Novinky

Očkování a revmatické nemoci v otázkách a odpovědích

Očkování a revmatické nemoci v otázkách a odpovědích

Očkování u lidí s revmatickými chorobami vzbuzuje někdy otázky, nebo dokonce obavy. Je očkování bezpečné? Nemůže zhoršit revmatické onemocnění?

Očkování u lidí s revmatickými chorobami vzbuzuje někdy otázky, nebo dokonce obavy. Je očkování bezpečné? Nemůže zhoršit, nebo dokonce vyvolat revmatické onemocnění? A je očkování u lidí s revmatickými chorobami vůbec účinné? Naštěstí se většina revmatických pacientů očkování obávat nemusí, určitá omezení ale přece jen existují.

Může očkování způsobit revmatické onemocnění?

Že očkování může mít za následek rozvoj autoimunitních chorob včetně těch revmatických, patří mezi oblíbené poplašné zprávy odpůrců očkování jako takového. Na toto téma však bylo vypracováno mnoho různých a rozsáhlých vědeckých studií a žádná z nich ani nenaznačila možný vztah mezi očkováním a revmatickými onemocněními.

Jako nežádoucí účinek některých očkování se sice může velmi vzácně objevit zánět kloubů podobný revmatickému zánětu, avšak na rozdíl od něj nemá tento zánět autoimunitní podklad a během několika týdnů spontánně odezní.

Zhoršuje očkování revmatická onemocnění?

Na tuto otázku se pokusily odpovědět především studie u pacientů s autoimunitním onemocněním lupus erytematodes, protože jeho aktivita se dá snadno objektivně měřit. Výsledky těchto studií a také výsledky studií u pacientů s revmatoidní artritidou shodně ukázaly, že očkování nemá vliv na průběh onemocnění.

Je pravda, že pro méně častá revmatická onemocnění zatím výsledky podobně rozsáhlých studií chybí. Avšak ani pacienti například s Bechtěrevovou chorobou, ani jejich lékaři nehlásí žádné nežádoucí účinky nebo zhoršení choroby po očkování.

Je u pacientů s revmatickým onemocněním očkování účinné?

Samotné revmatické onemocnění účinnost očkování nijak nesnižuje, avšak negativní vliv na tvorbu protilátek, kterou má očkování vyvolat, může mít užívaná léčba. Vysoké dávky kortikosteroidů nebo jiných imunosupresivních léků mají totiž tlumivý vliv na imunitní systém.

To je sice žádoucí při léčbě autoimunitních onemocnění, avšak nežádoucí právě při očkování, kdy se snažíme imunitu naopak stimulovat k aktivní tvorbě protilátek proti infekční nemoci. Pokud tedy užíváte imunosupresivní léčbu, informujte o tom vždy lékaře, u kterého se chcete nechat očkovat. Očkování je nutné odsunout do doby, kdy bude nemoc méně aktivní a agresivní imunosupresivní léčba již nebude nutná.

Je očkování pro pacienty s revmatickými chorobami bezpečné?

Některé druhy vakcín obsahují živé, i když oslabené mikroorganismy. Tyto vakcíny by mohly být nebezpečné pro pacienty, kteří užívají vysoké dávky imunosupresivních léků. Zde tedy platí to samé jako v předešlém odstavci: vždy informujte lékaře, očkování živými vakcínami (které je ale poměrně vzácné) je nutné provést v době, kdy není organismus oslaben vysokými dávkami imunosupresivních léků.

(vek)

Zdroj: http://www.hss.edu/conditions_14658.asp

Hodnocení článku:
(1634 hodnocení - 2,9 z 5)

Další doporučené články

Trpíte bolestmi hlavy? Na vině může být i bechtěrev!

Trpíte bolestmi hlavy? Na vině může být i bechtěrev!

Zablokovaná krční páteř, úraz, špatné držení těla, ale i Bechtěrevova nemoc. Bolesti hlavy mohou mít často příčinu v problémech se zády, zejména v oblasti krku a horní části hrudníku. Důvod vašich obtíží přitom odhalí jedině lékař, návštěvu ordinace tak není v případě výrazných a dlouhodobých bolestí vhodné odkládat.
16. 8. 2019 Bechtěrevova nemoc
Co vše může znamenat bolest zad?

Co vše může znamenat bolest zad?

Bolest zad postihne alespoň jednou během života většinu populace. V části případů odezní sama od sebe, jindy je třeba vyhledat lékaře. Jak poznáte, že nastala doba pro odbornou pomoc?
18. 6. 2019 Bechtěrevova nemoc
Čtyři rady, jak se ve městě vyhnout znečištěnému ovzduší

Čtyři rady, jak se ve městě vyhnout znečištěnému ovzduší

Žijete aktivně a pravidelně si dopřejete lehkou fyzickou aktivitu? To je zcela v pořádku. Zkuste se ale také vyhnout znečistěnému ovzduší. A není nutné vyrážet přímo do přírody. Smog působí v létě více potíží, než si uvědomujeme. Cvičení, smog a horko společně totiž organismus velmi zatěžují.
30. 8. 2010 Bechtěrevova nemoc
Bechtěrevova nemoc: trpět mohou i klouby mimo páteř

Bechtěrevova nemoc: trpět mohou i klouby mimo páteř

Ankylozující spondylitida neboli Bechtěrevova choroba je známá především jako onemocnění postihující dolní část zad. Jedná se však o systémové onemocnění, které může mít mnoho dalších projevů. Přečtěte si, jaké další klouby mohou být touto nemocí zasaženy.
6. 10. 2019 Bechtěrevova nemoc
Nonradiografická spondylartritida: Proč je třeba s léčbou neotálet?

Nonradiografická spondylartritida: Proč je třeba s léčbou neotálet?

Nonradiografická spondylartritida je počínající revmatický zánět v páteři, který ještě není vidět na klasickém rentgenovém snímku. Odhalit ho je možné pouze díky magnetické rezonanci. Jak ukazuje klinický výzkum, s léčbou této choroby se nevyplácí otálet.
27. 6. 2018 Bechtěrevova nemoc
Inzerce: