Novinky

Léky na bolest – revma utiší, žaludeční vředy posílí

Léky na bolest – revma utiší, žaludeční vředy posílí

Po prášcích na bolest sáhne občas každý z nás. Ovšem lidé sužovaní některou z revmatických nemocí jich zkonzumují vhledem k síle svých obtíží daleko více.

Žaludek v ohrožení

Revmatické nemoci, například Bechtěrevova choroba, se často ohlašují nepříjemnými bolestmi kloubů a svalů. Kromě přípravků, které ovlivňují průběh nemoci (tedy biologické a imunosupresivní léky a kortikoidy), užívá většina pacientů s Bechtěrevovou chorobou i léky tlumící bolest a zánět – takzvaná nesteroidní antiflogistika. Tyto léky tlumí tvorbu některých protizánětlivých látek, což má za následek nejen kýženou úlevu od bolesti a zmírnění zánětu, ale i jisté nežádoucí účinky. V žaludku tím dochází ke snížení tvorby hlenu, který chrání žaludeční sliznici, a ke zvýšené tvorbě kyseliny, která naopak tuto sliznici narušuje. Tím pádem je velké nebezpečí tvorby žaludečních vředů.

Jak se bránit vředům

I přes toto riziko jsou léky proti bolesti pro pacienty s artritidou důležitou součástí léčby a nelze se bez nich obejít. Aby se snížilo riziko tvorby žaludečního vředu na minimum, je vhodné dodržovat následující zásady:

  1. Dohoda s lékařem

    Nezačínejte užívat nové léky bez domluvy s lékařem. Existuje celá řada volně prodejných prostředků na bolest, často je ale účinná látka podobná. Může se pak stát, že budete užívat více léků z téže skupiny. U těchto přípravků se pak sčítá nejen působení proti bolesti, ale i nežádoucí účinky. Léky byste měli užívat podle schématu, které vám doporučí váš revmatolog. Cílem je co nejnižší dávka, která ale udrží vaše problémy pod kontrolou.

  2. Nepřekračujte dávky

    Neberte léků na bolest více, než vám předepsal lékař. I pokud vás přes užívání předepsaných prášků trápí bolesti kloubů a páteře, zkuste místo zvyšování dávky jiné, takzvané nefarmakologické metody. Pomůže například pravidelné cvičení a rehabilitace, masáže nebo koupele.

  3. Chraňte žaludek

    Užíváte-li dlouhodobě prostředky proti bolesti (ale stejně tak například i kortikoidy), předepíše vám lékař nejspíše i léky ochraňující žaludeční sliznici. Ty byste měli užívat denně.

  4. Potíže řešte s odborníkem

    Při jakýchkoliv bolestech žaludku, nevolnosti, pálení žáhy nebo křečích v břiše se opět obraťte na odborníka. Nejspíše vám doporučí vyšetření žaludku (gastroskopii), která ukáže, zda je žaludeční sliznice narušena. Okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc, pokud byste zpozorovali černou stolici, zvraceli krev nebo měli prudké nesnesitelné bolesti břicha.

(hak)

Zdroj: www.medicalnewstoday.com

Hodnocení článku:
(1567 hodnocení - 2,9 z 5)

Další doporučené články

Bechtěrev je, když.....

Bechtěrev je, když.....

Bechtěrevova choroba je chronické, celoživotní onemocnění. Jeho příznaky se tedy postupně vyvíjejí a nejsou v každé fázi nemoci stejné.
1. 7. 2009 Bechtěrevova nemoc
Zbavte se ztuhlých zad díky gymnastickému míči

Zbavte se ztuhlých zad díky gymnastickému míči

Bechtěreviky často trápí bolesti zad. Nesnesitelné bývají především po ránu. Lze je samozřejmě utišit léky, i když ani to někdy nebývá snadné. Výzkumy však ukazují, že klíčem k bezbolestnému životu je pravidelné cvičení. Ztuhlá záda tak můžete rozcvičit třeba na gymnastickém míči.
25. 8. 2014 Bechtěrevova nemoc
Letní cestování s bechtěrevem: nepodceňte přípravy

Letní cestování s bechtěrevem: nepodceňte přípravy

S nadcházejícím létem se blíží čas, kdy si většina z nás vybírá alespoň část dovolené a vyráží na daleké i blízké cesty. Nejinak je tomu i u pacientů s Bechtěrevovou nemocí. Také na dovolené je však třeba pamatovat na pravidelný režim...
20. 6. 2010 Bechtěrevova nemoc
Bechtěrevovu chorobu prozradí rentgen i krev

Bechtěrevovu chorobu prozradí rentgen i krev

Jedním z typických projevů Bechtěrevovy nemoci je bolest v dolních partiích zad. Ta ale může doprovázet mnohá jiná onemocnění. Jak lékaři poznají, že se jedná skutečně o toto revmatologické onemocnění?
13. 10. 2014 Bechtěrevova nemoc
Bechtěrevici by měli cvičit každý den, večer i ráno, říká fyzioterapeutka

Bechtěrevici by měli cvičit každý den, večer i ráno, říká fyzioterapeutka

Ankylozující spondylitida neboli Bechtěrevova nemoc je revmatické autoimunitní onemocnění, které sice nelze vyléčit, ale lze jej léčit. Vzhledem k povaze onemocnění, při kterém dochází k zánětlivému postižení až tuhnutí páteře, případně jiných kloubních spojení, je kromě léčby zásadní i pravidelné cvičení. Jaké konkrétně a jak často, jaké další pohybové aktivity jsou pro pacienty vhodné a na co jiného by si měli dát pozor, popisuje v rozhovoru Mgr. Maja Špiritović, Ph.D., fyzioterapeutka z Revmatologického ústavu v Praze.
26. 5. 2020 Bechtěrevova nemoc
Inzerce: