Novinky - revmatoidní artritida

K čemu slouží centra specializovaná na biologickou léčbu

K čemu slouží centra specializovaná na biologickou léčbu

Řada pacientů vyslovuje údiv nad skutečností, že v případě, kdy je jim indikována cílená biologická léčba, nemohou setrvat ve výlučné péči svého revmatologa. Změna lékaře či dlouhé a namáhavé cestování do nejbližšího centra biologické léčby jsou pro ně obtěžující. Jaké jsou důvody, proč byly tyto centralizované instituce založeny, a jaké výhody jejich existence poskytuje?

Proč existují centra biologické léčby?

  1. Centra biologické léčby sdružují lékaře s vysokými odbornými znalostmi, specialisty ve svém oboru. Právě tito odborníci jsou schopni rozhodnout, pro koho je cílená léčba vhodná, a zhodnotit, jaká rizika pro pacienta vzhledem k jeho celkovému zdravotnímu stavu představuje. Své zkušenosti mohou mimo jiné rozvíjet právě kvůli tomu, že se setkávají s větším množstvím pacientů s obdobnými potížemi, než kolik by jich mohli potkat v běžné revmatologické ambulanci. Úkolem těchto lékařů je i posouzení toho, kteří pacienti splňují přísná kritéria pro indikaci biologik. Zároveň jsou tito odborníci podporováni v dalším vzdělávání ve svém oboru a v rozvíjení kontaktů s dalšími lékaři stejné specializace.
  2. Dalším úkolem center pro biologickou léčbu je sledování účinnosti a bezpečnosti této terapie. Tím, že je podávání velmi drahé léčby centralizováno, je zajištěno smysluplné využití finančních zdrojů, které jsou na ni přiděleny. Důkazem úspěchu takového přístupu může být národní registr pacientů se zánětlivými revmatickými onemocněními, známý pod zkratkou ATTRA, který je koordinován Českou revmatologickou společností a který shromažďuje informace o pacientech podstupujících cílenou biologickou léčbu. Všechna tato data pak mohou být dále využita, ať již pro další studium a vývoj účinnější léčby, nebo pro poskytovatele finančních zdrojů (zdravotní pojišťovny). Tyto databáze poskytují mj. důležité informace o počtech osob, pro které by biologická léčba byla přínosem, ale z ekonomických důvodů jim nemohla být poskytnuta.
  3. V neposlední řadě je důležité zmínit, že centra biologické léčby poskytují odpovídající technické zázemí pro terapii, nezbytné například pro všechny kontroly předcházející této léčbě a dále pak pro průběžnou kontrolu pacientova stavu. Vysoká odbornost lékařského personálu a špičkové technické vybavení center pro biologickou léčbu jsou nezbytné i pro zajištění bezpečí pacienta. Jakkoli jsou totiž biologika přínosná, v ojedinělých případech se mohou při jejich podání objevit závažné komplikace. Pro tyto případy je naprosto nezbytné mít nablízku odborníka, technické vybavení i potřebné prostředky k poskytnutí pomoci.

Cesta do centra biologické léčby

Jak již bylo naznačeno, ne pro každého pacienta je cílená biologická léčba nutná či vhodná. Řada pacientů, kteří na pokyn praktického lékaře navštívili specialistu v oboru revmatologie, u tohoto odborníka (v ambulantní praxi či v nemocnici) zůstávají dlouhodobě. Až v případě, že selhala konvenční léčba a chorobu se nedaří dostat pod kontrolu, může být pacientovi doporučen právě přechod do center biologické léčby, kde bude posouzeno, zda je tento typ léků pro něj vhodný a bezpečný.

Seznam center, ve kterých mohou hledat pomoc pacienti s revmatologickými obtížemi, je možné najít na těchto stránkách. Zmíněna jsou tu i centra, která jsou specializovaná na péči o dětské revmatiky. Síť těchto pracovišť se neustále rozšiřuje tak, aby pokrývala potřeby pacientů napříč celou Českou republikou. 

(eub)

 

Zdroje a použitá literatura:

 

Hodnocení článku:
(91 hodnocení - 3,4 z 5)

Další doporučené články

I revmatici mohou mít zdravé kosti

I revmatici mohou mít zdravé kosti

Opálená kůže se sice stala módním trendem, ale existuje také řada lidí, kteří využívají sluneční paprsky k tomu, aby si tak vytvořili dostatek vitaminu D. O něm je totiž známo, že pomáhá udržovat zdravé kosti.
22. 9. 2021 Revmatoidní artritida
I děti s JIA zvládnou školní docházku (2. díl)

I děti s JIA zvládnou školní docházku (2. díl)

Dítě s chronickým onemocněním by mělo mít při návratu do školy po dlouhé absenci realistické cíle. Snaha za každou cenu okamžitě dohnat všechno zmeškané učivo a mít ty nejlepší známky může pro dítě představovat poměrně velký stres, který opět zhorší průběh nemoci. Nemoc by neměla dítě nijak omezovat...
5. 9. 2010 Revmatoidní artritida
Chcete předejít artritidě? Vsaďte na kojení!

Chcete předejít artritidě? Vsaďte na kojení!

Zda se u člověka během života rozvine revmatoidní artritida, či nikoliv, to může ovlivnit řada okolností. Vedle těch genetických hraje roli mnoho faktorů vnějších. Jedním z nich je zřejmě i skutečnost, zda žena v minulosti kojila, nebo ne. Alespoň to tvrdí nedávno provedená čínská studie.
13. 10. 2014 Revmatoidní artritida
Revma a ženství – nestyďte se rozkvést!

Revma a ženství – nestyďte se rozkvést!

Obléci si košili, zapnout zip nebo zavázat tkaničky je něco, o čem většina z nás ani nepřemýšlí. Jiné je to ve chvíli, kdy při zapínání knoflíčků pociťujeme silnou bolest prstů a zapnout si zip se stává nemožným. A co teprve taková chůze v botách na podpatku! I s těmito omezeními se ale můžete blýsknout vkusným a moderním outfitem.
23. 5. 2019 Revmatoidní artritida
Inzerce: