Pokračujeme v našem seriálu o doporučených pohybových aktivitách u revmatických onemocnění. Dnes se zaměříme na cyklistiku, jeden z nejvhodnějších sportů při těchto problémech.
Vybíráme kolo
Pamatujte, nejdražší nemusí znamenat nejlepší.
Nechte si poradit a řekněte prodavači, jakým způsobem se chystáte kolo používat.
Zvažte terén, kde budete jezdit – měly by to být hlavně zpevněné cesty nebo kvalitní cyklostezky. Jízda po hrbolech nebo kamení by se mohla stát utrpením.
Pokud trpíte artrózou malých ručních kloubů, vybírejte pečlivě nové kolo i podle toho, jak pohodlně se vám bude řadit.
Technika jízdy
Nechte si seřídit výšku sedla na svoji postavu. Měli byste dosáhnout patami do výše pedálů. Záleží i na správném nastavení řídítek.
Stanovte si alespoň zpočátku méně náročnou rychlost. I když nepojedete tak rychle, nebudete muset šlapat s velkou námahou. Jako ideální šlapací frekvence se uvádí 80 až 100 šlápnutí za minutu.
Pokud si chcete zvýšit kondici, investujte do měřiče tepové frekvence.
Další tipy
Poraďte se s lékařem, než začnete s jakoukoli novou pohybovou aktivitou. Může vám pomoci užitečnými radami, například doporučit ortézu na zpevnění kloubů.
Nejezděte na výlet sami, vyrazte v menší skupině srovnatelně výkonných cyklistů. V případě úrazu nebo defektu si pomůžete navzájem.
Hlavní je bezpečnost – nevyjíždějte bez světel, lékárničky, pumpičky, soupravy na opravu kola, nabitého telefonu, hotovosti atp.
Neklaďte si nerealistické cíle. Ideální je naplánovat výlet v blízkosti železniční trati – pokud přeceníte svoje síly, můžete se vrátit i s kolem vlakem.
Máte-li akutní zánět kloubu, jakákoli sportovní aktivita je tabu. Počkejte s projížďkou, až se vám uleví.
Těhotenství nemusí znamenat zhoršení probíhajícího revmatologického onemocnění. Předem plánované těhotenství, pečlivé sledování a vhodná léčba umožňují těmto ženám prožít úspěšné období čekání na miminko. Je ale důležité dodržovat několik pravidel.
S čím vším pomáhá pacientům s revmatickými nemocemi ergoterapie? Co konkrétně mohou lidé očekávat při návštěvě ergoterapeuta a jaké pomůcky jim uhradí zdravotní pojišťovna? Odpovědi nejen na tyto praktické otázky nám poskytla ergoterapeutka Bc. Hana Šmucrová z pražského Revmatologického ústavu.
Pro žádného rodiče není příjemné zjistit, že jeho dítě trpí závažnou chorobou, kterou juvenilní idiopatická artritida (JIA) bezesporu je. Velký nápor představuje nejen na psychiku, ale také na čas.
Pacientská organizace Revma Liga pomáhá jedincům s revmatoidní artritidou již 30 let. Mj. se spolupodílela na prosazení úhrady cílené biologické léčby (z veřejného zdravotního pojištění) i pacientům ve středně těžkém stadiu nemoci. Jakým aktivitám se zástupci této organizace věnovali a věnují v době pandemie covid-19? Co brání v České republice ideální dostupnosti péče pro revmatiky? A jaká doporučení mají (nejen) pro nově diagnostikované pacienty s RA? Mj. na to jsme se zeptali Edity Müllerové, předsedkyně Revma Ligy.
Čínské bojové a relaxační umění taiči cvičí miliony lidí na celém světě. Má totiž prokazatelné účinky na lidské zdraví. Dokáže pomoci i při revmatoidní artritidě.
Revmatoidní artritida ovlivňuje veškeré činnosti nemocného, což platí i o zaměstnání. Studie provedená v roce 2004 na šesti stovkách artritiků prokázala, že vytvoření komfortnějšího pracovního prostředí snižuje počet absencí těchto lidí až o 60 %.