Novinky - revmatoidní artritida

Věděli jste, že při revmatu trpí i dásně?

Věděli jste, že při revmatu trpí i dásně?

Revmatoidní artritida není jen kloubní záležitost, je to nemoc celého těla. Postižené mohou být i dásně. Jejich stav upřesňuje celkovou prognózu revmatoidní artritidy – dásně totiž docela spolehlivě ukazují, jak rychle bude choroba postupovat.

Kdo by nechtěl mít zářivý úsměv a chrup, který ukousne cokoli? Zuby jsou pro každého z nás velmi důležité. Jejich ztráta bývá spojena s pocitem stárnutí, estetickými problémy, zhoršením sebevědomí a někdy i s nežádoucí změnou stravování. Někdy se na stavu dásní může podepsat i nemoc. Kdo tedy časně přichází o zuby, mívá také horší postižení kloubů.

Léčba za to nemůže

V dnešní době je propojení revmatoidní artritidy a problémů s dásněmi objektivně prokázané, ovšem lékaři si ho všímali už po dlouhou dobu. Za příčinu obtíží se nyní už považuje sama nemoc. Postihuje totiž pojivovou tkáň, která je zásadní složkou dásní i závěsného aparátu zubů. Dříve dávali odborníci vinu léčbě, ale moderní výzkumy tuto tezi nepotvrdily.

Varovný signál 

Nemoc dásní se neobjevuje vždy současně s ostatními projevy revmatoidní artritidy. Může se oproti kloubním příznakům výrazně opozdit, někdy ale nastupuje i dříve. Proto stomatologové zdůrazňují, že u osob s nemocnými dásněmi je třeba myslet na riziko rozvoje revmatoidní artritidy a pravidelně a cíleně je vyšetřovat. V případě propuknutí nemoci by měla být terapie zahájena co nejdříve.

Zubní péče je základ

Co když se nemoc dásní opravdu dostaví? Hlavním úkolem každého z nás je pořádně se o svoje zuby starat. Co je nejvíce potřeba?

  • Dvakrát do roka chodit na preventivní prohlídku ke stomatologovi, v případě potřeby i častěji.
  • Zdravě jíst a mít dostatek vitaminu C.
  • Pečlivě si čistit zuby kartáčkem i mezizubními pomůckami – pokud si nevíte rady, vyhledejte služby dentálního hygienisty.

Dentální hygiena nemusí být drahá, kvalitní produkty se dají koupit i v nižších cenových relacích. Nedejte na reklamu a poraďte se raději s odborníkem.

Jestliže máte ztuhlé nebo bolavé ruce a nemůžete si dokonale vyčistit zuby, kontaktujte rehabilitačního lékaře nebo ergoterapeuta. Pomohou vybrat správné pomůcky k pohodlné a účinné péči o zuby.

(pez)

Zdroj: http://www.arthritis.org

Hodnocení článku:
(3159 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Anti-TNF alfa: složitá terapie, která pomáhá

Anti-TNF alfa: složitá terapie, která pomáhá

Anti-TNF neboli anti-tumor nekrotizující faktor je chemická látka, která je součástí léčiv používaných po celém světě k léčbě zánětlivých onemocnění, jako je revmatoidní artritida, lupénka nebo Bechtěrevova choroba. Napovíme, jak funguje a kdy je či není vhodné její nasazení.
11. 1. 2016 Revmatoidní artritida
Lupénka – jaké možnosti léčby nám nabízí současná medicína?

Lupénka – jaké možnosti léčby nám nabízí současná medicína?

Lupénka je chronické zánětlivé onemocnění, které postihuje především kůži. Podle odhadů se s ní potýkají zhruba 2–3 % populace, kterým může nepříjemně zasahovat do života. Prozatím nemáme žádný lék, který by lupénku dokázal zcela vyléčit, ale i tak existuje celá řada možností, jak ji dostat pod kontrolu. A to včetně neustále se rozvíjející cílené biologické léčby.
21. 8. 2021 Revmatoidní artritida
Sjögrenův syndrom aneb Život ve znamení sucha

Sjögrenův syndrom aneb Život ve znamení sucha

Autoimunitní onemocnění nazývající se Sjögrenův syndrom dokáže tělo pěkně potrápit. Nemocného mohou mimo jiné pálit a řezat oči, může trpět neustálým pocitem sucha v ústech a v krku, běžná je i ztráta energie. Napovíme, jak si s potížemi poradit.
6. 4. 2017 Revmatoidní artritida
Inzerce: