Novinky - revmatoidní artritida

 Když onemocní slinné nebo slzné žlázy

Když onemocní slinné nebo slzné žlázy

Sjögrenův syndrom patří mezi další členy rodiny autoimunitních chorob. Sice není jednou z těch nejčastějších, ale i přesto svým majitelům dokáže velmi znepříjemnit život. Jedná se o poruchu funkce žláz se zevní sekrecí, jako jsou například slinné nebo slzné žlázy.

Sjögrenův syndrom patří mezi další členy rodiny autoimunitních chorob. Sice není jednou z těch nejčastějších, ale i přesto svým majitelům dokáže velmi znepříjemnit život.

Nemoc ze severu

Sjögrenův syndrom, někdy také označovaný jako sicca syndrom nebo Mikuliczova nemoc (Mikulicz totiž popsal zduření slinných žláz), byl poprvé popsán v roce 1933 švédským očním lékařem Henrikem Sjögrenem.

Sucho v očích a ústech především u žen

Jedná se o poruchu funkce žláz se zevní sekrecí, jako jsou například slinné nebo slzné žlázy. To má za následek jak suchost ústní sliznice, tzv. xerostomii, tak i spojivek, tzv. xeroftalmii. A právě díky suchosti dostal Sjögrenův syndrom své druhé jméno – sicca syndrom.
Kromě úst a očí ale může být tímto syndromem postižen i pankreas, potní žlázy, hlenové žlázy střev, bronchů a pochva u žen. Onemocnění je asi desetkrát častější u žen než u mužů a věk pacientů se pohybuje od 15 do 65 let.

Záhadný syndrom

Přesná příčina onemocnění není známa. Jak je ale pro autoimunitní nemoci typické, i Sjögrenův syndrom vzniká zřejmě na základě genetického předpokladu a vyvolávajícího faktoru. Ten se ale zatím nepodařilo rozpoznat.

Sjögrenův syndrom lze rozdělit do dvou základních skupin – primární a sekundární. U primárního se jedná pouze o samostatné onemocnění, u sekundárního je pak porucha žláz spojena i s dalšími autoimunitními nemocemi, nejčastěji s revmatoidní artritidou či systémovým lupem.

Pocit cizího tělíska v oku

Mezi nejčastější příznaky sicca syndromu patří suchost rohovky a spojivek. Ta je pacienty popisována jako pocit pálení nebo cizího tělesa v oku. Kvůli snížené tvorbě slin také dochází k potlačení samočisticí schopnosti zubů a tím k jejich extrémní kazivosti. Málo slin má ale za následek i poruchy polykání. Pacienti si totiž stěžují na suchost v ústech a suchost rtů, polykací obtíže, poruchy chuti, nesnášenlivost kyselého a kořeněného jídla a zejména na neschopnost jíst suchou potravu či mluvit déle než 5 minut. Postižený jedinec totiž často sousto ukousne a rozkouše, ale nedokáže ho spolknout bez zapíjení.

Diagnostika a léčba je obdobná jako u dalších autoimunitních nemocí: klinické vyšetření postižených žláz a útlum zánětu.

(kam)

Zdroj:

Hodnocení článku:
(2944 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Aplikace biologické léčby je snadná. I vy to zvládnete

Aplikace biologické léčby je snadná. I vy to zvládnete

Revmatoidní artritida je jen obtížně léčitelné autoimunitní onemocnění. Lékaři se doposud revmatoidní artritidu nejrůznějšími způsoby snažili především zpomalit a ulevit nemocnému od tolik omezujících obtíží, především od bolesti. Dnes dokážou mnohem více. Mají totiž k dispozici biologickou neboli cílenou léčbu.
30. 4. 2011 Revmatoidní artritida
Jaké povolání vybrat dětem s JIA

Jaké povolání vybrat dětem s JIA

Ačkoliv juvenilní idiopatickou artritidou trpí především děti a v dospělosti se upravuje, nese s sebou tato nemoc další rizika. Lidé, kteří ji v mládí prodělali, nemohou vykonávat všechny činnosti a povolání jako zdravá populace.
20. 2. 2009 Revmatoidní artritida
Revmatoidní artritida: jíte správně?

Revmatoidní artritida: jíte správně?

Starší pacienti s revmatickým onemocněním si možná ještě vzpomínají na dříve používané „revmatické diety“. Ty se však již dlouho nedoporučují, přestože role výživy u této nemoci nevýznamná není.
1. 2. 2012 Revmatoidní artritida
Renoir a Manet – nejslavnější revmatici

Renoir a Manet – nejslavnější revmatici

Revmatické onemocnění se nevyhnulo ani velmi slavným francouzským malířům – impresionistům. Touto nemocí trpěli Édouard Manet a Pierre-Auguste Renoir.
28. 6. 2009 Revmatoidní artritida
Střevní bakterie mohou „rozjet“ revmatoidní artritidu

Střevní bakterie mohou „rozjet“ revmatoidní artritidu

Revmatoidní artritida je stejně jako další autoimunitní choroby považována za tzv. multifaktoriální onemocnění. To znamená, že se na jejím vzniku podílí více okolností, od vrozených dispozic po životní styl. Podle vědců patří mezi možné spouštěče artritidy také bakterie žijící v našich střevech.
20. 2. 2014 Revmatoidní artritida
Inzerce: