Novinky - revmatoidní artritida

Kojte. Snížíte tím riziko vzniku revmatoidní artritidy o polovinu

Kojte. Snížíte tím riziko vzniku revmatoidní artritidy o polovinu

Budete-li kojit své dítě co nejdéle, snížíte tak pravděpodobnost, že u vás propukne revmatoidní artritida. Zjistili to vědci z Fakultní nemocnice v Malmö ve Švédsku. Cílem jejich studie bylo zjistit, zda kojení či užívání orální antikoncepce ovlivňuje budoucí riziko revmatického onemocnění.

Mateřské mléko jako nejlepší lék v boji s nemocí

Průzkumu se zúčastnilo více než 30 tisíc žen. Ty měly postupně odpovědět na otázky, zda užívají hormonální antikoncepci, kolik mají dětí, zda své děti kojily a jak dlouho. Do studie byly zahrnuty i ženy s diagnostikovanou revmatoidní artritidou. Vědci porovnávali 136 žen s revmatoidní artritidou s 544 ženami stejného věku, které nemocné nebyly. Zjistili, že ty, které kojily 13 měsíců a více, měly o 54 % nižší pravděpodobnost, že onemocní. Dokonce i ty ženy, které kojily jen jeden rok, měly o 26 % nižší riziko výskytu nemoci.

Pozitivní hormonální změny

Kojení je prospěšné z mnoha dalších důvodů. Proto se rozhodně snažte po porodu kojit co nejdéle. Vědci, kteří výzkum prováděli, se domnívají, že pozitiva spočívají právě v hormonálních změnách, ke kterým dochází v těhotenství. Během výzkumu nebyl zjištěn žádný významný rozdíl v počtu dětí mezi ženami s revmatoidní artritidou a ženami bez tohoto onemocnění.

Více dětí, menší riziko potíží

Vědci však zároveň naznačili, že existuje trend snižování rizika revmatické artritidy s každým narozeným dítětem. Souvislost s užíváním orální antikoncepce a diagnózou revmatického onemocnění nebyla nalezena.
Odborníci, kteří průzkum prováděli, dospěli k závěru, že kojení je jako prevence před onemocněním skutečně důležité. Zároveň ale uvedli, že je obtížné odlišit vliv kojení od samotného porodu.

Rozporuplné studie

Jejich výsledky jsou navíc v rozporu s předchozími studiemi, které naopak uvádějí, že kojení zvyšuje riziko revmatoidní artritidy v krátkodobém horizontu. Proto jsou třeba další studie, které by závěry švédského výzkumu podpořily, především pak názor, že kojení a délka kojení snižují riziko revmatického onemocnění, nikoli však počet narozených dětí.

(aši)

Zdroj:

Hodnocení článku:
(2678 hodnocení - 3 z 5)
Děkujeme za váš hlas.

Další doporučené články

10 tipů na vánoční dárky pro chronicky nemocné

10 tipů na vánoční dárky pro chronicky nemocné

Téměř každý bude mít v seznamu vánočních dárků někoho, kdo se léčí s chronickým onemocněním – ať už vysokým krevním tlakem, cukrovkou, srdeční slabostí, nebo třeba revmatickou chorobou. Někdy je těžké vymyslet vhodný dárek, který by potěšil, pomohl a neublížil. A přesně takové tipy vám přinášíme.
19. 12. 2010 Revmatoidní artritida
Zlepšete revma sportem!

Zlepšete revma sportem!

Ač se to zdá vzhledem k projevům revmatických onemocnění neuvěřitelné, podle nových studií mohou některé druhy sportů v boji proti revmatismu výrazně pomoci. Většina pacientů se přitom podvědomě pohybu a sportu vyhýbá, což je podle odborníků škoda.
15. 9. 2011 Revmatoidní artritida
Rozhýbat ztuhlé klouby mohou pomoci i lázně

Rozhýbat ztuhlé klouby mohou pomoci i lázně

Léčba revmatoidní artritidy zdaleka nespočívá pouze v užívání medikamentů. Nápomocná může být rovněž rehabilitace, fyzikální léčba a přírodní léčba, za kterou můžete docházet ambulantně nebo ji v intenzivnější podobě využívat během pobytu v lázních. Co lze od takové terapie očekávat?
16. 5. 2016 Revmatoidní artritida
Revmatoidní artritida – co o nemoci prozradí krev

Revmatoidní artritida – co o nemoci prozradí krev

Neexistuje jeden jediný test, pomocí kterého by lékaři dokázali diagnostikovat revmatoidní artritidu. Důležitou roli při určování této nemoci ale hrají krevní rozbory. Prozradíme, které hodnoty lékaře zajímají a co vše se díky krvi mohou o vaší chorobě dozvědět.
7. 12. 2015 Revmatoidní artritida
Inzerce: