Novinky - revmatoidní artritida

Na artritidu platí jehly! Podání biologik nepotěší, zato ale zabírá!

Na artritidu platí jehly! Podání biologik nepotěší, zato ale zabírá!

Preparáty cílené léčby jsou revolucí v řešení revmatoidní artritidy. Má to ovšem jeden háček: jejich aplikace je poněkud komplikovanější než jen spolknout sem tam nějakou tu pilulku. Jak ale tvrdí sami pacienti, výsledky za trochu toho nepohodlí rozhodně stojí.

Biologická léčiva působí na látky, které se v lidském organismu podílejí na mechanismu zánětu. Ze současných preparátů vhodných pro revmatoidní artritidu se pouze tofacitinib užívá perorálně (ve formě tablet). Ostatní biologika jsou podávána ve formě injekcí nebo infuzí, a tak je pro pacienty situace o něco těžší.

Odvaha a pevná ruka 

Frekvence injekcí se pohybuje mezi jednou denně a jednou měsíčně. Některá léčiva vyžadují na počátku terapie častější podávání, aby bylo dosaženo léčebné hladiny v krvi. Další „udržovací“ dávky již pak nejsou tak časté. Pokud je účinek dobrý, může se množství injekcí po čase dále snížit.

  • Pokud si budete injekce aplikovat sami, budete s největší pravděpodobností používat předplněné stříkačky, kde již není třeba tekutinu míchat a natahovat.
  • Sestry a lékaři vás dostatečně proškolí, abyste si uměli píchnout lék do svalu nebo podkoží správně. 
  • Některá léčiva jsou dokonce dostupná v „perech“ podobných těm, která používají diabetici k aplikaci inzulinu. Stačí jen zmáčknout tlačítko. I když je vpich trochu nepříjemný, je to dobrá varianta pro ty, kteří mají z injekcí strach.

Delší intervaly 

Tam, kde je třeba podávat léčivo nitrožilně, odpadá alespoň jedna starost – rozhodně nebude nikdo očekávat, že to budete provádět sami. Většinou se jedná o třicetiminutovou záležitost, během které si můžete číst nebo se třeba dívat na televizi – pokud budete docházet do dobře vybaveného stacionáře. Nežádoucí účinky, jako nevolnost, biologická léčiva nemají. Frekvence aplikace bývá obvykle nižší – jednou za 4 týdny až půl roku.

Pod dohledem

Když začnete s cílenou terapií, pravděpodobně bude váš lékař chtít, abyste k němu chodili na kontrolu s odstupem několika týdnů. Musí zkontrolovat, že lék dobře funguje a nemá výrazné nežádoucí účinky. Když se léčba dobře zaběhne, může se frekvence těchto prohlídek snížit třeba na čtyři ročně. Obvyklým postupem je kromě rozhovoru i odběr krve k vyšetření jater, ledvin a krevního obrazu. Ověřuje se tak, že orgány nejsou terapií poškozovány.

I přes všechny zmíněné nevýhody znamená cílená léčba velkou úlevu. Mnozí pacienti o ní hovoří jako o zázraku. Jistě proto stojí za to, překonat drobné organizační těžkosti.

(pez)

Zdroj:
www.everydayhealth.com

Hodnocení článku:
(2327 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Artritida a spánek. Pět tipů na dobrou noc

Artritida a spánek. Pět tipů na dobrou noc

Až 80 procent jedinců s revmatoidní artritidou si stěžuje na špatné spaní. Nemohou usnout, často se budí a vstávají s kohoutem. Bohužel nedostatek kvalitního spánku zhoršuje projevy nemoci. Proto přinášíme pět triků, jak se problémů se spaním zbavit.
8. 6. 2017 Revmatoidní artritida
Aplikace biologické léčby je snadná. I vy to zvládnete

Aplikace biologické léčby je snadná. I vy to zvládnete

Revmatoidní artritida je jen obtížně léčitelné autoimunitní onemocnění. Lékaři se doposud revmatoidní artritidu nejrůznějšími způsoby snažili především zpomalit a ulevit nemocnému od tolik omezujících obtíží, především od bolesti. Dnes dokážou mnohem více. Mají totiž k dispozici biologickou neboli cílenou léčbu.
30. 4. 2011 Revmatoidní artritida
Artritidu odhalí rentgen i krevní testy

Artritidu odhalí rentgen i krevní testy

Revmatoidní artritida zdaleka není jen nemocí starších lidí. Trpí ji přibližně 1 % celosvětové populace a může se objevit v každém věku. Častěji jsou postiženy ženy, v poměru 2–3:1 oproti mužům. A jak se toto onemocnění pozná?
4. 4. 2014 Revmatoidní artritida
Borelióza a revmatoidní artritida? Záměna možná!

Borelióza a revmatoidní artritida? Záměna možná!

Dvě různá onemocnění, dvě různé vyvolávající příčiny. Přesto mají borelióza a artritida některé příznaky natolik podobné, že omyl není vyloučen. Medicína ale zná způsoby, jak odhalit pravdu.
6. 6. 2016 Revmatoidní artritida
Lékařská péče o revmatické dítě musí být komplexní

Lékařská péče o revmatické dítě musí být komplexní

Juvenilní idiopatická artritida (JIA) je nejčastější typ artritidy, která postihuje děti. Za posledních dvacet let léčba pokročila a výrazně se tak zlepšila prognóza, a to zejména s příchodem biologických léků. Pro JIA je charakteristické období střídání remise a relapsu...
28. 3. 2010 Revmatoidní artritida
Artritické bolesti: pomůže síla magnetů?

Artritické bolesti: pomůže síla magnetů?

Onemocnění pohybového aparátu bývá provázeno bolestí, otoky a omezením hybnosti. Lékaři se snaží nemocným od těchto příznaků ulevit za pomoci řady metod. Jedna z nich, tzv. magnetoterapie, využívá účinků elektromagnetického pole.
3. 5. 2013 Revmatoidní artritida
Inzerce: