Novinky - revmatoidní artritida

Kouzlo jménem biologika platí i na artritidu

Kouzlo jménem biologika platí i na artritidu

Revoluce v léčbě – tak se často hovoří o cílené terapii, která zabírá nejen na revmatoidní nemoci. Co je na ní tak zázračného? A kdy přichází při řešení artritidy na řadu?

Nepřítelem je zánět

Tak jako ostatní léky proti revmatoidní artritidě i cílená terapie má dva jasné cíle:

  • zpomalit a ideálně zastavit postup nemoci,
  • zmírnit příznaky choroby a zvýšit tak kvalitu života nemocných.

Důležité je uvědomit si, že hlavním protivníkem v boji proti revmatoidní artritidě je zánět. Normálně jde o obrannou reakci organismu na nějaké poškození. U pacientů s artritidou ale vzniká i tam, kde není zrovna potřeba, tedy v kloubech. Proto většina léků, které se k terapii této nemoci využívají, působí protizánětlivě.

Mazaná biologika 

Stejný účinek má i cílená terapie, jde na to ale velmi rafinovaně. Tyto léky totiž napodobují protilátky, které vyrábí i naše tělo a velmi specificky se vážou na konkrétní místa. Většina biologik patří do skupiny takzvaných anti-TNF či inhibitorů TNF-alfa. Toto jméno získaly, protože se vážou na látku zvanou „tumor necrosis factor alfa“. Ta hraje velmi důležitou roli v řízení zánětu. Pokud dojde k jejímu zablokování, sníží se aktivita zánětu a tím vymizí i hlavní příznaky nemoci.

Většinou jde o injekce

Cílená terapie není metodou první volby. Předepisuje se tehdy, když pacient užíval alespoň dva přípravky ze skupiny DMARDs po dobu 6 měsíců a během té doby nedošlo ke zlepšení příznaků. DMARDs neboli „chorobu modifikující léky“ představují základní terapii revmatoidní artritidy. Na rozdíl od nich může biologika předepsat jen specialista v oblasti revmatologie. Podávají se formou injekcí, a to buď do kůže, či do žíly. Četnost aplikace se může u různých pacientů lišit – pohybuje se většinou od jedné dávky týdně po jednu za osm týdnů.

Pozor na infekci!

Lidé užívající cílenou léčbu jsou náchylnější k infekci. Proto je důležité, aby všichni lékaři věděli o tom, že daný pacient je aktuálně těmito preparáty léčen. Před tím, než se začnou biologika podávat, je nutné probíhající infekci vyloučit. Toho lze docílit pomocí rentgenu plic a krevních testů.

Obecně se předpokládá, že cílená terapie je účinnější než DMARDs. Bohužel nefunguje u každého a předem se nedá říci, do které skupiny bude daný pacient patřit. Zda cílená léčba funguje tak, jak má, se většinou ukáže do 12 týdnů od první dávky.

(mak)

Zdroj: 
http://patient.info

Hodnocení článku:
(4100 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Artritidu odhalí rentgen i krevní testy

Artritidu odhalí rentgen i krevní testy

Revmatoidní artritida zdaleka není jen nemocí starších lidí. Trpí ji přibližně 1 % celosvětové populace a může se objevit v každém věku. Častěji jsou postiženy ženy, v poměru 2–3:1 oproti mužům. A jak se toto onemocnění pozná?
4. 4. 2014 Revmatoidní artritida
Vzpírání může zlepšit onemocnění kloubů

Vzpírání může zlepšit onemocnění kloubů

Je to tak. Vzpírání těžších břemen může podle vědců pomoci bolavým kloubům. Zejména pak u lidí trpících revmatoidní artritidou. Tvrdí to britští vědci. Trénink zahrnuje periodické zvyšování váhy při cvičení, což zlepší funkce svalů a následně i kloubů.
6. 6. 2010 Revmatoidní artritida
Ženy s revmatoidní artritidou trpí většími bolestmi než muži

Ženy s revmatoidní artritidou trpí většími bolestmi než muži

Přestože aktivita revmatoidní artritidy je nejspíše u mužů i žen stejná, trpí ženy mnohem výraznějšími příznaky nemoci. Důvodem je pravděpodobně jejich slabší tělesná konstituce a ztráta svalové hmoty, hlavně ve vyšším věku. To jsou alespoň závěry finské studie.
24. 3. 2009 Revmatoidní artritida
Biologika a biosimilars – jak to s nimi je?

Biologika a biosimilars – jak to s nimi je?

Cílená terapie pomáhá zvládnout revmatoidní artritidu mnoha pacientům. Originálním přípravkům končí patentová ochrana a na trh vstupují biosimilars. O co se jedná?
25. 4. 2016 Revmatoidní artritida
Bolí vás celé tělo? Možná trpíte fibromyalgií  – část druhá

Bolí vás celé tělo? Možná trpíte fibromyalgií – část druhá

Na takzvanou fibromyalgii, chorobu obtěžující nemocného především trvajícími bolestmi svalů a povětšinou i celkovou únavou, bohužel dnešní medicína ještě tak úplně nevyzrála. Lékaři toto onemocnění zatím neumí zcela vyléčit, dokážou však poskytnout alespoň částečnou úlevu od potíží, které fibromyalgii provází.
20. 9. 2010 Revmatoidní artritida
Inzerce: