Novinky - revmatoidní artritida

Správný postoj. Naučte se správně sedět a stát

Správný postoj. Naučte se správně sedět a stát

Sezením, chůzí nebo postáváním trávíme většinu dne. Proto je důležité dělat tyto činnosti správně. Že to umí každé malé děcko? Omyl, tak snadné to není.

Co je správný postoj?

Ne každý umí správně stát. Nejčastější chybou je, že se hrbíme, máme špatné držení ramen nebo hlavy. Správný postoj je přitom nesmírně důležitý, protože:

  • udržuje kosti a klouby v takovém vzájemném postavení, aby byly svaly správně zapojovány,
  • pomáhá snižovat opotřebení kloubů a brzdí vznik zánětu v kloubech,
  • zmenšuje zatížení kloubních vazů v páteři,
  • předchází trvalému zkřivení páteře,
  • brání únavě z přetížení určitých svalů, protože při správném postoji jsou všechny svaly namáhány rovnoměrně,
  • ruší bolesti hlavy, zad a páteře,
  • přispívá k atraktivnímu vzhledu.

Naše tipy

  1. Představte si, že vám někdo na vršek hlavy uvázal provázek, kterým vás jemně táhne nahoru.
  2. Při chůzi si představujte, že máte na hlavě knihu, kterou nechcete shodit. Koneckonců – to se dá doma natrénovat. Popadněte knihu a vzhůru do toho!
  3. Stáčíte ramena dopředu? Záda vám nepoděkují a bude se vám i hůře dýchat. Poproste někoho, aby vám náplastí na záda nalepil velké písmeno X od ramen až na boky. Potom ještě stáhněte lopatky k sobě a nechte si nalepit pruh náplasti rovnoběžně se zemí tak, aby spojoval obě ramena. Tah náplasti vás během dne upozorní, že se už zase hrbíte!

Za počítačem, u stolu, ve škole… Seďte správně!

I správné sezení je docela věda. Jak na to?

  1. Sedejte si s rovnými zády, ramena se snažte jemně táhnout dolů a mírně dozadu. Horní částí hýždí byste se měli dotýkat opěradla židle.
  2. Rozložte váhu těla rovnoměrně na oba boky.
  3. Ohněte kolena v pravém úhlu. Kolena by měla být ve stejné úrovni jako kyčle nebo o kousek výš. Pokud chcete sedět správně, nedávejte si nohu přes nohu.
  4. Chodidla by měla být celou plochou položená na podlaze.
  5. Pokud sedíte u pracovního stolu, přisuňte se blízko k němu. Opřete si lokty o stůl nebo o podpěrky židle.

Tipy navíc: Pokud sezením trávíte většinu dne, investujte do ergonomicky tvarované židle. Taková židle poskytuje oporu těm částem zad, které ji potřebují. Neseďte ve stejné pozici déle než 30 minut. Vždy po půlhodině vstaňte a trochu se protáhněte.

(brbr)

Zdroje: 
my.clevelandclinic.org
www.wikihow.com

Hodnocení článku:
(3820 hodnocení - 3 z 5)
Děkujeme za váš hlas.

Další doporučené články

Pět základních potravin pro úspěšnou léčbu artritidy

Pět základních potravin pro úspěšnou léčbu artritidy

Od potíží při revmatoidní artritidě pomáhají léky. Zkrotit tuhle úpornou a bolestivou nemoc dá ale práci i jim. Podpořte jejich dopad tím, že začnete konzumovat vhodnou, vyváženou a pestrou stravu. Potraviny, které tlumí zánětlivou reakci v organismu, umí spolu s léky vytvořit silnou bariéru.
21. 9. 2015 Revmatoidní artritida
Příběh mé revmatoidní artritidy: Hlavně zůstat silnou

Příběh mé revmatoidní artritidy: Hlavně zůstat silnou

Příznaky revmatoidní artritidy se mohou projevit již v raném dětství. V různé formě postihují revmatické nemoci více než sto ze sta tisíc dětí. Dnes téměř 30leté Američance diagnostikovali revmatoidní artritidu již ve čtrnácti měsících věku. Přes kvalitní biologickou léčbu se s nemocí a s problémy, které s sebou přináší jak revmatoidní artritida sama, tak její léčba, potýká dodnes.
16. 5. 2019 Revmatoidní artritida
Nejúčinnější první pomoc při artritidě? Chůze!

Nejúčinnější první pomoc při artritidě? Chůze!

Artritické nemoci s sebou kromě bolestí přináší pacientovi většinou i problémy s hybností. Může jít o ranní ztuhlost kloubů nebo omezení rozsahu pohybu končetiny. Při bolestech kloubů na nohách však existuje poměrně jednoduchý úlevný recept. Stačí začít více chodit.
28. 10. 2010 Revmatoidní artritida
Je nutné, aby se pacienti zajímali o své onemocnění

Je nutné, aby se pacienti zajímali o své onemocnění

Pacientská organizace Revma Liga pomáhá jedincům s revmatoidní artritidou již 30 let. Mj. se spolupodílela na prosazení úhrady cílené biologické léčby (z veřejného zdravotního pojištění) i pacientům ve středně těžkém stadiu nemoci. Jakým aktivitám se zástupci této organizace věnovali a věnují v době pandemie covidu-19? Co brání v České republice ideální dostupnosti péče pro revmatiky? A jaká doporučení mají (nejen) pro nově diagnostikované pacienty s RA? Na to jsme se mj. zeptali Edity Müllerové, předsedkyně Revma Ligy.
31. 5. 2021 Revmatoidní artritida
Inzerce: