Novinky - revmatoidní artritida

Bolí vás klouby? Na nic nečekejte a jděte k lékaři

Bolí vás klouby? Na nic nečekejte a jděte k lékaři

Revmatoidní artritida je bolestivé onemocnění, které vede k deformitám kloubů a postupně až nesoběstačnosti pacienta. Vše ale může být úplně jinak, pokud se nemoc zachytí a začne léčit opravdu včas.

Ke specialistovi do tří měsíců

Pacient, u kterého se objeví známky artritidy (zánětu kloubu), by měl být co nejdříve vyšetřen specialistou – revmatologem. Ideální je přijít k lékaři do tří měsíců od prvních obtíží. Revmatolog dokáže pomocí laboratorních a zobrazovacích metod určit, zda se jedná o počínající stadium revmatoidní artritidy. Rentgenové vyšetření není v časných stadiích nemoci dostatečně průkazné, přednost tedy dostává ultrazvuk nebo magnetická rezonance.

Několikastupňová léčba

U pacienta s prokázanou revmatoidní artritidou je vhodné zahájit léčbu okamžitě. Prvním krokem je utlumení bolesti. U více než poloviny pacientů je dosaženo výrazného zmírnění příznaků nemoci při nitrokloubní aplikaci léků ze skupiny kortikosteroidů. Pokud se příznaky nemoci nezmírní ani poté, další volbou jsou takzvané DMARDs (léky modifikující nemoc). Ty dokážou nemoc zastavit a dosáhnout jejího ústupu. Při jejich užívání nedochází k dalšímu poškozování kloubů a někdy je možná i obnova jejich funkce. Vždy je ale nutné léčit počáteční stadium nemoci, dokud ještě nedošlo k výraznému poškození kloubů.

Revmatoidní artritida mýtů zbavená

Rozvoj revmatoidní artritidy lze tedy za určitých podmínek zastavit. To ale nestačí. Dalším důležitým krokem jsou možnosti prevence. Lékaři se proto snaží dostat do povědomí běžné populace informace o prvních varovných signálech, které mohou na revmatoidní artritidu upozornit. Jejich práci jim ale ztěžují různé mýty, které kolem této nemoci vznikly. Mnoho lidí si například stále myslí, že revmatoidní artritida je nemocí starých lidí, že neexistuje účinná léčba nebo že sice vede nevyhnutelně k deformitám těla, ale nezvyšuje riziko úmrtí.

To, co možná v minulosti zčásti pravda byla, dnes již neuspěje. Za poslední desetiletí totiž znalosti o nemoci velmi pokročily a díky nim se její léčba stala mnohem účinnější a dostupnější. Proto se svými bolestmi kloubů neváhejte navštívit lékaře. Rozhodně vám má co nabídnout.

(vesa)

Zdroj:

    www.medicalnewstoday.com
Hodnocení článku:
(3996 hodnocení - 2,8 z 5)

Další doporučené články

Nadměrná fyzická zátěž může vést ke vzniku artritidy

Nadměrná fyzická zátěž může vést ke vzniku artritidy

Na výročním zasedání Radiologické společnosti v Severní Americe padlo v prosinci 2009 překvapivé tvrzení – nadměrná fyzická aktivita může u mužů a žen ve středním věku způsobit postižení kolenních kloubů a také zvyšovat riziko vzniku osteoartritidy.
17. 1. 2010 Revmatoidní artritida
Raynaudův fenomén – nemoc zimomřivých žen

Raynaudův fenomén – nemoc zimomřivých žen

Raynaudův fenomén nebo také Raynaudův syndrom má spadeno hlavně na ženy. Toto onemocnění postihuje především prsty na rukou i nohou. Příčinou je nedostatečný oběh krve.
10. 11. 2016 Revmatoidní artritida
Jak zvládnout nemoc a naučit se dobře komunikovat (nejen) s lékaři?

Jak zvládnout nemoc a naučit se dobře komunikovat (nejen) s lékaři?

Pacientská organizace Revma Liga, která pomáhá lidem s revmatickými onemocněními, si jako jednu z hlavních náplní své činnosti v roce 2020 zvolila pořádání podpůrných workshopů pro pacienty a jejich blízké. V návaznosti na sebe tak proběhly začátkem letošního roku semináře Jak zvládnout svoji nemoc a Komunikace (nejen) s lékařem.
30. 6. 2020 Revmatoidní artritida
Rozhýbat ztuhlé klouby mohou pomoci i lázně

Rozhýbat ztuhlé klouby mohou pomoci i lázně

Léčba revmatoidní artritidy zdaleka nespočívá pouze v užívání medikamentů. Nápomocná může být rovněž rehabilitace, fyzikální léčba a přírodní léčba, za kterou můžete docházet ambulantně nebo ji v intenzivnější podobě využívat během pobytu v lázních. Co lze od takové terapie očekávat?
16. 5. 2016 Revmatoidní artritida
Anti-TNF léčí nemoci kloubů, kůže i střev. Úspěšně!

Anti-TNF léčí nemoci kloubů, kůže i střev. Úspěšně!

O cílené léčbě se často mluví jako o terapii budoucnosti. Mnozí pacienti trpící artritidou nebo lupénkou by tato slova jistě potvrdili. I jim totiž preparáty v podobě inhibitorů TNF-alfa velmi pomáhají. S jakými neduhy konkrétně si tyto léky poradí?
7. 3. 2016 Revmatoidní artritida
Inzerce: