Novinky - revmatoidní artritida

Tajuplná revmatoidní artritida – jak vzniká?

Tajuplná revmatoidní artritida – jak vzniká?

O příčinách některých nemocí víme vše. Revmatoidní artritida k nim bohužel nepatří. Přesto existují možnosti, jak riziko vzniku tohoto onemocnění snížit.

Když imunitní systém ničí klouby

Revmatoidní artritida (RA) vzniká, když imunitní (obranný) systém organismu cílí na buňky vlastního těla. Takovým onemocněním, kdy organismus ničí sám sebe, říkáme autoimunitní. Typickým znakem revmatoidní artritidy je chronický zánět. Imunitní systém napadá různé tkáně, ale nejčastěji jsou zánětem postiženy klouby. Přítomností zánětu se revmatoidní artritida liší od osteoartrózy, která je způsobena běžným opotřebováním kloubů.

Otazníky kolem příčin

Lékaři přesně nevědí, co RA vyvolává. Za jejím vznikem pravděpodobně stojí více příčin, nejspíše zděděné geny a vlivy životního prostředí. Vědci se domnívají, že u některých lidí může onemocnění spustit bakteriální nebo virová infekce. Zatím však nemají jasno, který virus nebo jiný organismus je „pachatelem“.

Co se v těle děje

Některé z imunitních buněk v těle začnou útočit na zdravou tkáň, neboť ji omylem považují za vetřelce. To vyvolává řetězovou reakci vedoucí k zánětu a poškození tkáně, nejčastěji kloubů. Hlavním cílem je synoviální vrstva na povrchu kloubů (tato tenká vrstva tkáně produkuje kloubní maz zmírňující tření kloubních ploch). Zánět se může z kloubů rozšířit i do dalších částí těla, kde způsobuje trvalou bolest. Celkově pacient trpí únavou a dalšími problémy.

Kdo je ohrožen

  • RA se vyskytuje více u žen než mužů.
  • Častěji se objevuje u žen, které nikdy nebyly těhotné, a u maminek krátce po porodu.
  • Vyšší riziko onemocnění hrozí, pokud již někdo v rodině RA má.
  • S přibývajícím věkem je postižení RA pravděpodobnější, ale tato nemoc není normální součástí stárnutí.

Dá se artritidě předejít?

Spolehlivý způsob předcházení revmatoidní artritidě není znám. Prevence se odvíjí od znalosti příčiny a tu lékaři s vědci, jak už bylo uvedeno, zatím neodhalili. Jakmile spouštěč onemocnění naleznou, bude snazší se zaměřit i na prevenci.

Tipy na snížení rizika

Dodržováním několika obecných doporučení přesto můžete riziko vzniku RA snížit:

  • Pokud kouříte, přestaňte. Vdechování tabákového kouře je – kromě vlivu genů, a tedy dědičnosti – jediný jistý činitel prokazatelně zvyšující nebezpečí rozvoje RA. Kouření také urychluje postup nemoci a vede k většímu poškození kloubů.
  • Jste-li obézní, můžete riziko onemocnění snížit tím, že zhubnete. Zvláště pokud jste ještě nedosáhli 55 let. Některé studie naznačují, že u lidí s nadváhou se RA vyvine častěji.
  • Nový výzkum také ukázal souvislost mezi RA a onemocněním parodontu (závěsného aparátu zubu). Takže je tu další dobrý důvod, proč dvakrát denně poctivě pracovat se zubním kartáčkem a dentální nití a pravidelně v rámci preventivních prohlídek navštěvovat zubaře.

Včasná léčba – základ úspěchu

S úplnou jistotou vás před RA nespasí nic. Mějte však na paměti, že časná léčba může zmírnit bolestivé projevy a ochránit klouby před poškozením. V ideálním případě byste ji měli zahájit během 3 až 6 měsíců od prvních příznaků.

(hah)

Zdroj:
www.webmd.com

Hodnocení článku:
(2752 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Biologická léčba aneb Víte, co vám lékař nabízí?

Biologická léčba aneb Víte, co vám lékař nabízí?

Navrhl vám lékař možnost využít biologickou léčbu a vy nevíte, co od ní očekávat? Kladete si otázky, jak tato léčba vlastně probíhá a nakolik ovlivní váš život? Zde najdete základní informace o cílené léčbě. Podrobnosti by vám ale vždy měl vysvětlit váš lékař...
1. 3. 2010 Revmatoidní artritida
K léčbě revmatického onemocnění přistupujte zodpovědně, vyplatí se to

K léčbě revmatického onemocnění přistupujte zodpovědně, vyplatí se to

Každému pacientovi s revmatickým onemocněním sdělí informace o správném užívání léku nejdříve jeho ošetřující lékař, revmatolog. Následně je pak připomene ještě lékárník, kterému je předepsaný recept předložen. Dodržování předepsané léčby už poté záleží jen na pacientovi. Právě nedůslednost na jeho straně může vyvolat mylný dojem, že léčba neúčinkuje, jak má. Lékaři často o tomto problému hovoří jako o nedostatečné adherenci k léčbě.
7. 11. 2018 Revmatoidní artritida
Inzerce: