Novinky - revmatoidní artritida

K čemu slouží centra specializovaná na biologickou léčbu

K čemu slouží centra specializovaná na biologickou léčbu

Řada pacientů vyslovuje údiv nad skutečností, že v případě, kdy je jim indikována cílená biologická léčba, nemohou setrvat ve výlučné péči svého revmatologa. Změna lékaře či dlouhé a namáhavé cestování do nejbližšího centra biologické léčby jsou pro ně obtěžující. Jaké jsou důvody, proč byly tyto centralizované instituce založeny, a jaké výhody jejich existence poskytuje?

Proč existují centra biologické léčby?

  1. Centra biologické léčby sdružují lékaře s vysokými odbornými znalostmi, specialisty ve svém oboru. Právě tito odborníci jsou schopni rozhodnout, pro koho je cílená léčba vhodná, a zhodnotit, jaká rizika pro pacienta vzhledem k jeho celkovému zdravotnímu stavu představuje. Své zkušenosti mohou mimo jiné rozvíjet právě kvůli tomu, že se setkávají s větším množstvím pacientů s obdobnými potížemi, než kolik by jich mohli potkat v běžné revmatologické ambulanci. Úkolem těchto lékařů je i posouzení toho, kteří pacienti splňují přísná kritéria pro indikaci biologik. Zároveň jsou tito odborníci podporováni v dalším vzdělávání ve svém oboru a v rozvíjení kontaktů s dalšími lékaři stejné specializace.
  2. Dalším úkolem center pro biologickou léčbu je sledování účinnosti a bezpečnosti této terapie. Tím, že je podávání velmi drahé léčby centralizováno, je zajištěno smysluplné využití finančních zdrojů, které jsou na ni přiděleny. Důkazem úspěchu takového přístupu může být národní registr pacientů se zánětlivými revmatickými onemocněními, známý pod zkratkou ATTRA, který je koordinován Českou revmatologickou společností a který shromažďuje informace o pacientech podstupujících cílenou biologickou léčbu. Všechna tato data pak mohou být dále využita, ať již pro další studium a vývoj účinnější léčby, nebo pro poskytovatele finančních zdrojů (zdravotní pojišťovny). Tyto databáze poskytují mj. důležité informace o počtech osob, pro které by biologická léčba byla přínosem, ale z ekonomických důvodů jim nemohla být poskytnuta.
  3. V neposlední řadě je důležité zmínit, že centra biologické léčby poskytují odpovídající technické zázemí pro terapii, nezbytné například pro všechny kontroly předcházející této léčbě a dále pak pro průběžnou kontrolu pacientova stavu. Vysoká odbornost lékařského personálu a špičkové technické vybavení center pro biologickou léčbu jsou nezbytné i pro zajištění bezpečí pacienta. Jakkoli jsou totiž biologika přínosná, v ojedinělých případech se mohou při jejich podání objevit závažné komplikace. Pro tyto případy je naprosto nezbytné mít nablízku odborníka, technické vybavení i potřebné prostředky k poskytnutí pomoci.

Cesta do centra biologické léčby

Jak již bylo naznačeno, ne pro každého pacienta je cílená biologická léčba nutná či vhodná. Řada pacientů, kteří na pokyn praktického lékaře navštívili specialistu v oboru revmatologie, u tohoto odborníka (v ambulantní praxi či v nemocnici) zůstávají dlouhodobě. Až v případě, že selhala konvenční léčba a chorobu se nedaří dostat pod kontrolu, může být pacientovi doporučen právě přechod do center biologické léčby, kde bude posouzeno, zda je tento typ léků pro něj vhodný a bezpečný.

Seznam center, ve kterých mohou hledat pomoc pacienti s revmatologickými obtížemi, je možné najít na těchto stránkách. Zmíněna jsou tu i centra, která jsou specializovaná na péči o dětské revmatiky. Síť těchto pracovišť se neustále rozšiřuje tak, aby pokrývala potřeby pacientů napříč celou Českou republikou. 

(eub)

 

Zdroje a použitá literatura:

 

Hodnocení článku:
(13 hodnocení - 3,2 z 5)

Další doporučené články

Správný postoj. Naučte se správně sedět a stát

Správný postoj. Naučte se správně sedět a stát

Sezením, chůzí nebo postáváním trávíme většinu dne. Proto je důležité dělat tyto činnosti správně. Že to umí každé malé děcko? Omyl, tak snadné to není.
8. 12. 2016 Revmatoidní artritida
Práce téměř detektivní aneb Vystopujte původ únavy

Práce téměř detektivní aneb Vystopujte původ únavy

Běžným příznakem u více než poloviny pacientů s juvenilní idiopatickou artritidou (JIA) bývá únava. Vyskytuje se nejčastěji u dětí s aktivním onemocněním. Přijít na původ obtíží nemusí být vůbec jednoduché, někdy je od lékařů, rodičů i samotných malých pacientů k objasnění příčiny zapotřebí doslova detektivní práce.
9. 12. 2010 Revmatoidní artritida
Kouření jako spouštěč revmatoidní artritidy?

Kouření jako spouštěč revmatoidní artritidy?

Revmatoidní artritida patří mezi autoimunitní onemocnění, u kterých si dosud odborníci nejsou jisti, co přesně je způsobuje. Dosud je známo několik rizikových faktorů, včetně genetických, které se na vzniku revmatoidní artritidy podílejí. Jak ale přesně ke spuštění chorobného procesu dochází, zatím nikdo neví.
11. 8. 2008 Revmatoidní artritida
Bolí vás klouby? Správná diagnóza možná chvíli potrvá

Bolí vás klouby? Správná diagnóza možná chvíli potrvá

Artritida je pojem popisující zánět kloubu, většinou bolestivý. Avšak existují různé typy artritid, mezi které patří i ta revmatoidní. Jak ji však poznat? Dobrat se k této diagnóze nebývá snadným ani rychlým procesem.
16. 8. 2016 Revmatoidní artritida
10 tipů na vánoční dárky pro chronicky nemocné

10 tipů na vánoční dárky pro chronicky nemocné

Téměř každý bude mít v seznamu vánočních dárků někoho, kdo se léčí s chronickým onemocněním – ať už vysokým krevním tlakem, cukrovkou, srdeční slabostí, nebo třeba revmatickou chorobou. Někdy je těžké vymyslet vhodný dárek, který by potěšil, pomohl a neublížil. A přesně takové tipy vám přinášíme.
19. 12. 2010 Revmatoidní artritida
5 nejčastějších chyb, které zhoršují revma

5 nejčastějších chyb, které zhoršují revma

Většina lidí s revmatoidní artritidou může i přes závažnost onemocnění žít aktivní a plnohodnotný život. Prozradíme vám pět nejběžnějších pochybení, kvůli kterým se to části pacientů nedaří.
7. 2. 2013 Revmatoidní artritida
Inzerce: