Novinky - revmatoidní artritida

Pryč s bolestí při domácích pracích: praktické tipy pro revmatiky

Pryč s bolestí při domácích pracích: praktické tipy pro revmatiky

Bolesti kloubů při každodenních činnostech zná většina revmatiků. Není však důvod propadat beznaději nebo zbytečně trpět bolestmi. Existují triky a pomůcky k usnadnění prací, kterým se vyhýbáte obloukem.

Úklid – jde to i snadno

Údržba povrchů i podlah je zátěží pro mnoho kloubů najednou. Přemisťování věcí kvůli úklidu bude jednodušší, když je uspořádáte tak, aby se daly snadno posunout a nemuseli jste je po jedné zvedat a přenášet. Šikovným pomocníkem může být i kbelík na kolečkách. Nemluvě o mopech, které se dají ždímat odstředivou silou a není nutné je mačkat rukama.

Kuchyně a vaření – přizvěte pomocníky

Těžká a špatně uchopitelná balení mouky nebo cukru nedávejte do horních poliček, ze kterých se hůř vyndávají. Pokud budou v úrovni pasu nebo maximálně hrudníku, manipulace bude jednodušší a nebudete namáhat ani ramena při zvedání paží. Pomoci může i přesypání do nádob s dostatečně velkým a pohodlným držadlem. A co třeba vyměnit těžké nádobí za lehčí kousky? Klouby na rukou budou hned méně trpět. Vaření a další kuchyňské činnosti usnadní i otvírák na víčka a plechovky připevněný na stole nebo různé drobné elektrické spotřebiče.

Nákup bude hračka

Nákupní taška s uchy, které svíráte v dlani… I to může být zdrojem bolesti malých kloubů na prstech a zápěstí. Vyměňte nepohodlnou tašku za takovou, která má delší ucha a jde dát přes rameno. Nakupování vám hned bude připadat méně náročné.

Podložka pod nohy znamená úlevu

Dělá vám potíže delší stání, které zatěžuje kolena, kyčle i kotníky? Pořiďte si měkkou pěnovou podložku. Hodit se bude při stání u kuchyňské linky, umyvadla nebo žehlicího prkna. Pomoci může i úlevová poloha, při které je jedna noha při stání opřená o malou stoličku.

V neposlední řadě je pro bolavé klouby důležité, jak si rozvrhnete síly. Nemá smysl dělat všechny víkendové domácí práce najednou a strávit neděli v bolestech. Respektujte možnosti svého těla a dejte mu šanci na zotavení mezi jednotlivými činnostmi. A celkově se zkuste řídit heslem, že i malé změny mohou přinést velkou úlevu.

(pak)

Zdroj:
www.webmd.com

Hodnocení článku:
(3578 hodnocení - 2,9 z 5)
Děkujeme za váš hlas.

Další doporučené články

Sedm tipů, jak zatočit s chronickou bolestí

Sedm tipů, jak zatočit s chronickou bolestí

Bolest je způsob, jak tělo oznamuje, že něco není v pořádku. Obtíže mohou být mírné a přerušované, ale i těžké a neustupující. Odborníci vědí, že neléčená akutní bolest často vede k té chronické. Ta může trvat roky a ovlivňovat vaši fyzickou i emocionální pohodu. Jak se bránit?
12. 9. 2016 Revmatoidní artritida
Deset zajímavých tipů na volnočasové aktivity pro revmatiky

Deset zajímavých tipů na volnočasové aktivity pro revmatiky

Ráno se probouzíte a vaše klouby jsou tuhé, bolestivé a oteklé. Často vás bolí také svaly. Cítíte se unavení a nemáte chuť k jídlu. Před sebou máte seznam povinností, které je potřeba během dne udělat. V důsledku toho můžete zapomínat na své záliby a koníčky, které jsou ovšem neméně důležité. Pokud kvůli nemoci nemůžete praktikovat oblíbené aktivity, začněte hledat alternativy a znovu si užívejte život!
4. 10. 2019 Revmatoidní artritida
Aby (nejen) klouby byly fit

Aby (nejen) klouby byly fit

Pokud trpíte revmatickým onemocněním, pak jistě víte, že cvičení je nejdůležitější metodou, jak se udržet v kondici. Přesvědčit vás o tom, že se dá sportovat opravdu bezbolestně a s minimálním rizikem pro klouby, to je naším dnešním cílem.
18. 1. 2016 Revmatoidní artritida
Biologická léčba aneb Víte, co vám lékař nabízí?

Biologická léčba aneb Víte, co vám lékař nabízí?

Navrhl vám lékař možnost využít biologickou léčbu a vy nevíte, co od ní očekávat? Kladete si otázky, jak tato léčba vlastně probíhá a nakolik ovlivní váš život? Zde najdete základní informace o cílené léčbě. Podrobnosti by vám ale vždy měl vysvětlit váš lékař...
1. 3. 2010 Revmatoidní artritida
Nasbírali jste v létě dost „déčka“?

Nasbírali jste v létě dost „déčka“?

Vitamin D je spíše látkou na pomezí vitaminu a hormonu. Můžeme ho přijímat z vnějších zdrojů nebo si ho sami tvořit – stačí vystavit kůži slunečnímu záření. Vitamin D velmi významně zasahuje do metabolismu vápníku. Ale nejen to, má i řadu dalších účinků.
6. 9. 2017 Revmatoidní artritida
Inzerce: