Novinky - revmatoidní artritida

Když revmatoidní artritida postihne kyčelní kloub

Když revmatoidní artritida postihne kyčelní kloub

Pod pojmem revmatoidní artritida si nejčastěji představujeme onemocnění, které trápí hlavně malé klouby rukou a zápěstí. Tato choroba se však může projevit na mnoha místech těla, nevyjímaje velké klouby v rameni, koleni nebo kyčli.

Problémy s kyčlí obvykle přicházejí až časem 

Postižení velkých kloubů ale obvykle nastupuje později než potíže s menšími klouby. Nejčastějším příznakem jejich poškození je bolest, která má obvykle tupý charakter a objevuje se v tříslech, na vnější straně stehna nebo na hýždích. Typické je, že je nejsilnější ráno a s fyzickou aktivitou se postupně zmírňuje. Nicméně příliš velká námaha může obtíže naopak i zhoršit. Kloubní bolest může být provázena ztuhlostí, otoky nebo nepříjemným pocitem v oblasti stehen či třísel. Mezi dalšími příznaky lze zmínit i únavu, ztrátu chuti k jídlu a postižení dalších kloubů. Potíže mohou přicházet postupně nebo se objevit všechny najednou.

Pomáhají léky i rehabilitace 

Při léčbě revmatoidní artritidy se sledují dva základní cíle – zmírnit příznaky onemocnění a zabránit jejich zhoršení a poškození kloubů. Na výběr je z několika skupin léků. Používají se nesteroidní antirevmatika, kortikoidy a přípravky cílené léčby. Při revmatoidní artritidě je důležitá i pravidelná rehabilitace, protože

  • cvičení posiluje svaly, které poskytují oporu kloubům,
  • pohyb napomáhá tomu, aby klouby zůstaly dostatečně pružné.

Navíc během fyzioterapie se můžete naučit, jak se co nejlépe hýbat, abyste zabránili bolesti a zraněním, ergoterapie zase nabízí způsob, jak se vypořádat s běžnými denními aktivitami, jako je například oblékání, vaření nebo uklízení. Vycházková hůl, chodítko, dlouhá lžíce na boty a různé další kompenzační pomůcky přitom mohou být velmi užitečnými pomocníky.

Aktivní život operací nekončí

Chirurgický zákrok může pomoci zachovat funkci kloubu nebo předcházet ztrátě hybnosti. Bývá doporučován nejčastěji v případech, kdy pacient pociťuje krutou bolest anebo když kloubní postižení způsobuje nehybnost kloubu. Často bývá doporučována úplná náhrada kyčelního kloubu. Odhaduje se, že až u 80 % revmatiků operace přináší dobré výsledky i v dlouhodobém měřítku, tj. 12–15 let po operaci.

(viv)

 

Zdroje:

https://www.news-medical.net/health/Hip20Rheumatoid20Arthritis.aspx

https://www.webmd.com/rheumatoid-arthritis/guide/hip-rheumatoid_arthritis

Hodnocení článku:
(1219 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

„Vodní sedmička“ pro rozhýbání kloubů

„Vodní sedmička“ pro rozhýbání kloubů

Přinášíme skvělou zprávu všem, kteří trpí bolestivými klouby. Pokud milujete koupání, můžete při pobytu ve vodě spojit příjemné s užitečným. Vodní cviky jsou totiž fajn možností, jak kloubům zasaženým revmatickou nemocí pomoci.
3. 3. 2014 Revmatoidní artritida
Pět tipů, jak zhubnout i s bolavými klouby

Pět tipů, jak zhubnout i s bolavými klouby

Obezita sama o sobě přináší mnoho zdravotních rizik. Pokud navíc trpíte revmatoidní artritidou, nadbytečná kila ještě více zatěžují už tak bolavé klouby. Poradíme, jak se udržet fit a v kondici.
15. 2. 2016 Revmatoidní artritida
Na ergoterapii mají nárok v podstatě všichni pacienti s revmatickými nemocemi

Na ergoterapii mají nárok v podstatě všichni pacienti s revmatickými nemocemi

S čím vším pomáhá pacientům s revmatickými nemocemi ergoterapie? Co konkrétně mohou lidé očekávat při návštěvě ergoterapeuta a jaké pomůcky jim uhradí zdravotní pojišťovna? Odpovědi nejen na tyto praktické otázky nám poskytla ergoterapeutka Bc. Hana Šmucrová z pražského Revmatologického ústavu.
23. 10. 2020 Revmatoidní artritida
Inzerce: