Novinky - revmatoidní artritida

Při artritidě cvičte, budete pružnější

Při artritidě cvičte, budete pružnější

Aerobní cvičení, posilování a flexibilita, to je zdravý pohybový mix při artritidě. Neexistuje totiž důvod, proč byste nemohli cvičit, samozřejmě poté, co vše zkonzultujete se svým revmatologem. Od bolestí zad vám totiž pomůže ulevit i vhodné cvičení! Důležité je zařadit do tréninku cviky podporující nejen vaši sílu ale i ohebnost a pružnost...

Aerobní cvičení, posilování a flexibilita, to je zdravý pohybový mix při artritidě. Neexistuje totiž důvod, proč byste nemohli cvičit, samozřejmě poté, co vše zkonzultujete se svým revmatologem.

Úleva od bolestí zad

Nakláníte se dopředu, když sedíte? Pak jsou asi vaše prsní svaly oslabené a mohou způsobovat bolesti krční páteře a horní části zad. Snažte se, abyste seděli rovně a vaše záda směrovala dozadu. Kromě toho můžete posilovat jednoduchým cvičením. Posaďte se na nízkou židli a držte dlaně na obou ramenech a lokty tlačte k pasu, tím udržíte ramena uvolněná, ne shrbená. Můžete se také postavit ke dveřím, dejte ruce v bok nebo je opřete o rám dveří. Předkloňte se a ucítíte prsní svaly, jak se protahují.

Dynamické cvičení zvýší vaši flexibilitu

Vhodný je dynamický strečink zahrnující pohyby, které vám umožní se protáhnout a zahřát současně. Nemocní s artritidou by měli používat menší rozsah pohybů. Aerobní cvičení vyžaduje vysokou úroveň odolnosti a měli byste cvičit tak, aby vám nedocházel dech. Zlepší se vám metabolismus, nálada, budete mít vyšší odolnost, a jak se ukazuje, i menší riziko zánětů. Ideální je plavání, chůze, jízda na kole či vodní cvičení, nevhodný je aerobik či běh.

Nezapomínejte na silový trénink a strečink Díky silovému cvičení se stávají klouby stabilnější. Silné kosti pomáhají udržovat kosti tam, kde mají být, snižují riziko osteoporózy a také pomáhají budovat svalstvo. Můžete zvedat činky, využít odpor vody v bazénu nebo pilates. Soustřeďte se na pomalé, kontrolované pohyby. Nezvedejte příliš těžké předměty ani neopakujte příliš mnoho sad cvičení za sebou. Nedělejte trhavé pohyby. Chcete snížit ztuhlost kloubů a zachovat či zlepšit rozsah pohybu v kloubech? Protahujte se. Vhodná je jóga či tai-či.

Stanovte si reálné cíle

Sestavte si svůj rutinní program složený z pomalých 5–10minutových bloků, celkem do 30 minut. Nemusíte dělat všechno najednou, tři 10minutové bloky za den jsou stejně účinné jako jeden 30minutový. Už jste pokročilí? Je načase si přidávat cvičení, ale postupně od 2 do 10 minut. Čím déle budete cvičit, tím budete vytrvalejší, silnější a pružnější. I s artritidou můžete dělat to, co máte rádi.

(aši)

Zdroj:

Hodnocení článku:
(3067 hodnocení - 2,8 z 5)

Další doporučené články

Bolí vás celé tělo? Možná trpíte fibromyalgií  – část první

Bolí vás celé tělo? Možná trpíte fibromyalgií – část první

Fibromyalgie – nevšední diagnóza, kterou mnozí lékaři jen těžko hledají v paměti. Nepochopené a často „poddiagnostikované“ onemocnění. Pro svého nositele však velmi zatěžující a svým chronickým průběhem až zničující. I proto je důležité ji diagnostikovat a začít léčit včas.
20. 9. 2010 Revmatoidní artritida
S revmatem na kole aneb Šlápněte do pedálů

S revmatem na kole aneb Šlápněte do pedálů

Pokračujeme v našem seriálu o doporučených pohybových aktivitách u revmatických onemocnění. Dnes se zaměříme na cyklistiku, jeden z nejvhodnějších sportů při těchto problémech.
12. 3. 2012 Revmatoidní artritida
Kouzlo jménem biologika platí i na artritidu

Kouzlo jménem biologika platí i na artritidu

Revoluce v léčbě – tak se často hovoří o cílené terapii, která zabírá nejen na revmatoidní nemoci. Co je na ní tak zázračného? A kdy přichází při řešení artritidy na řadu?
25. 4. 2016 Revmatoidní artritida
Inzerce: