Novinky - revmatoidní artritida

Výhoda nové cílené léčby − tablety místo injekcí

Výhoda nové cílené léčby − tablety místo injekcí

Pro mnoho pacientů s revmatoidní artritidou je dobrou zprávou, že existuje cílená léčba v tabletách.

Rozšíření léčebných možností

Pro léčbu revmatických onemocnění je v současnosti k dispozici několik možností. Tzv. biologické nemoc modifikující léky působí tak, že se zaměřují na struktury mimo buňku s cílem potlačit zánět, ovšem jejich podání je injekční. Nová cílená léčba pomocí tzv. inhibitorů Janusových kináz založená na blokaci skupiny enzymů, které jsou uvnitř buněk zapojeny do prozánětlivých odpovědí autoimunitních procesů, je k dispozici ve formě tablet. 

Pacienti preferují tablety

V roce 2016 byly publikovány dvě studie, které shodně ukázaly, že pacienti s revmatoidní artritidou upřednostňují léčbu podávanou ústně. Ústní podání umožňují právě inhibitory Janusových kináz. Užívají se 1× nebo 2× denně, s jídlem nebo bez něj. Několik klinických výzkumů navíc potvrdilo, že tyto léky jsou stejně účinné, nebo dokonce účinnější než dosavadní léčebné možnosti.

Podle čeho vybírat

Ve výběru lékové formy má nicméně vždy poslední slovo lékař, každá léková forma má totiž své výhody i nevýhody, a hodí se tak pro jiné typy pacientů.

Tablety:

  • jsou pohodlnější, protože jejich aplikace je bezbolestná,
  • si dokáže vzít každý, není u nich tedy nutné speciální školení pacienta,
  • obvykle stačí uchovávat je při pokojové teplotě,
  • se snadno převážejí,
  • nabízejí možnost postupného uvolňování léčiva,
  • mohou dráždit žaludek,
  • jsou nevhodné při potížích s polykáním.

Naproti tomu injekce:

  • znamenají přímé vstřebání látky do krevního oběhu,
  • jsou šetrné k trávicímu ústrojí,
  • se v případě biologických léčiv aplikují vesměs v delších časových intervalech,
  • mohou znamenat riziko podráždění místa vpichu,
  • v případě biologických léčiv se uchovávají v lednici,
  • mohou být v některých případech (při nitrožilním podání) aplikovány pouze pod dohledem zdravotnického personálu.

Při výběru léků na revmatická onemocnění lékař zohledňuje řadu faktorů. Nebojte se svěřit se mu se svými očekáváními a obavami, aby mohl vybrat lék, který pro vás bude nejvhodnější.

(mir)

 

Zdroj:

https://rheumatology.medicinematters.com/rheumatoid-arthritis-/jak-inhibitors/jak-inhibitors-the-next-generation-of-drugs-for-treating-rheumat/12336972

Hodnocení článku:
(4021 hodnocení - 2,8 z 5)

Další doporučené články

Co je to kvalita života a proč na ní záleží?

Co je to kvalita života a proč na ní záleží?

S narůstající střední délkou života populace, která jde ruku v ruce s výrazným rozvojem léčby chronických i akutních onemocnění, se v poslední době dostává do popředí termín kvalita života. O co se jedná, jak se hodnotí a proč v současnosti patří mezi základní ukazatele úspěšnosti léčby?
10. 6. 2019 Revmatoidní artritida
I děti s JIA zvládnou školní docházku (1. díl)

I děti s JIA zvládnou školní docházku (1. díl)

Škola není pro dítě jen místem učení a vzdělávání, ale podílí se i na jeho společenských či sportovních aktivitách. Pokud kvůli chronické chorobě nemůže dítě delší dobu školu navštěvovat, často kromě znalostí ztratí i své místo v kolektivu spolužáků a kamarádů. Čím delší taková absence je, tím déle a obtížněji se po návratu vše vrací k normálu.
5. 9. 2010 Revmatoidní artritida
Díky za biologickou cílenou léčbu: Obavy vystřídala úleva

Díky za biologickou cílenou léčbu: Obavy vystřídala úleva

Revmatoidní artritida dovede velmi znepříjemňovat a komplikovat život. Zkušenosti s tím má i 58letá paní Milena. Nedávno zahájila nový způsob léčby a po prvních pozitivních zkušenostech napjatě očekává, jaké bude mít cílená léčba dlouhodobé výsledky.
26. 8. 2019 Revmatoidní artritida
Příčiny trávicích obtíží při revmatoidní artritidě

Příčiny trávicích obtíží při revmatoidní artritidě

Revmatoidní artritida (RA) je autoimunitní onemocnění postihující primárně klouby. Může ale zasahovat i další orgány včetně gastrointestináního traktu (GIT). Pacienti s RA mají o 70 % vyšší výskyt zažívacích obtíží než obecná populce. Projevy jsou rozmanité a mohou zahrnovat ztrátu chuti k jídlu, úbytek hmotnosti, nadýmání, bolesti břicha, zácpu, průjem, reflux či podráždění žaludku, vznik vředů, krvácení do trávicího traktu, nevolnosti, zvracení a další. Příčinou může být samotná RA, medikace podávaná v terapii tohoto onemocnění, nebo také průvodní autoimunitní choroba. Souvislost RA se zažívacím traktem lze nalézt i v etiopatogenezi nemoci, na které se podle některých studií podílí složení střevního mikrobiomu.
3. 9. 2024 Revmatoidní artritida
Dědičnost a revmatické nemoci. Jakou roli v jejich rozvoji hrají geny?

Dědičnost a revmatické nemoci. Jakou roli v jejich rozvoji hrají geny?

Dědičnost hraje důležitou roli při přenosu a vzniku širokého spektra chorob, včetně revmatických onemocnění. Vztah genů a revmatických nemocí však není tak jednoduchý, jak by se na první pohled mohlo zdát. Za jejich vznikem totiž stojí více než jen genová výbava zděděná po rodičích.
17. 7. 2022 Revmatoidní artritida
Inzerce: