Novinky

Ani bechtěrev nemusí být překážkou pro létání za exotikou

Ani bechtěrev nemusí být překážkou pro létání za exotikou

Dnešní doba nabízí neuvěřitelně rychlý rozvoj snad ve všech oblastech, cestování nevyjímaje. Za poměrně krátkou dobu můžete být až na druhém konci světa. Přesto všechno ale obzvláště dlouhé lety mohou být pro bechtěreviky oříšek. Jak zmírnit dopad dlouhých letů na vaši páteř?

Pokud trpíte Bechtěrevovou chorobou a rádi byste cestovali někam daleko za exotikou, určitě nejdříve navštivte svého lékaře a poraďte se s ním. Může vám poskytnout cenné rady a tipy pro pohodlné cestování s ohledem na váš zdravotní stav a také vám předepíše potřebné léky.

Co dělat, aby letadlo neničilo vaše záda

Cestování letadlem není bezesporu pro záda žádný med – dlouhá stání, tahání a zvedání zavazadel a na závěr ještě v některých případech celkem nepohodlná sedadla. To ve výsledku může končit bolestí a ztuhlostí především krční a bederní páteře. Tuto situaci ale můžete alespoň částečně ovlivnit ve svůj prospěch několika zlepšováky:

1. Podložte si polštářem krční páteř

Dobrým a zároveň skladným pomocníkem v tomto případě může být nafukovací cestovní polštářek. 

2. Podložte si polštářkem nebo srolovanou dekou bederní páteř

Podpora bederní páteře je pro každého bechtěrevika bezesporu zásadní. Efektivní bývá podložení bederní páteře jedním polštářem nebo dekou z každé strany.  

3. Zajistěte si dostatek místa pro nohy

Pokud máte větší příruční zavazadlo, umístěte jej do úložného prostoru nad vámi. Pokud je menší, můžete jej umístit na zem do prostoru mezi vaše nohy.

4. Udržujte nohy v pohybu

Při sezení se snažte nohy na příliš dlouhou dobu nekrčit. Zhoršuje se tak v nich totiž krevní oběh a spolu s nedostatkem aktivity spojeným s dlouhými lety se jedná o poměrně spolehlivý recept na vznik krevních sraženin v nohách (tzv. hluboká žilní trombóza), které mohou skončit v důsledku i fatálně. Proto se snažte po palubě pohybovat a protahovat tak často, jak jen to půjde (při delších letech ideálně každých 30 minut). Kromě nohou tak prospějete i svým zádům.

5. Vyměňte kávu, čaj a alkohol za vodu

Létání tělo zbavuje vody. Vzduch na palubě totiž bývá jen velmi málo vlhký. A pokud si k tomu dáte ještě třeba kávu, tělo odvodníte ještě více. Abyste se vyhnuli potížím s krevním oběhem, pravidelně doplňujte tekutiny v podobě obyčejné vody. 

(ivh)

Zdroj:
HEDGE, Alan a Brian R. SUBACH (ed.). Back Care on Airplanes: How to Prevent Back Pain on the Plane. Dostupné z: www.spineuniverse.com

Hodnocení článku:
(1947 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Lékař číslo jedna je revmatolog

Lékař číslo jedna je revmatolog

Pokud vás trápí dlouhodobá ztuhlost a bolest zad nebo kloubů, neváhejte navštívit svého praktického lékaře. Ten vás zevrubně vyšetří a případně doporučí návštěvu některého specialisty.
30. 7. 2009 Bechtěrevova nemoc
Biologická léčba není vhodná pro všechny. Lékaři vědí proč

Biologická léčba není vhodná pro všechny. Lékaři vědí proč

Biologická neboli také cílená léčba nabízí v poslední době nečekané možnosti při léčbě řady onemocnění, která nelze zdolat klasickými medikamenty: nádorovými onemocněními počínaje přes střevní onemocnění a revmatickými nemocemi konče...
20. 1. 2010 Bechtěrevova nemoc
Osm tipů pro bechtěreviky, jak udržet tělo fit

Osm tipů pro bechtěreviky, jak udržet tělo fit

Každý člověk potýkající se s Bechtěrevovou nemocí by se měl snažit být aktivní. Díky vhodnému cvičení lze předcházet nežádoucímu zkracování svalů a tuhnutí páteře. Snáze se tak udržuje i co největší rozsah pohybu ve velkých a menších kloubech. Nechte se inspirovat našimi tipy.
9. 5. 2016 Bechtěrevova nemoc
Lázně jako důležitá součást léčby Bechtěrevovy choroby

Lázně jako důležitá součást léčby Bechtěrevovy choroby

Bolesti i postupná ztráta pohyblivosti u pacientů s Bechtěrevovou chorobou mohou svádět k nečinnosti. To by ovšem znamenalo krok špatným směrem. Pro účinnou kompenzaci nemoci je totiž kromě léčby důležitá i pravidelná pohybová aktivita. V tom nám mohou pomoci lázně.
1. 10. 2020 Bechtěrevova nemoc
Inzerce: