Novinky - revmatoidní artritida

Systémová sklerodermie aneb Když jde „do tuhého“

Systémová sklerodermie aneb Když jde „do tuhého“

Revmatické nemoci jsou závažný zdravotní problém, o tom není sporu. Některé z nich však představují pro svého nositele také břemeno estetické. Patří k nim i systémová sklerodermie.

Zní to složitě, ale je to vlastně jednoduché. „Sklerodermie“ je tvrdnutí kůže a „systémová“ znamená, že postihuje celé tělo. Ke kožním změnám se totiž přidružuje i řada orgánových projevů.

Už samotné kožní změny však obvykle vedou ke správné diagnóze:

  1. Kůže je ztluštělá, oteklá, zhrublá nebo jizevnatá a může omezovat pohyblivost kloubů.
  2. Na ztluštělých místech kůže praská při pohybu, ale i v klidu. Děje se to nejčastěji na prstech rukou, ale i na zápěstích, loktech a kolenou.
  3. U nemocných se typicky objevuje takzvaný Raynaudův fenomén. Jedná se o barevné změny prstů související s poruchou prokrvení, v návaznosti na vystavení chladu.

Rozbor krve zpravidla odhalí značné množství autoprotilátek – protilátek proti vlastním tkáním.

Strašidelné příznaky

  • Někteří nemocní mají bolesti na hrudi spojené s obtížným polykáním. Příčinou jsou chorobné změny jícnu. Problémy s trávením mohou mít i podobu nadýmání, zácpy nebo průjmu.
  • Část pacientů má plicní obtíže a problematická je také ztráta funkce ledvin. Tu však lze včasnou léčbou výrazně oddálit.
  • Nemoc se může projevit i na srdci. Objeví se například poruchy rytmu nebo se v osrdečníku vytvoří výpotek, který zhoršuje práci srdce.
  • Už samotné kožní projevy mohou být doslova invalidizující. Je-li postižena kůže na vnějších stranách kloubů, může se jejich pohyblivost snížit natolik, že zatuhnou na místě. Někdy dochází i k napnutí končetiny nebo prstu do nepřirozené polohy, jak ložisko tuhne a smršťuje se.

Zrušit ji nemůžete, umlčet ano

Lékaři neumějí systémovou sklerodermii vyléčit. Dokážou však výrazně zmírnit její průběh a minimalizovat orgánové i funkční změny a následky. Základem je včasná diagnóza a pravidelné sledování, stejně jako spolupráce a sebekázeň nemocného při léčbě. Při ní jde především o tlumení a úpravu imunitní reakce. Jednotlivé příznaky se pak dají řešit i samostatně, například podáváním léků na úpravu srdečního rytmu, punkcí výpotku a tak dále.

Pokud si myslíte, že můžete mít systémovou sklerodermii, nenechávejte si to pro sebe. Navštivte lékaře a svěřte se mu, dokud je čas.

(pez)

Zdroj:
www.scleroderma.org

Hodnocení článku:
(3594 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Osm tipů pro správné cvičení revmatiků

Osm tipů pro správné cvičení revmatiků

Pohyb je pro osoby trpící revmatickou nemocí bezpochyby nesmírně přínosný. Ovšem pouze za předpokladu, že cvičí správně. Následující rady napoví, co je velmi důležité při tréninku ohlídat.
13. 10. 2015 Revmatoidní artritida
Pojďme mluvit s lékařem o revmatoidní artritidě otevřeně

Pojďme mluvit s lékařem o revmatoidní artritidě otevřeně

Léčba je vždy o spolupráci mezi lékařem a pacientem. A žádná úspěšná spolupráce se neobejde bez otevřené komunikace. Ani v případě revmatoidní artritidy tomu není jinak. Velmi pomůže, pokud budeme při pravidelných návštěvách v ordinaci upřímně mluvit o všech těžkostech, obavách a očekáváních spojených s nemocí a léčbou.
22. 1. 2021 Revmatoidní artritida
Vzpírání může zlepšit onemocnění kloubů

Vzpírání může zlepšit onemocnění kloubů

Je to tak. Vzpírání těžších břemen může podle vědců pomoci bolavým kloubům. Zejména pak u lidí trpících revmatoidní artritidou. Tvrdí to britští vědci. Trénink zahrnuje periodické zvyšování váhy při cvičení, což zlepší funkce svalů a následně i kloubů.
6. 6. 2010 Revmatoidní artritida
Revmatičtí pacienti a covid-19: Jaká jsou doporučení?

Revmatičtí pacienti a covid-19: Jaká jsou doporučení?

Jaká mají revmatici rizika při nákaze covidem-19? Hrozí jim těžší průběh tohoto virového či jejich chronického onemocnění? Mají se bát očkování? Takových otázek teď běhá hlavami revmatiků mnoho, a to zcela právem. Odpovědi známe a jsou povzbudivé.
18. 3. 2021 Revmatoidní artritida
Prevencí proti artritidě může být i slunce

Prevencí proti artritidě může být i slunce

Opalování má možná vedle negativních dopadů i jeden pozitivní: podle nového zjištění by mohly mít starší ženy, které mají pravidelný přísun slunečního záření, nižší riziko rozvoje revmatoidní artritidy.
27. 4. 2013 Revmatoidní artritida
Proč lupénka svědí?

Proč lupénka svědí?

Nepříjemné svědění, které bývá popisováno jako kousavý nebo pálivý pocit, patří mezi nejčastější projevy lupénky a trápí až 90 % pacientů. Co přesně ho způsobuje, jaké faktory ho zhoršují a jak jej řešit?
18. 11. 2021 Revmatoidní artritida
Inzerce: