Novinky

Léčba revmatické nemoci: začněte včas, jinak bude pohyb problémem!

Léčba revmatické nemoci: začněte včas, jinak bude pohyb problémem!

Potíže s klouby se nevyplácí podceňovat. Čím dříve se vydáte k lékaři, tím větší máte šanci vyhnout se potížím s nimi. Jen odborník dokáže vybrat léčbu, která vás může doslova postavit zpět na nohy.

Revmatické poškození kloubů má mnoho podob. Dvě hlavní skupiny tvoří:

  • změny vratné (zejména otoky), 
  • změny trvalé (například těžké poškození v podobě srůstu kloubu).

Nepříjemnosti pouze dočasné 

Zejména v začátku onemocnění jsou v kloubech přítomny změny, které nás sice obtěžují, ale klouby samotné výrazně neničí. Řeč je především o bolestivosti, která může bránit v pohybu, o ztuhlosti nebo otoku. Vypadá to jako banální problémy? Nemocní, kteří vědí, jaké to je, když se kvůli bolesti nemohou ani napít z hrnku nebo vzít za kliku, to na lehkou váhu neberou. Dobrou zprávou je, že jmenované změny jsou vratné. Pokud léčba dobře účinkuje, otok se zmírní, bolest utlumí a ztuhlost postupně odejde. Pacienti se mohou opět hýbat.

Co ublíží natrvalo

Pokud není revmatická nemoc včas a účinně léčena, dochází k rozvoji změn, které se zpět už vzít nedají. Poškození kloubních chrupavek a kostí může být tak těžké, že kloub prakticky zmizí. Zvápenatění zanícených vazů až do vzniku kostěného spoje může pohyblivou páteř přeměnit na „bambusovou tyč“. Pokud toužíte po léčbě, která by vám opravdu pomohla, buďte realističtí a promluvte si s lékařem o svém stavu a možnostech. Ani sebelepší odborník, ani to nejdokonalejší léčivo nedokáže vrátit čas zpět do doby, kdy byly změny ve vašich kloubech zcela vratné.

Jak se účinně bránit 

Revmatické nemoci probíhají u každého pacienta trochu jinak. U někoho na nevratné změny nedojde ani po letech, příznaky jsou mírné a v podstatě stačí sledování a rehabilitace. U jiných nemocných začíná nemoc rovnou těžkou destrukcí a bez včasného zásahu je postup k invaliditě neúprosně rychlý. Sledovat průběh choroby je velmi důležité, protože rychlost změn se může kdykoli změnit. Choďte na pravidelné kontroly k revmatologovi, mluvte o svých obtížích a řekněte si o pomoc, když se něco děje. Nenechte svoji nemoc dojít dál, než je nutné.

(pez)

Zdroj: Smolen J. S., Aletaha D. Developments in the clinical understanding of rheumatoid arthritis. Arthritis Research & Therapy. 2009; 11 (1): 204; doi: 10.1186/ar2535.

Hodnocení článku:
(1513 hodnocení - 2,8 z 5)

Další doporučené články

Projekt Béďa

Projekt Béďa

Již v roce 2005 vznikl projekt Béďa, jehož základním cílem bylo ozřejmit a zmapovat situaci pacientů s Bechtěrevovou nemocí, zejména objasnit jejich aktuální zdravotní stav a využívané možnosti léčby.
7. 8. 2009 Bechtěrevova nemoc
Bechtěrevici, pozor! Kouření zhoršuje rentgenový nález!

Bechtěrevici, pozor! Kouření zhoršuje rentgenový nález!

Cigaretový kouř může u osob s ankylozující spondylitidou až pětkrát znásobit působení zánětu na poškození kostí. Muži, kteří kouří, jsou v porovnání se ženami nekuřačkami vystaveni dokonce třináctinásobnému riziku.
31. 7. 2014 Bechtěrevova nemoc
Čtyři rady, jak se ve městě vyhnout znečištěnému ovzduší

Čtyři rady, jak se ve městě vyhnout znečištěnému ovzduší

Žijete aktivně a pravidelně si dopřejete lehkou fyzickou aktivitu? To je zcela v pořádku. Zkuste se ale také vyhnout znečistěnému ovzduší. A není nutné vyrážet přímo do přírody. Smog působí v létě více potíží, než si uvědomujeme. Cvičení, smog a horko společně totiž organismus velmi zatěžují.
30. 8. 2010 Bechtěrevova nemoc
Bechtěrevici trpí častěji syndromem spánkové apnoe

Bechtěrevici trpí častěji syndromem spánkové apnoe

Syndrom spánkové apnoe se při základním onemocnění bechtěrevem objevuje v porovnání se zbytkem populace častěji. Proto je pravděpodobné, že jste se s tímto termínem již setkali. Jedná se o poruchu charakterizovanou pauzami v dýchání během spánku...
30. 11. 2009 Bechtěrevova nemoc
Inzerce: