Novinky - revmatoidní artritida

Revmatoidní artritida: ohrožen je i zrak

Revmatoidní artritida: ohrožen je i zrak

Přestože se v názvu této nemoci skrývá slovo „arthros“ neboli kloub, není to jediné místo, které může postihnout. Nemocné revmatoidní artritidou totiž často trápí také různé postižení očí.

Suché oči

Nedostatek slz, pocit suchých očí či přítomnosti cizího tělesa v nich bývá nejčastějším očním příznakem doprovázejícím revmatoidní artritidu. Potíže mohou být mírné, ale také velmi obtěžující až nesnesitelné. Řešením bývá aplikace takzvaných umělých slz nebo celková imunosupresivní terapie. Vhodné je také vysazení nebo změna léků, které mohou pocit suchých očí zhoršovat. Patří mezi ně:

  • diuretika („odvodňující“ léky),
  • antihistaminika (protialergické léky),
  • kontraceptiva (léky proti početí).

Pozor na bělmo

Skleritida neboli zánět očního bělma představuje vážnou komplikaci revmatoidní artritidy. Není-li tento problém léčen, může způsobit až proděravění očního bulbu. Mezi příznaky skleritidy patří:

  • zarudnutí oka,
  • nadměrná tvorba slz,
  • bolest,
  • zvýšená citlivost na světlo.

K léčbě v tomto případě lékaři předepisují protizánětlivé léky, obvykle lokálně užívané kortikoidní kapky.

Méně častá, stejně nepříjemná

Iritida a uveitida − tato označení užívají odborníci pro zánět duhovky a té části oka, která obsahuje vyživující cévy. Jde v porovnání se skleritidou o jev méně častý, přesto bývá u nemocných s revmatoidní artritidou pozorován. Kromě nesnášenlivosti světla a bolesti je pro něj typické také rozmazané vidění. Mezi závažné komplikace zánětu této části oka patří slepota nebo šedý či zelený zákal. Vedle očních kapiček, které předepíše oftalmolog, mohou při léčbě pomoci také tmavé brýle.

Pod dohledem

Nejen samotná autoimunitní choroba, ale také léky užívané při její léčbě mohou bohužel vést k poškození očí. Zvláště pak v případě některých z nich (například kortikosteroidů) lékaři doporučují pravidelné oční kontroly.

(veri)

Zdroj: www.everydayhealth.com

Hodnocení článku:
(3422 hodnocení - 2,9 z 5)

Další doporučené články

Lupénka – jaké možnosti léčby nám nabízí současná medicína?

Lupénka – jaké možnosti léčby nám nabízí současná medicína?

Lupénka je chronické zánětlivé onemocnění, které postihuje především kůži. Podle odhadů se s ní potýkají zhruba 2–3 % populace, kterým může nepříjemně zasahovat do života. Prozatím nemáme žádný lék, který by lupénku dokázal zcela vyléčit, ale i tak existuje celá řada možností, jak ji dostat pod kontrolu. A to včetně neustále se rozvíjející cílené biologické léčby.
21. 8. 2021 Revmatoidní artritida
Správný řez aneb Když artritidu pomáhá léčit chirurg

Správný řez aneb Když artritidu pomáhá léčit chirurg

Základem léčby revmatoidní artritidy je bezesporu rehabilitace a pravidelné užívání léků. V případě závažného postižení kloubů však nemusí být tato opatření dostačující a přichází na řadu ruka chirurga.
15. 3. 2013 Revmatoidní artritida
Pět způsobů boje s bolestí kloubů: vyberte si ten svůj

Pět způsobů boje s bolestí kloubů: vyberte si ten svůj

Příčin, proč nás zlobí klouby, je celá řada. Podobně dlouhý je taktéž seznam způsobů, jak si od této mnohdy úporné bolesti ulevit. Nechte se inspirovat našimi následujícími tipy, svůj výběr ale vždy zkonzultujte s lékařem.
19. 5. 2014 Revmatoidní artritida
Kouření jako spouštěč revmatoidní artritidy?

Kouření jako spouštěč revmatoidní artritidy?

Revmatoidní artritida patří mezi autoimunitní onemocnění, u kterých si dosud odborníci nejsou jisti, co přesně je způsobuje. Dosud je známo několik rizikových faktorů, včetně genetických, které se na vzniku revmatoidní artritidy podílejí. Jak ale přesně ke spuštění chorobného procesu dochází, zatím nikdo neví.
11. 8. 2008 Revmatoidní artritida
Proč lupénka svědí?

Proč lupénka svědí?

Nepříjemné svědění, které bývá popisováno jako kousavý nebo pálivý pocit, patří mezi nejčastější projevy lupénky a trápí až 90 % pacientů. Co přesně ho způsobuje, jaké faktory ho zhoršují a jak jej řešit?
18. 11. 2021 Revmatoidní artritida
Revmatičtí pacienti a covid-19: Jaká jsou doporučení?

Revmatičtí pacienti a covid-19: Jaká jsou doporučení?

Jaká mají revmatici rizika při nákaze covidem-19? Hrozí jim těžší průběh tohoto virového či jejich chronického onemocnění? Mají se bát očkování? Takových otázek teď běhá hlavami revmatiků mnoho, a to zcela právem. Odpovědi známe a jsou povzbudivé.
18. 3. 2021 Revmatoidní artritida
Inzerce: