Novinky - revmatoidní artritida

Na artritidu platí jehly! Podání biologik nepotěší, zato ale zabírá!

Na artritidu platí jehly! Podání biologik nepotěší, zato ale zabírá!

Preparáty cílené léčby jsou revolucí v řešení revmatoidní artritidy. Má to ovšem jeden háček: jejich aplikace je poněkud komplikovanější než jen spolknout sem tam nějakou tu pilulku. Jak ale tvrdí sami pacienti, výsledky za trochu toho nepohodlí rozhodně stojí.

Biologická léčiva působí na látky, které se v lidském organismu podílejí na mechanismu zánětu. Ze současných preparátů vhodných pro revmatoidní artritidu se pouze tofacitinib užívá perorálně (ve formě tablet). Ostatní biologika jsou podávána ve formě injekcí nebo infuzí, a tak je pro pacienty situace o něco těžší.

Odvaha a pevná ruka 

Frekvence injekcí se pohybuje mezi jednou denně a jednou měsíčně. Některá léčiva vyžadují na počátku terapie častější podávání, aby bylo dosaženo léčebné hladiny v krvi. Další „udržovací“ dávky již pak nejsou tak časté. Pokud je účinek dobrý, může se množství injekcí po čase dále snížit.

  • Pokud si budete injekce aplikovat sami, budete s největší pravděpodobností používat předplněné stříkačky, kde již není třeba tekutinu míchat a natahovat.
  • Sestry a lékaři vás dostatečně proškolí, abyste si uměli píchnout lék do svalu nebo podkoží správně. 
  • Některá léčiva jsou dokonce dostupná v „perech“ podobných těm, která používají diabetici k aplikaci inzulinu. Stačí jen zmáčknout tlačítko. I když je vpich trochu nepříjemný, je to dobrá varianta pro ty, kteří mají z injekcí strach.

Delší intervaly 

Tam, kde je třeba podávat léčivo nitrožilně, odpadá alespoň jedna starost – rozhodně nebude nikdo očekávat, že to budete provádět sami. Většinou se jedná o třicetiminutovou záležitost, během které si můžete číst nebo se třeba dívat na televizi – pokud budete docházet do dobře vybaveného stacionáře. Nežádoucí účinky, jako nevolnost, biologická léčiva nemají. Frekvence aplikace bývá obvykle nižší – jednou za 4 týdny až půl roku.

Pod dohledem

Když začnete s cílenou terapií, pravděpodobně bude váš lékař chtít, abyste k němu chodili na kontrolu s odstupem několika týdnů. Musí zkontrolovat, že lék dobře funguje a nemá výrazné nežádoucí účinky. Když se léčba dobře zaběhne, může se frekvence těchto prohlídek snížit třeba na čtyři ročně. Obvyklým postupem je kromě rozhovoru i odběr krve k vyšetření jater, ledvin a krevního obrazu. Ověřuje se tak, že orgány nejsou terapií poškozovány.

I přes všechny zmíněné nevýhody znamená cílená léčba velkou úlevu. Mnozí pacienti o ní hovoří jako o zázraku. Jistě proto stojí za to, překonat drobné organizační těžkosti.

(pez)

Zdroj:
www.everydayhealth.com

Hodnocení článku:
(2325 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Revmatická nemoc ji téměř připravila o život, nyní vede pacientskou skupinu

Revmatická nemoc ji téměř připravila o život, nyní vede pacientskou skupinu

Zatímco například revmatoidní artritida je poměrně časté a také známé onemocnění, u něhož mohou od loňského roku lékaři svým pacientům již od středně těžkého stadia předepisovat biologickou léčbu, u systémové sklerodermie (SS) je to jinak. Tato revmatická nemoc je vzácná, její projevy jsou velmi různorodé, a proto bývá diagnostika choroby zdlouhavá a obtížná. Jde přitom o velmi závažné onemocnění, což demonstruje také příběh 41leté pacientky Michaely Linkové.
6. 2. 2020 Revmatoidní artritida
Vzpírání může zlepšit onemocnění kloubů

Vzpírání může zlepšit onemocnění kloubů

Je to tak. Vzpírání těžších břemen může podle vědců pomoci bolavým kloubům. Zejména pak u lidí trpících revmatoidní artritidou. Tvrdí to britští vědci. Trénink zahrnuje periodické zvyšování váhy při cvičení, což zlepší funkce svalů a následně i kloubů.
6. 6. 2010 Revmatoidní artritida
Připravte nemocnému partnerovi romantický večer ve dvou

Připravte nemocnému partnerovi romantický večer ve dvou

Revmatické onemocnění, tak jako většina chronických zdravotních potíží, klade na nemocného člověka nemalé nároky. Zvládat každodenní povinnosti je obtížné a na speciální aktivity mnohdy nezbývá energie. Pokud vám záleží na tom, aby z vašeho vztahu nevyprchalo napětí a romantika, připravte občas svému nemocnému partnerovi malé překvapení. Poradíme vám, jak na to.
20. 5. 2011 Revmatoidní artritida
Kouření jako spouštěč revmatoidní artritidy?

Kouření jako spouštěč revmatoidní artritidy?

Revmatoidní artritida patří mezi autoimunitní onemocnění, u kterých si dosud odborníci nejsou jisti, co přesně je způsobuje. Dosud je známo několik rizikových faktorů, včetně genetických, které se na vzniku revmatoidní artritidy podílejí. Jak ale přesně ke spuštění chorobného procesu dochází, zatím nikdo neví.
11. 8. 2008 Revmatoidní artritida
Jak zvládnout bolesti, které přinášejí revmatická onemocnění?

Jak zvládnout bolesti, které přinášejí revmatická onemocnění?

Většina pacientů trpících revmatickou nemocí hledá cesty, jak se vypořádat s bolestmi. Může nám ulevit teplo? Ovlivňuje revmatickou bolest naše psychika? Jak nám dokážou pomoci lékaři a co můžeme pro zlepšení udělat my sami? Na otázky nám odpověděla MUDr. Marta Olejárová, CSc., z Revmatologické kliniky 1. lékařské fakulty a Revmatologického ústavu.
23. 5. 2022 Revmatoidní artritida
Inzerce: