Počasí ovlivňuje bolest kloubů; změna klimatu (ne)pomůže
30. 11. 2011
Řada lidí si spojuje chlad a vlhko mimo jiné se zhoršením kloubních bolestí. Věří, že počasí může souviset s mírou bolesti a potažmo tak ovlivňovat kromě kloubů i náladu. Opravdu zde existuje jasná souvislost, nebo je to jen další zakořeněný mýtus?
Tlak, teplota, vlhkost vzduchu
Hlavním příznakem dvou častých revmatických onemocnění – revmatoidní artritidy a osteoartrózy – jsou bolesti v kloubech. Lidé postižení některým z těchto neduhů si často stěžují, že zima a sychravé počasí vedou ke zhoršení jejich bolestí. Zjistit o této souvislosti více se pokusila skupina amerických revmatologů z Univerzity Johna Hopkinse v Baltimore. Při svém výzkumu vycházeli z toho, že hlavní faktory dané počasím a ovlivňující bolesti v kloubech jsou celkem tři: atmosférický tlak, teplota a vlhkost vzduchu.
Vědci nejsou zajedno v tom, který z výše tří jmenovaných faktorů ovlivňuje změny v kloubech nejvíce. Některé teorie viní z rozvoje zánětu pokles atmosférického tlaku, který u citlivých jedinců vyvolává také bolesti hlavy. Jiní spatřují příčinu obtíží v nedostatku vhodných fyzických aktivit v chladném počasí, ve zhoršení nálady a ve snížené odolnosti proti bolesti. Vědcům nepomohly ani starší velké studie z různých zemí, které též došly k vzájemně protichůdným závěrům.
Přestěhovat se? Zvažte ostatní rizika
Závěry uvedeného výzkumu jsou nakonec poměrně nekonkrétní. Vztah změn v počasí a bolestí v kloubech výzkumníci nezpochybnili. Revmatologové uznávají, že některým pacientům by asi pomohlo přestěhovat se do teplejších krajin, ale zároveň upozorňují na další úskalí s tím spojená:
přesun do místa s teplejším klimatem nezaručí konec bolestí
stěhování je závažná změna, může přinést řadu nepříjemných komplikací
odtržení od dosavadního okolí by mohlo způsobit zvýšení stresu
v případě zhoršení potíží v zimě je nejlepší navštívit svého revmatologa, který posoudí, co lze proti bolesti vyvolané počasím učinit
Někteří lidé musejí užívat silné léky proti bolesti. Většinou si na ně nebezpečnou, život ohrožující závislost nevypěstují. Jisté riziko ovšem existuje.
Pokračujeme v našem seriálu o doporučených pohybových aktivitách u revmatických onemocnění. Dnes se zaměříme na cyklistiku, jeden z nejvhodnějších sportů při těchto problémech.
Příznaky revmatoidní artritidy se mohou projevit již v raném dětství. V různé formě postihují revmatické nemoci více než sto ze sta tisíc dětí. Dnes téměř 30leté Američance diagnostikovali revmatoidní artritidu již ve čtrnácti měsících věku. Přes kvalitní biologickou léčbu se s nemocí a s problémy, které s sebou přináší jak revmatoidní artritida sama, tak její léčba, potýká dodnes.
44letý Zdeněk patří mezi pacienty, které dlouhou dobu trápily bolesti zad, ovšem příčinu svých potíží neznal. Už na střední škole na tělocviku například při fotbale opakovaně upadl, měl problémy se zvednout a pak ho několik dní bolela záda. Stejně tak na vojně a později při nástupu do zaměstnání. Až pozorná oční lékařka jej v 27 letech nasměrovala na revmatologii.
Revmatoidní artritida je jen obtížně léčitelné autoimunitní onemocnění. Lékaři se doposud revmatoidní artritidu nejrůznějšími způsoby snažili především zpomalit a ulevit nemocnému od tolik omezujících obtíží, především od bolesti. Dnes dokážou mnohem více. Mají totiž k dispozici biologickou neboli cílenou léčbu.
Přestože artritida zřídkakdy postihuje přímo pohlavní orgány, může mít prostřednictvím fyzického onemocnění emoční dopad na sexuální život. I s těmito problémy ale lze úspěšně bojovat. Změna zjevu, nabraná nebo naopak ztracená kila nebo snížená pohyblivost a úbytek energie mohou ovlivnit sebejistotu a vnímání sebe sama.