Novinky - revmatoidní artritida

Společenský život s artritidou? Proč ne?

Společenský život s artritidou? Proč ne?

Revmatoidní artritida je více než jen onemocnění postihující klouby. Je to nemoc, která kompletně změní život pacienta. Kromě zdravotních obtíží nemocní často ztrácí i sociální kontakt. Přinášíme vám tipy, které vám pomohou se znova zapojit do společenského života.

Cestování s revmatoidní artritidou nemusí být tabu

Pokud vám byla diagnostikována revmatoidní artritida, není nutné skoncovat s cestováním. Před samotným odjezdem je vždy vhodné poradit se se svým revmatologem, který vám může dát konkrétní cestovatelské tipy, včetně opatření týkajících se léků. Při cestování jsou léky v tabletové formě výhodnější oproti injekcím. Tablety se snadněji převážejí, jejich aplikace je bezbolestná a stačí je uchovávat při pokojové teplotě. Mějte však na paměti, že je vhodné přepravovat léky v původním obalu. Na cestu si vždy zabalte více balení, než si myslíte, že upotřebíte, a rozdělte je do několika zavazadel pro případ, že by se některé z nich cestou ztratilo či opozdilo.

Jestliže je vaším cílem zahraničí, předem naplánujte veškeré detaily, včetně ubytování, dopravy, stravování či možnosti lékařské péče v místě pobytu. Při cestě do zámoří se informujte o nutnosti očkování a v případě potřeby zapojte i svého revmatologa. Také je důležité zjistit si možnosti cestovního pojištění vzhledem k vašemu chronickému onemocnění. Pro cestování volte lehčí zavazadlo na kolečkách, pohodlné oblečení, včetně bot, a během cesty si nezapomínejte pravidelně protahovat končetiny. Ať už se chystáte na cestu do zahraničí, či do blízkého okolí svého domova, vždy plánujte podle svých osobních potřeb a možností.

Vyrazte na koncert či do divadla

Pacienti se často vyhýbají „masovým akcím“. Strachují se, že nezvládnou tak dlouho stát, že budou cítit bolesti, nebo se nechtějí mačkat mezi ostatními návštěvníky. Tyto obavy však nemusí znamenat překážku. Předem si ověřte, zda jsou k dispozici místa k sezení, případně bezbariérový přístup. Volte místa do uličky, kde budete mít více prostoru pro protažení svých končetin. Zjistěte si, kde se nachází parkoviště či autobusová zastávka, jak daleko je vchod a kde jsou toalety, ušetří vám to zbytečné kroky navíc. Abyste snížili únavu, v den konání akce odpočívejte a pijte dostatek tekutin, a pokud je to možné, zabalte si s sebou svačinu, abyste si vyhnuli dlouhým frontám u občerstvení. Zvolte pohodlné oblečení a obuv. Den po akci nic neplánujte, pouze relaxujte.

Revmatoidní artritida a intimita

Pacienti s revmatoidní artritidou mohou „randit“ a žít ve vztahu stejně jako lidé bez tohoto onemocnění. V oblasti intimity je velice důležitá komunikace s partnerem. Proberte situace, které vám jsou příjemné, a naopak co je vám nepohodlné či co vám způsobuje bolesti. Před pohlavním stykem si dopřejte teplou sprchu, která vám pomůže rozhýbat klouby, a pokud se obáváte bolestí, s předstihem si vezměte léky. Důležité je také správné načasování. Pokud jsou bolesti kloubů či únava nejsilnější během rána, přesuňte intimní záležitosti do večerních hodin.

V České republice žije kolem 85 tisíc pacientů potýkajících se s revmatoidní artritidou. Téměř polovina z nich končí kvůli nevratným změnám na kloubech v invalidním důchodu. Jedná se o celoživotní onemocnění, které pacienta vyloučí z normálního života. Nezůstávejte na toto onemocnění sami, naučte se věci dopředu plánovat a zapojte svoji rodinu a přátele.

(mraf)

Zdroje:

https://mavendoctors.io/theraconnection/rheumatoid-arthritis/how-to-travel-with-arthritis-or-autoimmune-conditions-1BoJJVvRqkemZjPvLacJFw/

https://www.webmd.com/rheumatoid-arthritis/young-adults-ra#1

https://themighty.com/2019/09/attending-concerts-chronic-illness/

Hodnocení článku:
(2296 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Revmatická nemoc ji téměř připravila o život, nyní vede pacientskou skupinu

Revmatická nemoc ji téměř připravila o život, nyní vede pacientskou skupinu

Zatímco například revmatoidní artritida je poměrně časté a také známé onemocnění, u něhož mohou od loňského roku lékaři svým pacientům již od středně těžkého stadia předepisovat biologickou léčbu, u systémové sklerodermie (SS) je to jinak. Tato revmatická nemoc je vzácná, její projevy jsou velmi různorodé, a proto bývá diagnostika choroby zdlouhavá a obtížná. Jde přitom o velmi závažné onemocnění, což demonstruje také příběh 41leté pacientky Michaely Linkové.
6. 2. 2020 Revmatoidní artritida
Zacvičte s revmatoidní artritidou pod vedením fyzioterapeuta!

Zacvičte s revmatoidní artritidou pod vedením fyzioterapeuta!

Léky, změny v životosprávě i pravidelný pohyb – to vše má pozitivní vliv na průběh revmatoidní artritidy. Aby vám však sport neublížil a cvičení mělo jen pozitivní dopady, to by měl ohlídat odborník, tedy fyzioterapeut.
2. 11. 2016 Revmatoidní artritida
Těhotná revmatička? Proč ne!

Těhotná revmatička? Proč ne!

Trpíte nějakým druhem revmatického onemocnění a bojíte se přijít do jiného stavu? Nemusíte. Výsledky studie z University Medical Center v Nizozemsku totiž ukazují, že ženy s revmatoidní artritidou mají pravděpodobnost, že se jejich nemoc zlepší právě v průběhu těhotenství.
16. 3. 2010 Revmatoidní artritida
Biologika a biosimilars – jak to s nimi je?

Biologika a biosimilars – jak to s nimi je?

Cílená terapie pomáhá zvládnout revmatoidní artritidu mnoha pacientům. Originálním přípravkům končí patentová ochrana a na trh vstupují biosimilars. O co se jedná?
25. 4. 2016 Revmatoidní artritida
Inzerce: