Novinky - revmatoidní artritida

Lékařská péče o revmatické dítě musí být komplexní

Lékařská péče o revmatické dítě musí být komplexní

Juvenilní idiopatická artritida (JIA) je nejčastější typ artritidy, která postihuje děti. Za posledních dvacet let léčba pokročila a výrazně se tak zlepšila prognóza, a to zejména s příchodem biologických léků. Pro JIA je charakteristické období střídání remise a relapsu...

Juvenilní idiopatická artritida je nejčastější typ artritidy, která postihuje děti. Za posledních dvacet let léčba pokročila a výrazně se tak zlepšila prognóza, a to zejména s příchodem biologických léků.

Příčiny nemoci mohou být dědičné

Pro juvenilní idiopatickou artritidu (JIA) je charakteristické období střídání remise (přechodné vymizení příznaků) a relapsu (znovuvzplanutí). Léčba je zaměřena na „navození“ remise s co nejmenší toxicitou léků s cílem trvalé remise. Příčiny onemocnění nejsou zcela známé, externím spouštěčem mohou být infekce a traumata, která vyvolají autoimunní reakci, což vede k chronickému zánětu kloubů.

Diagnóza a stanovení léčby

Neexistují žádné testy, které by nemoc konkrétně diagnostikovaly. Spíše jde o diagnózu „vyloučení“. To znamená, že lékaři pracují na vyloučení jiných příčin onemocnění. Při stanovení diagnózy obvykle začne praktický lékař s kompletní anamnézou, která obsahuje popis příznaků a komplexní fyzikální vyšetření, zahrnující i laboratorní vyšetření krve a moči.

Revmatolog a možnosti biologické léčby

Lékařská péče o děti s juvenilní revmatoidní artritidou musí být komplexní s ohledem na všechny aspekty onemocnění (například fyzické fungování ve škole, psychologické přizpůsobení se nemoci). O malé pacienty pečuje především dětský revmatolog, který dítě důkladně vyšetří, a pokud se diagnóza potvrdí, dítě u něj zůstane v pravidelné péči. Novou možností pro léčbu je tzv. biologická léčba. Tu dětem doporučí revmatolog na základě splněných kritérií. Jde o tzv. imunosupresivní léky, které se používají k léčbě autoimunitních onemocnění a aplikují se v podobě injekce.

Na co se zaměřit při léčbě dětí dál?

Základem léčby JIA je především tělesné cvičení, takže o dítě bude pečovat i fyzioterapeut. U dětí s JIA se může vyvinout zánětlivé onemocnění oka, které léčí oftalmolog. Některé děti mohou mít riziko osteopenie (prořídnutí kostní tkáně), nutná je proto spolupráce s výživovým poradcem. U jiných pacientů může dojít k rozvoji chudokrevnosti a je zapotřebí léčba hematologem. Vyskytují se i poruchy jater, které zase léčí gastroenterolog. Péče o děti s JIA je tedy velmi komplexní a zahrnuje nejrůznější lékařské obory.

(aši)

Zdroje:

Hodnocení článku:
(3675 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Jezte třešně, jsou dobré na klouby

Jezte třešně, jsou dobré na klouby

Britští vědci z bostonské univerzity před nedávnem ohromili veřejnost tvrzením, že konzumace třešní statisticky významně snižuje riziko záchvatů dny.
16. 11. 2012 Revmatoidní artritida
Chcete, aby vám klouby dlouho sloužily? Zhubněte

Chcete, aby vám klouby dlouho sloužily? Zhubněte

Nadváha představuje významné zdravotní riziko i pro zcela „zdravého“ člověka. Pro pacienty s revmatoidní artritidou je ale obezita daleko větším problémem. Chorobou postižené klouby jsou totiž nadbytečnými kilogramy nepřiměřeně zatěžovány a jejich degenerace probíhá o to rychleji...
17. 10. 2010 Revmatoidní artritida
Díky za biologickou cílenou léčbu: Obavy vystřídala úleva

Díky za biologickou cílenou léčbu: Obavy vystřídala úleva

Revmatoidní artritida dovede velmi znepříjemňovat a komplikovat život. Zkušenosti s tím má i 58letá paní Milena. Nedávno zahájila nový způsob léčby a po prvních pozitivních zkušenostech napjatě očekává, jaké bude mít cílená léčba dlouhodobé výsledky.
26. 8. 2019 Revmatoidní artritida
Nadměrná fyzická zátěž může vést ke vzniku artritidy

Nadměrná fyzická zátěž může vést ke vzniku artritidy

Na výročním zasedání Radiologické společnosti v Severní Americe padlo v prosinci 2009 překvapivé tvrzení – nadměrná fyzická aktivita může u mužů a žen ve středním věku způsobit postižení kolenních kloubů a také zvyšovat riziko vzniku osteoartritidy.
17. 1. 2010 Revmatoidní artritida
Ženy s revmatoidní artritidou trpí většími bolestmi než muži

Ženy s revmatoidní artritidou trpí většími bolestmi než muži

Přestože aktivita revmatoidní artritidy je nejspíše u mužů i žen stejná, trpí ženy mnohem výraznějšími příznaky nemoci. Důvodem je pravděpodobně jejich slabší tělesná konstituce a ztráta svalové hmoty, hlavně ve vyšším věku. To jsou alespoň závěry finské studie.
24. 3. 2009 Revmatoidní artritida
Inzerce: