Novinky - revmatoidní artritida

Revmatoidní artritida postihuje mnohem více částí těla než jen klouby

Revmatoidní artritida postihuje mnohem více částí těla než jen klouby

Většina z nás si s pojmem artritida v první řadě spojí onemocnění kloubů. U té revmatoidní však mohou být autoimunitním procesem zasažené i další orgány.

Většina z nás si s pojmem artritida v první řadě spojí onemocnění kloubů. U té revmatoidní však mohou být autoimunitním procesem zasažené i další orgány. Které to jsou, objasní následující řádky.

Kůže plná bulek 

Takzvané revmatoidní uzly, které najdeme až u pětiny pacientů s revmatoidní artritidou, představují pevné a nebolestivé bulky v podkoží. Vyskytují se především:

  • v oblasti loktů a předloktí,
  • okolo pat či prstů,
  • vzácně je lékaři díky možnosti využití zobrazovacích metod nalézají také na vnitřních orgánech – srdci či plicích.

Uzly ale nejsou jediným možným projevem revmatoidní artritidy, který je pozorovatelný na pokožce. Za dalšími kožními změnami včetně vřídků může stát autoimunitní zánět drobných cév neboli vaskulitida.

Nepříjemné pocity v očích

Nejčastější oční komplikací doprovázející tuto chorobu je zánět spojivek. Projevuje se pocitem písku v očích a pálením. Daleko nebezpečnější jsou však záněty postihující hlubší struktury oka, které hrozí rozvojem slepoty či proděravěním oční koule. Tyto potíže jsou naštěstí velice vzácné a vyskytují se hlavně u osob s velmi aktivní formou choroby.

Srdce omezené zánětem

Poškození srdce při revmatoidní artritidě může nabývat různých forem, i závažnost se různí. Vůbec nejčastěji se jedná o zanícení obalu srdce, tzv. perikarditidu. Ta nemusí být provázena žádnými příznaky, nebo naopak ohrožuje nemocného na životě omezením srdečního svalu v pohybu. Mezi další možná postižení srdečně-cévní soustavy patří:

  • poruchy srdečního rytmu,
  • zánět srdečního svalu,
  • celkově zvýšené riziko infarktu myokardu a mozkové mrtvice.

Postižené plíce

Revmatoidní artritida může podobně jako v případě srdce zapříčinit i zánět poplicnice, omezit plíce v jejich dostatečném rozepínání, a tedy ztížit samotné dýchání. Stejně tak revmatoidní uzly přítomné v tkáni tohoto orgánu bývají příčinou řady obtíží, jako je kolaps plíce, vykašlávání krve nebo infekce.

Uvedené orgány nejsou jedinými, jejichž správné fungování může být následkem onemocnění artritidou narušeno. Příznaky tak mohou být velmi pestré a samotné komplikace různě závažné. Proto neváhejte navštívit svého revmatologa v případě, že se u vás objeví jakékoliv netypické zdravotní obtíže.

(veri)

Zdroj: www.webmd.com

Hodnocení článku:
(2969 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Vzplanutí artritických potíží uhasí správná léčba i životospráva

Vzplanutí artritických potíží uhasí správná léčba i životospráva

U některých pacientů má revmatoidní artritida cyklický průběh. Příznaky se mohou na několik týdnů, ale i let výrazně zmírnit, nebo dokonce mohou vymizet. Pak se vrátí v období, kterému říkáme vzplanutí. To může trvat také různě dlouho. Jak tuto etapu zvládnout?
1. 11. 2017 Revmatoidní artritida
Lety do vesmíru kostem nesvědčí

Lety do vesmíru kostem nesvědčí

Astronautům, kteří se vydají na dlouhé lety vesmírem, hrozí závažné poškození kostí. Za všechno přitom může stav beztíže. Kosmonautům se dostává nejlepší péče a lékaři se i snaží, aby jejich pobyt ve vesmíru byl co nejbezpečnější.
4. 4. 2011 Revmatoidní artritida
Když světlo (ne)léčí revma

Když světlo (ne)léčí revma

Lékaři různých oborů, často pak revmatologové, se setkávají s dotazy nemocných na účinnost tzv. biolampy, biosvětla, polarizovaného světla nebo světelné terapie.
12. 11. 2011 Revmatoidní artritida
Ruce revmatika potřebují procvičovat opravdu pravidelně

Ruce revmatika potřebují procvičovat opravdu pravidelně

Ztráta síly a pohyblivosti rukou je děsivá vyhlídka pro lidi s revmatickou artritidou. Aby tito pacienti předešli anebo alespoň zmírnili možné komplikace svého onemocnění, měli by pravidelně, nejlépe každý den, své klouby a svaly procvičovat.
10. 3. 2023 Revmatoidní artritida
Těžká rána revmatiků

Těžká rána revmatiků

Ranní ztuhlost, omezená pohyblivost a pomalé pohyby v postiženém kloubu – to je obrázek běžného rána většiny pacientů s revmatoidní artritidou. Jenže ranní ztuhlost nezávisí jen na tom, kdy se kloubům začne chtít pracovat, ale například i na počasí a na psychickém rozpoložení člověka.
14. 3. 2010 Revmatoidní artritida
Anti-TNF léčí nemoci kloubů, kůže i střev. Úspěšně!

Anti-TNF léčí nemoci kloubů, kůže i střev. Úspěšně!

O cílené léčbě se často mluví jako o terapii budoucnosti. Mnozí pacienti trpící artritidou nebo lupénkou by tato slova jistě potvrdili. I jim totiž preparáty v podobě inhibitorů TNF-alfa velmi pomáhají. S jakými neduhy konkrétně si tyto léky poradí?
7. 3. 2016 Revmatoidní artritida
Inzerce: