Novinky - revmatoidní artritida

Pojďme mluvit s lékařem o revmatoidní artritidě otevřeně

Pojďme mluvit s lékařem o revmatoidní artritidě otevřeně

Léčba je vždy o spolupráci mezi lékařem a pacientem. A žádná úspěšná spolupráce se neobejde bez otevřené komunikace. Ani v případě revmatoidní artritidy tomu není jinak. Velmi pomůže, pokud budeme při pravidelných návštěvách v ordinaci upřímně mluvit o všech těžkostech, obavách a očekáváních spojených s nemocí a léčbou.

Váš ošetřující lékař je jistě odborníkem ve svém oboru, ale každý nemocný je jiný. A proto je i na nás, pacientech, abychom převzali iniciativu a nebáli se ptát na vše, co nám v souvislosti s naším stavem a léčbou není jasné. Výsledky se brzy dostaví. Upřímná komunikace s lékařem nám totiž může pomáhat revmatoidní artritidu lépe zvládat. 

61 % pacientů se necítí příjemně při sdělování svých obav

Lékaři dokážou pacientům s RA významně pomoci. Pro úspěšné zvládání nemoci je však důležitý také vzájemný vztah, založený na dobré komunikaci. Ten pacientům usnadní předat lékařům všechny potřebné informace o projevech nemoci i pocitech, které léčbu doprovázejí. A právě v této oblasti je stále prostor pro zlepšování. Potvrdil to i mezinárodní výzkum, který se týkal 1 805 pacientů s RA a 1 736 lékařů, již o nemocné s RA pečují.

Publikovaná data o vzájemné komunikaci na jednu stranu říkají, že 90 % lékařů bylo spokojeno s komunikací s nemocnými, která se týká léčby revmatoidní artritidy. Na druhou stranu se 61 % pacientů necítilo příjemně při sdělování svých obav a přibližně polovina nemocných se domnívala, že lepší komunikace s lékaři by jim mohla usnadnit zvládání nemoci.

Současně 68 % lékařů vyjádřilo přání, aby s nimi nemocní více mluvili o cílech léčby. A podstatné je také vyjádření 88 % lékařů, kteří uvedli, že pokud nemocní spolurozhodují o důležitých momentech léčebného procesu, jsou více spokojeni s výsledkem. Výzkum tak potvrdil, že během léčby dochází k určitému nesouladu v pohledu lékařů a pacientů na vzájemnou komunikaci.  

Jak vzájemné porozumění zlepšit? Více se ptát i svěřovat 

Je přirozené, že mluvit o své nemoci není jednoduché. A právě proto vznikla kampaň #ArthritisRevealed, která pomáhá komunikaci mezi pacienty s revmatoidní artritidou a jejich lékaři zlepšovat. Měla by přispět k tomu, aby každá návštěva v ordinaci byla využita na maximum a měla přínos pro obě strany. Pacienty seznamuje se základními kroky, které jim pomohou mluvit se svým lékařem upřímně a na rovinu.   

  • Plánujte. Před pravidelnou návštěvou ordinace si rozmyslete, které otázky jsou pro vás momentálně nejzásadnější, a nezapomeňte se na ně lékaře zeptat.
  • Spolupracujte. Každé setkání lékaře s pacientem je o dialogu, obě strany se ptají i odpovídají, aby si vyměnily potřebné informace a pak společně došly k nejoptimálnějším rozhodnutím.
  • Naslouchejte svému tělu. A nebojte se se svým lékařem sdílet, co vám říká.
  • Nastavte si cíle. Jasně definované cíle v rámci léčby mohou lékařům lépe pomoci sledovat vývoj vašeho stavu.   
  • Buďte konkrétní. Přestaňte říkat, že je to „celkem dobré“. Slova jako „bolavý“ nebo „frustrovaný“ mohou vašemu lékaři napovědět mnohem více.

O čem je s lékařem užitečné promluvit?  

  • Každý pokrok potěší. Sdílejte se svým lékařem úspěchy. Řekněte mu, jaké těžkosti se vám podařilo zvládnout, které příznaky se začaly zlepšovat.
  • Nebojte se mluvit o problémech. Dělte se o ně s lékařem stejně upřímně jako o dosažené úspěchy. Mluvte o tom, jak revmatoidní artritida narušuje váš běžný život nebo jaké příznaky nemoci se u vás objevují. 
  • Řešte svá očekávání. Je důležité sladit si s lékařem očekávání, která budou zároveň odpovídat vašim potřebám. Každý chce zvládnout jiné úkoly. Někomu jde o procházku, dalšímu o domácí úklid.
  • Ptejte se. Pokládejte otázky, jež se týkají všeho, co právě potřebujete vědět. Zjistěte, jestli můžete pro svou léčbu něco udělat sami. Ptejte se, když vám některé projevy nemoci nepřijdou „normální“. Lékař je tu proto, aby vám poskytl informace. 

Už znáte odpovědi na všechny své otázky? Pak se se svým lékařem domluvte, co společně uděláte pro dosažení cílů, které jste si stanovili. A občas si připomeňte, že stojí za to sdílet s ním úplnou pravdu o tom, jak revmatoidní artritidu zvládáte.

 

(nik)

Zdroje:

https://hqlo.biomedcentral.com/articles/10.1186/s12955-018-1035-3

Hodnocení článku:
(1161 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Pomozte si cvičením od bolestí zad

Pomozte si cvičením od bolestí zad

Základem zdraví je zůstávat fyzicky aktivní. Pravidelný a různorodý pohyb pomůže ulevit od bolesti a ztuhlosti zad i těla, posílit svaly, spálit kalorie, zlepšit náladu a snížit riziko některých závažných onemocnění.
16. 9. 2013 Revmatoidní artritida
Proč lupénka svědí?

Proč lupénka svědí?

Nepříjemné svědění, které bývá popisováno jako kousavý nebo pálivý pocit, patří mezi nejčastější projevy lupénky a trápí až 90 % pacientů. Co přesně ho způsobuje, jaké faktory ho zhoršují a jak jej řešit?
18. 11. 2021 Revmatoidní artritida
Biologická léčba: ptejte se lékaře, co přesně vás čeká

Biologická léčba: ptejte se lékaře, co přesně vás čeká

Biologická léčba přinesla určitou revoluci do léčby nejen artritidy, ale i dalších nemocí. Jako všechny léky však kromě výhod přináší i nová rizika. Přinášíme několik doporučení pro všechny, kteří budou v budoucnu léčeni právě biologickými preparáty...
28. 6. 2010 Revmatoidní artritida
Plody podzimu, které musíte vyzkoušet!

Plody podzimu, které musíte vyzkoušet!

V létě jsme si užili svěží ovocnou hostinu, ale ani podzim nás neošidí. Ať už máte rádi jakékoli chutě, jistě se pro každého něco najde. Vybírejte z potravin bohatých na živiny, které pomáhají bojovat s nemocemi. Které to jsou?
19. 10. 2017 Revmatoidní artritida
I s artrózou můžete vyšívat

I s artrózou můžete vyšívat

Přinášíme několik tipů, jak se věnovat hrátkám s jehlou a nití, přestože trpíte revmatem. Stačí několik prostých pomůcek, správná technika a častější přestávky – radosti z vyšívání pak již nestojí nic v cestě!
1. 5. 2012 Revmatoidní artritida
Inzerce: