Novinky - revmatoidní artritida

Odborníci prokázali souvislost mezi nadváhou a revmatem u žen

Odborníci prokázali souvislost mezi nadváhou a revmatem u žen

Obě výše uvedené zdravotní komplikace jsou v posledních letech na vzestupu. Vědce proto začalo zajímat, zda obezita nemůže zvyšovat pravděpodobnost rozvoje revmatoidní artritidy.

Obě výše uvedené zdravotní komplikace jsou v posledních letech na vzestupu. Vědce proto začalo zajímat, zda obezita nemůže zvyšovat pravděpodobnost rozvoje revmatoidní artritidy. Jak potvrdil výzkum, odpověď zní ano. Alespoň u žen byla tato domněnka nedávno potvrzena.

Artritida znamená bolest

Jedná se totiž o onemocnění, při kterém imunitní systém napadá vlastní tkáně. Co se děje pak?

  • Následný zánět se nejčastěji rozvíjí u kloubů na dlaních a chodidlech. Následují kotníky, kolena, kyčle a ramena. Zánět však nezřídka postihuje i jiné pacientovy orgány.
  • Postižený trpí bolestmi, horečkou a značnou únavou.
  • Častější výskyt této choroby je u žen.
  • Komplikací revmatoidní artritidy bývají srdeční problémy, plicní onemocnění, osteoporóza a syndrom karpálního tunelu.

Napříč roky 

Aby vědci mohli souvislost mezi nadváhou a artritidou prokázat, rozhodli se vyhodnotit data z rozmezí let 1980–2007. Zdrojem byla databáze kliniky Mayo v Rochesteru. Vybrali z ní 813 pacientů s revmatoidní artritidou a 813 zdravých jedinců. Obě skupiny zúčastněných byly vzájemně srovnatelné věkově, pohlavím i datem zařazení do databáze. Vědci brali též v potaz výšku, váhu a kuřáctví respondentů. Přibližně 30 % adeptů v obou skupinách bylo obézních a 68 % z nich byly ženy. A výsledky?

  • Ve sledovaném časovém období vzrostl výskyt revmatoidní artritidy o 9,2 nových případů na 100 000 žen.
  • Obezita pak dle výzkumů napomohla zvýšení rizika rozvoje onemocnění o 52 %.
  • Vědci přitom vyloučili, že by kouření mohlo výsledky provedené studie zkreslit – tato neřest má sice na rozvoj onemocnění nezpochybnitelný vliv, ten se však po léta nijak nemění.

Hlídejte si váhu!

Základní kámen k odhalení přesné souvislosti mezi nadváhou a rozvojem autoimunních onemocnění byl položen. Úplné pochopení principu ale zůstává v nedohlednu. Alespoň něco ovšem může každý z nás udělat již dnes: zamyslet se nad svojí životosprávou a s případnými nadbytečnými kilogramy se pro jistotu rychle rozloučit. 

(msd)

Zdroj: www.mayoclinic.org

Hodnocení článku:
(2967 hodnocení - 2,9 z 5)

Další doporučené články

Zacvičte s revmatoidní artritidou pod vedením fyzioterapeuta!

Zacvičte s revmatoidní artritidou pod vedením fyzioterapeuta!

Léky, změny v životosprávě i pravidelný pohyb – to vše má pozitivní vliv na průběh revmatoidní artritidy. Aby vám však sport neublížil a cvičení mělo jen pozitivní dopady, to by měl ohlídat odborník, tedy fyzioterapeut.
2. 11. 2016 Revmatoidní artritida
Pomozte si cvičením od bolestí zad

Pomozte si cvičením od bolestí zad

Základem zdraví je zůstávat fyzicky aktivní. Pravidelný a různorodý pohyb pomůže ulevit od bolesti a ztuhlosti zad i těla, posílit svaly, spálit kalorie, zlepšit náladu a snížit riziko některých závažných onemocnění.
16. 9. 2013 Revmatoidní artritida
Bioelektronika – naděje nejen pro pacienty s revmatoidní artritidou

Bioelektronika – naděje nejen pro pacienty s revmatoidní artritidou

Vědci začali s testováním speciálního elektronického zařízení, které by se mohlo uplatnit při léčbě symptomů revmatoidní artritidy. Pokud se novinka osvědčí, nemocní by se v budoucnosti mohli obejít bez nutnosti užívat klasické léky.
31. 3. 2015 Revmatoidní artritida
Anti-TNF léčí nemoci kloubů, kůže i střev. Úspěšně!

Anti-TNF léčí nemoci kloubů, kůže i střev. Úspěšně!

O cílené léčbě se často mluví jako o terapii budoucnosti. Mnozí pacienti trpící artritidou nebo lupénkou by tato slova jistě potvrdili. I jim totiž preparáty v podobě inhibitorů TNF-alfa velmi pomáhají. S jakými neduhy konkrétně si tyto léky poradí?
7. 3. 2016 Revmatoidní artritida
Osm tipů, jak podpořit léčbu artritidy

Osm tipů, jak podpořit léčbu artritidy

Revmatoidní artritida je nepříjemné zánětlivé onemocnění kloubů, které se bez vhodné léčby zhoršuje. Nejúčinnější, ale ne všemocnou terapií jsou bezesporu léky. Existuje však i řada nefarmakologických postupů. Nejefektivnějším krokem ovšem bývá kombinace obojího.
28. 9. 2015 Revmatoidní artritida
Inzerce: