Novinky

Bechtěrevem trpí muži i ženy, ovšem každý jinak

Bechtěrevem trpí muži i ženy, ovšem každý jinak

U většiny onemocnění se předpokládá, že je průběh stejný u všech pacientů bez rozdílu pohlaví. Ovšem u Bechtěrevovy choroby tomu tak není. Jaké jsou největší odlišnosti?

Genderové rozdíly jsou výraznější u radiologicky prokázané Bechtěrevovy choroby. Jedná se o stav, kdy jsou projevy patrné na rentgenovém snímku. A konkrétní fakta?

  • Dříve si odborníci mysleli, že Bechtěrevova choroba trápí z 90 % muže. Tato domněnka však byla chybná, ve skutečnosti jsou muži postiženi zhruba jen 2–3× častěji než ženy.
  • U mužů byl zjištěn časnější nástup nemoci, ale kratší doba, která uplyne do stanovení diagnózy. Důvod spočívá mimo jiné ve snaze lékařů nesnímkovat pánev a bederní páteř u žen v reprodukčním věku.
  • Rozdíly jsou i v klinickém průběhu choroby. Ženy častěji trápí bolesti páteře a periferních kloubů, zatímco muže bolí více kyčelní klouby. Pacientky pak typicky trpí ztuhlostí páteře a zánětem svalových úponů.
  • Laboratorní ukazatele zánětu jsou významně vyšší u mužů bechtěreviků, což naznačuje výraznější stupeň systémového zánětu.
  • Postup rentgenových známek onemocnění je rychlejší u mužů než u žen. Jako důvod je zvažováno vyšší zastoupení manuálních profesí u mužů.
  • Při srovnávání radiologických nálezů a subjektivních obtíží pacientů bylo zjištěno, že ženy prožívají při stejném stupni onemocnění více bolesti a funkčních omezení než muži. Přesto však je dopad na kvalitu života výraznější u mužů.
  • Mezi bechtěreviky je méně vdaných a ženatých a více svobodných a rozvedených. Ženy mají méně často děti. Aktivita onemocnění však byla nižší u vdaných pacientek než u rozvedených.

Neviditelné obtíže  

Existuje také radiologicky neprokázaná Bechtěrevova choroba. Na začátku onemocnění mohou být již přítomny příznaky v plné síle, na rentgenových snímcích však ještě nemusí být patrné žádné změny. V tomto období je může zobrazit pouze magnetická rezonance, kterou ale nelze provádět plošně. Pokud však lékař specialista uzná, že se pravděpodobně jedná o bechtěreva, je možno i bez průkazu zahájit adekvátní léčbu. Délka tohoto období bývá různá. Trvá-li bolest méně než jeden rok, pouze třetina pacientů má dobře patrné změny na rentgenu. Zmíněná etapa je většinou delší u žen, ty poté dosahují vyšší aktivity choroby a dřívější invalidity.

(pez)

Zdroj:
www.wjgnet.com

Hodnocení článku:
(1926 hodnocení - 3,4 z 5)

Další doporučené články

Život s bechtěrevem aneb Jak to zvládat v pohodě

Život s bechtěrevem aneb Jak to zvládat v pohodě

Pacienti s Bechtěrevovou chorobou (označováni jako bechtěrevici) mají často velké obavy, jak zvládnou žít, pracovat a radovat se ze života s touto nemocí. Stačí však dodržovat několik pravidel, která jim mohou pomoci vyhnout se mnoha nepříjemnostem.
20. 7. 2015 Bechtěrevova nemoc
Nedovolte maličkostem zkazit vám dovolenou

Nedovolte maličkostem zkazit vám dovolenou

O kvalitě dovolené často rozhodují detaily, a to nejen u lidí trpících tzv. Bechtěrevovou nemocí. Přečtěte si, na co všechno byste při plánování výletu neměli zapomenout.
3. 7. 2011 Bechtěrevova nemoc
Čtyři rady, jak se ve městě vyhnout znečištěnému ovzduší

Čtyři rady, jak se ve městě vyhnout znečištěnému ovzduší

Žijete aktivně a pravidelně si dopřejete lehkou fyzickou aktivitu? To je zcela v pořádku. Zkuste se ale také vyhnout znečistěnému ovzduší. A není nutné vyrážet přímo do přírody. Smog působí v létě více potíží, než si uvědomujeme. Cvičení, smog a horko společně totiž organismus velmi zatěžují.
30. 8. 2010 Bechtěrevova nemoc
Inzerce: