Novinky - revmatoidní artritida

Zacvičte s revmatoidní artritidou pod vedením fyzioterapeuta!

Zacvičte s revmatoidní artritidou pod vedením fyzioterapeuta!

Léky, změny v životosprávě i pravidelný pohyb – to vše má pozitivní vliv na průběh revmatoidní artritidy. Aby vám však sport neublížil a cvičení mělo jen pozitivní dopady, to by měl ohlídat odborník, tedy fyzioterapeut.

Připravte si seznam 

Pokud nevíte, jak najít vhodného fyzioterapeuta, zkuste se zeptat svého ošetřujícího lékaře. Možná má s některým dobré zkušenosti či s takovým odborníkem přímo spolupracuje. Než se však ke specialistovi vypravíte, zapřemýšlejte nad tím, co vám na svém zdravotním stavu vadí nejvíce a co byste rádi zlepšili. Je to chůze do schodů? Omezuje vás bolest kloubů při oblíbeném sportu? Nebo si nemůžete vyfénovat vlasy, protože kvůli zatuhlosti ramenních kloubů nezvednete ruce nad hlavu? S konkrétními potížemi se fyzioterapeutovi svěřte, ušije vám pohybový plán na míru.

Domácí úkoly plňte svědomitě

Jistě znáte ten pocit, kdy se ráno probudíte a nemůžete se doslova ani hnout. Zapamatujte si, které klouby jsou nejvíce zatuhlé a bolí, a na ty se s fyzioterapeutem zaměřte. Pomoci může více cílených cviků, které budete doma v pravidelných intervalech opakovat. Pokud se někdy budete cítit unavení a rozbolavělí, nemusíte provádět všechny cviky najednou. Svůj „domácí úkol“ si rozdělte do kratších úseků a ty rozložte do celého dne. Při cvičení však buďte důslední. Uvidíte, že se brzy stanete pohyblivějšími, pružnějšími a budete se cítit lépe. Pokud už jednou s fyzioterapií začnete, pokračujte v ní. Byla by škoda ztratit kondici, o kterou jste tak dlouho usilovali.

V rozumných mezích 

Dříve panoval názor, že nemocní s revmatoidní artritidou by se měli vyhýbat náročnějším typům cvičení, jako jsou aerobik, běh nebo posilování. Odborníci se domnívali, že tyto sporty průběh choroby zhoršují. Nyní se ale zjistilo, že je tomu právě naopak. Pacienti, kteří pravidelně cvičí, mají klouby zdravější než méně aktivní nemocní. Nikdy však své síly nepřeceňujte. I s mírou zátěže vám poradí fyzioterapeut. Stanoví její navyšování tak, abyste si neublížili.

(brbr)

Zdroj: 
www.webmd.com

Hodnocení článku:
(2740 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Zdraví dítěte s JIA se může zlepšit na letním táboře

Zdraví dítěte s JIA se může zlepšit na letním táboře

Revmatoidní artritida způsobuje vašemu dítěti chronickou bolest, ztuhlost a otoky kloubů a další obtíže. Se zmírněním obtíží mohou pomoci letní dětské tábory. Výsledky vědeckých studií totiž ukazují, že zdravotní stav takto postižených dětí se právě při letních aktivitách může výrazně zlepšit.
8. 8. 2010 Revmatoidní artritida
Podzimní procházky pomohou kloubům i proti únavě

Podzimní procházky pomohou kloubům i proti únavě

Podzim přichází. Padá listí, postupně se ochlazuje a my si můžeme užívat poslední teplé paprsky před příchodem zimy. Někteří z nás se však s příchodem podzimu potýkají i s nedostatkem energie a bolestmi kloubů. To nejjednodušší, co proti tomu můžete udělat, je jít na procházku.
4. 10. 2018 Revmatoidní artritida
Juvenilní idiopatická artritida a další revmatické nemoci dětí

Juvenilní idiopatická artritida a další revmatické nemoci dětí

Oteklý kloub, který bolí a špatně se s ním hýbe. To je jeden ze základních projevů juvenilní idiopatické artritidy, revmatického onemocnění, které se objevuje u dětí. Oč přesně jde a na koho se s nemocí obrátit? A jaké jsou další revmatické nemoci dětského věku?
25. 10. 2021 Revmatoidní artritida
Rozhovor s odborníkem na téma Revmatoidní artritida

Rozhovor s odborníkem na téma Revmatoidní artritida

Revmatoidní artritida se v České republice objevuje u jednoho procenta populace. Postihuje tak zhruba sto tisíc lidí. Nejčastěji tímto zánětlivým onemocněním trpí ženy, které mají dědičné predispozice. V pořadu U lékaře o revmatoidní artritidě mluvil profesor Jiří Vencovský - předseda české revmatologické společnosti Jana Evangelisty Purkyněho, který zároveň pracuje v revmatologickém ústavu v Praze.
12. 10. 2015 Revmatoidní artritida
Inzerce: