříč celou Českou republikou. 

(eub)

 

Zdroje a použitá literatura:

 

Hodnocení článku:
(203 hodnocení - 3,3 z 5)

Další doporučené články

Bolí vás celé tělo? Možná trpíte fibromyalgií  – část druhá

Bolí vás celé tělo? Možná trpíte fibromyalgií – část druhá

Na takzvanou fibromyalgii, chorobu obtěžující nemocného především trvajícími bolestmi svalů a povětšinou i celkovou únavou, bohužel dnešní medicína ještě tak úplně nevyzrála. Lékaři toto onemocnění zatím neumí zcela vyléčit, dokážou však poskytnout alespoň částečnou úlevu od potíží, které fibromyalgii provází.
20. 9. 2010 Revmatoidní artritida
Dědičnost a revmatické nemoci. Jakou roli v jejich rozvoji hrají geny?

Dědičnost a revmatické nemoci. Jakou roli v jejich rozvoji hrají geny?

Dědičnost hraje důležitou roli při přenosu a vzniku širokého spektra chorob, včetně revmatických onemocnění. Vztah genů a revmatických nemocí však není tak jednoduchý, jak by se na první pohled mohlo zdát. Za jejich vznikem totiž stojí více než jen genová výbava zděděná po rodičích.
17. 7. 2022 Revmatoidní artritida
Nepanikařte, když léky neúčinkují okamžitě

Nepanikařte, když léky neúčinkují okamžitě

Revmatoidní artritida je dlouhodobé a komplikované onemocnění především kvůli tomu, že dosud není známa jeho příčina. Ze stejného důvodu není proto snadná ani jeho léčba. Lékaři volí tzv. léčbu symptomatickou, která ovlivňuje příznaky (symptomy) nemoci, ale vlastní vyvolávající příčinu samozřejmě nevyřeší
29. 10. 2009 Revmatoidní artritida
Revmatická nemoc ji téměř připravila o život, nyní vede pacientskou skupinu

Revmatická nemoc ji téměř připravila o život, nyní vede pacientskou skupinu

Zatímco například revmatoidní artritida je poměrně časté a také známé onemocnění, u něhož mohou od loňského roku lékaři svým pacientům již od středně těžkého stadia předepisovat biologickou léčbu, u systémové sklerodermie (SS) je to jinak. Tato revmatická nemoc je vzácná, její projevy jsou velmi různorodé, a proto bývá diagnostika choroby zdlouhavá a obtížná. Jde přitom o velmi závažné onemocnění, což demonstruje také příběh 41leté pacientky Michaely Linkové.
6. 2. 2020 Revmatoidní artritida
Inzerce: