Novinky - revmatoidní artritida

Kojte. Snížíte tím riziko vzniku revmatoidní artritidy o polovinu

Kojte. Snížíte tím riziko vzniku revmatoidní artritidy o polovinu

Budete-li kojit své dítě co nejdéle, snížíte tak pravděpodobnost, že u vás propukne revmatoidní artritida. Zjistili to vědci z Fakultní nemocnice v Malmö ve Švédsku. Cílem jejich studie bylo zjistit, zda kojení či užívání orální antikoncepce ovlivňuje budoucí riziko revmatického onemocnění.

Mateřské mléko jako nejlepší lék v boji s nemocí

Průzkumu se zúčastnilo více než 30 tisíc žen. Ty měly postupně odpovědět na otázky, zda užívají hormonální antikoncepci, kolik mají dětí, zda své děti kojily a jak dlouho. Do studie byly zahrnuty i ženy s diagnostikovanou revmatoidní artritidou. Vědci porovnávali 136 žen s revmatoidní artritidou s 544 ženami stejného věku, které nemocné nebyly. Zjistili, že ty, které kojily 13 měsíců a více, měly o 54 % nižší pravděpodobnost, že onemocní. Dokonce i ty ženy, které kojily jen jeden rok, měly o 26 % nižší riziko výskytu nemoci.

Pozitivní hormonální změny

Kojení je prospěšné z mnoha dalších důvodů. Proto se rozhodně snažte po porodu kojit co nejdéle. Vědci, kteří výzkum prováděli, se domnívají, že pozitiva spočívají právě v hormonálních změnách, ke kterým dochází v těhotenství. Během výzkumu nebyl zjištěn žádný významný rozdíl v počtu dětí mezi ženami s revmatoidní artritidou a ženami bez tohoto onemocnění.

Více dětí, menší riziko potíží

Vědci však zároveň naznačili, že existuje trend snižování rizika revmatické artritidy s každým narozeným dítětem. Souvislost s užíváním orální antikoncepce a diagnózou revmatického onemocnění nebyla nalezena.
Odborníci, kteří průzkum prováděli, dospěli k závěru, že kojení je jako prevence před onemocněním skutečně důležité. Zároveň ale uvedli, že je obtížné odlišit vliv kojení od samotného porodu.

Rozporuplné studie

Jejich výsledky jsou navíc v rozporu s předchozími studiemi, které naopak uvádějí, že kojení zvyšuje riziko revmatoidní artritidy v krátkodobém horizontu. Proto jsou třeba další studie, které by závěry švédského výzkumu podpořily, především pak názor, že kojení a délka kojení snižují riziko revmatického onemocnění, nikoli však počet narozených dětí.

(aši)

Zdroj:

Hodnocení článku:
(2107 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Konopí: pomůže s léčbou autoimunitních chorob?

Konopí: pomůže s léčbou autoimunitních chorob?

Možné léčebné účinky marihuany jsou v posledních letech diskutovány stále častěji. Američtí vědci nedávno zveřejnili studii, která odhalila prospěšný vliv hlavní psychoaktivní složky této rostliny na průběh některých autoimunitních chorob.
3. 2. 2014 Revmatoidní artritida
Kuřecí kolagen uleví bolavým kloubům

Kuřecí kolagen uleví bolavým kloubům

Kuřecí kolagen může poskytnout úlevu od příznaků revmatoidní artritidy. Na toto téma totiž proběhla kontrolovaná a dvojitě zaslepená studie, která potvrdila, že kuřecí kolagen typu II je bezpečnou a účinnou léčbou právě pro pacienty s revmatoidní artritidou.
13. 1. 2010 Revmatoidní artritida
Anti-TNF alfa: složitá terapie, která pomáhá

Anti-TNF alfa: složitá terapie, která pomáhá

Anti-TNF neboli anti-tumor nekrotizující faktor je chemická látka, která je součástí léčiv používaných po celém světě k léčbě zánětlivých onemocnění, jako je revmatoidní artritida, lupénka nebo Bechtěrevova choroba. Napovíme, jak funguje a kdy je či není vhodné její nasazení.
11. 1. 2016 Revmatoidní artritida
Těhotenství s revmatickou chorobou si raději naplánujte

Těhotenství s revmatickou chorobou si raději naplánujte

Ženám trpícím vážnější revmatickou chorobou bylo po dlouhou dobu těhotenství spíše rozmlouváno. Dnes už je možné za předpokladu specializované lékařské péče miminko počít a úspěšně donosit.
15. 8. 2011 Revmatoidní artritida
Jak bojovat s bolestí kloubů? Všemi dostupnými způsoby!

Jak bojovat s bolestí kloubů? Všemi dostupnými způsoby!

Bolest. Nedílná a pravděpodobně nejtěžší součást života nemocných s revmatoidní artritidou. Proto bychom vám o ní chtěli poskytnout několik informací a také návod, jak se s ní vyrovnat.
26. 4. 2015 Revmatoidní artritida
Inzerce: