Přestávají vám sloužit klouby? Funkčnost jim může vrátit vaše plazma!
23. 11. 2015
Osteoartróza představuje nejčastější kloubní onemocnění, které bývá spjato s obtěžující bolestí a omezením pohybu. Lékaři nyní přišli s novinkou – nemocným aplikují do poškozeného kloubu jejich vlastní plazmu.
Plazma obsahuje růstové a protizánětlivé faktory, které mají příznivý vliv na hojivé a regenerační procesy. Toho je možné využít například při onemocnění pohybového aparátu, zejména při poškození kloubních chrupavek, svalů, šlach, kostí nebo vazů. V současnosti je tato metoda nejvíce využívána v případě osteoartrózy kolenního kloubu, je ji však možné uplatnit i u jiných kloubů. Cílem léčby je:
snížení přítomné bolesti,
zlepšení kloubní funkce,
zpomalení poškozování, či dokonce oprava již přítomného poškození kloubní chrupavky.
Brzdí zánět a snižuje bolest
Léčivá plazma, kterou lékař do poškozeného kloubu s pomocí injekce aplikuje, pochází z krve samotného pacienta. Obsahuje však vyšší podíl krevních destiček, než se v normální krvi běžně nachází. Předpokládá se, že látky v takto uměle obohacené plazmě pomáhají:
zpomalovat zánět a průběh vlastní osteoartrózy,
podporovat tvorbu nové chrupavky,
zvyšovat produkci synoviální tekutiny s lubrikačními vlastnostmi a tím omezovat bolestivé tření v kloubu,
snižovat vnímání bolesti.
Metoda využívající k řešení artrózy pacientovu vlastní plazmu je také známa pod zkratkou ACP (Autologous Conditioned Plasma) nebo PRP (Platelet Rich Plasma). Jedná se o bezpečnou a účinnou možnost terapie onemocnění pohybového aparátu. Léčbu by měl provádět zkušený ortoped.
Dítě s chronickým onemocněním by mělo mít při návratu do školy po dlouhé absenci realistické cíle. Snaha za každou cenu okamžitě dohnat všechno zmeškané učivo a mít ty nejlepší známky může pro dítě představovat poměrně velký stres, který opět zhorší průběh nemoci. Nemoc by neměla dítě nijak omezovat...
„Bude mrznout, cítím to v kostech.“ Možná jste i vy slyšeli tyto předpovědi počasí od lidí, kteří trpí artritidou. A možná vás překvapuje, že se často také vyplní. Ve skutečnosti to není nic neobvyklého. Tito lidé jsou totiž velmi citliví na změnu počasí, hlavně pokud se blíží ochlazení, déšť nebo sněhová vánice. Artritida postihuje velkou část populace...
Je známo, že mysl je silným spojencem v boji s řadou nemocí, revmatické choroby nevyjímaje. Projevy onemocnění se často zhoršují stresem, a proto se na úspěchu léčby nemalou měrou podílí i duševní pohoda pacienta. V případě dětí to platí dvojnásob.
Stále více výzkumů ukazuje, že artritida může způsobit nejen zánět v kloubech, ale také na nečekaných místech těla: v očích, srdci nebo plicích. Dobrou zprávou je, že se můžete bránit. Oční zánět se může projevovat jako zánět spojivky a rohovky spolu se sníženou tvorbou slz....
Je jen málo tak všestranných a užitečných sportovních aktivit, jako je severská chůze – nordic walking. Chůze s dvěma hůlkami podobnými těm běžkařským procvičuje a posiluje až 90 % svalů v lidském těle. Již dlouho nejde o prostou módní záležitost, investice do nordic walkingu je jen jednorázová a nenáročná.
Letošním tématem Světového dne artritidy je „Let’s work together“, neboli „Pracujme společně“ a cílem je inspirovat lidi s revmatickými nemocemi a povzbudit je do práce nejen společně s jejich zaměstnavateli a kolegy, ale také se zdravotníky, kteří je léčí.