Novinky

Kompenzační pomůcky pro bechtěreviky? Dnešní trh nabízí spoustu možností!

Kompenzační pomůcky pro bechtěreviky? Dnešní trh nabízí spoustu možností!

Bechtěrevova choroba dokáže nemocným znepříjemnit každý pohyb. V dnešní době se ale fantazii meze nekladou, bechtěrevikům usnadňuje život řada kompenzačních pomůcek – od holí a podavačů až po speciální pracovní stoly. Razantní proměnou může projít i domácí prostředí, aby co nejvíce vyhovovalo potřebám každodenního života s chorobou, která omezuje hybnost kloubů.

Pro snadnější pohyb po domácnosti

Kromě holí, berlí či různých typů chodítek patří mezi populární pomůcky také podavače. Ty se hodí nejenom pro zvedání předmětů ze země, ale také pro jejich sundávání z větších výšek. Používat je můžete také při vaření, abyste se pro přísady nemuseli natahovat do poličky. Při postižení dolní části zad také může být obtížné sedět v nižších pozicích. I pro tyto případy však existují pomůcky, a to prodlužovače nohou nábytku nebo různé kompenzační podložky, které zvyšují výšku sedu. Podložku lze instalovat i na toaletu, stejně jako připevnit madla do vany či k toaletě pro snazší vstávání ze sedu.

Mobilní domácnost i pracovní prostředí

Oblíbené jsou jakékoliv předměty na kolečkách, například skříňky, židle či stoly. Díky kolečkům je snadněji přesunete a tím se vyhnete přenášení předmětů, což vaše záda jistě ocení. Pro bechtěreviky jsou vhodné také pracovní stoly určené k práci ve stoji nebo existují kombinované stoly, které lze jednoduše upravit pro obě polohy, tedy pro stání i sezení. Obdobně fungují manuálně nastavitelné kuchyňské linky.

Osvědčené pomůcky nejenom na cesty

Lidé trpící Bechtěrevovou chorobou si neumí představit cestování bez svých oblíbených pomůcek. Každému vyhovuje něco jiného, mezi ty nejoblíbenější ovšem patří

  • ergonomický cestovní polštář,
  • elektrická zahřívací dečka,
  • sluneční brýle (při chronickém zánětu očí),
  • přídatná zpětná zrcátka do automobilu, která usnadňují orientaci při snížené pohyblivosti páteře,
  • pomůcky pro oblékání (lžíce s dlouhou rukojetí, natahovače ponožek atd.).

Na současném trhu existují firmy, které se specializují na úpravu domácnosti dle individuálních potřeb. Upravit si domov však lze i svépomocí. Důležitou informací je, že některé kompenzační pomůcky proplácí zdravotní pojišťovny, stejně jako určité úpravy domácnosti. Na možné příspěvky od pojišťoven se ptejte třeba svého lékaře.

(holi)

Zdroje: 1. https://www.webmd.com/arthritis/living-easier-arthritis-devices#3

2. https://www.everydayhealth.com/hs/ankylosing-spondylitis-treatment-management/assistive-devices/

3. https://www.healthline.com/health/ankylosing-spondylitis/lisa-marie

4. https://www.healthline.com/health/ankylosing-spondylitis/make-home-life-easier#find-a-relaxing-space

Hodnocení článku:
(1056 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Nenechte se bechtěrevem okrást o aktivní stáří!

Nenechte se bechtěrevem okrást o aktivní stáří!

Bechtěrevova choroba je zánětlivé kloubní onemocnění, které postihuje převážně mladé jedince. Nelze je bohužel vyléčit, a tak nemocné doprovází celý život. Nabízíme několik tipů, jak se lze se zánětem kloubů poprat i ve vyšším věku tak, abyste stále zůstali fit a ve formě.
14. 5. 2015 Bechtěrevova nemoc
Pár fíglů, jak vyzrát na ztuhlá záda

Pár fíglů, jak vyzrát na ztuhlá záda

Máte někdy pocit, že jste na revma sami? Nejste! Jsme tu s vámi. A právě teď jsem tu s vámi já: autorka, lékařka a revmatička.
2. 3. 2018 Bechtěrevova nemoc
Lázně jako důležitá součást léčby Bechtěrevovy choroby

Lázně jako důležitá součást léčby Bechtěrevovy choroby

Bolesti i postupná ztráta pohyblivosti u pacientů s Bechtěrevovou chorobou mohou svádět k nečinnosti. To by ovšem znamenalo krok špatným směrem. Pro účinnou kompenzaci nemoci je totiž kromě léčby důležitá i pravidelná pohybová aktivita. V tom nám mohou pomoci lázně.
1. 10. 2020 Bechtěrevova nemoc
Cílená léčba i konvenční terapie při léčbě Bechtěrevovy nemoci

Cílená léčba i konvenční terapie při léčbě Bechtěrevovy nemoci

Bechtěrevova choroba je celoživotní onemocnění, u kterého je léčebným cílem zbavit pacienta bolestí, zmírnit ztuhlost jeho páteře a předcházet či zpomalit nástup nevratných deformit pohybového aparátu. Čím dříve je léčba zahájena, tím větší je její úspěch. Správně zvolená terapie spolu s režimovými opatřeními pomůže pacientům k lepšímu pohybu, zlepší kvalitu jejich života a také jim umožní pokračovat v práci.
24. 2. 2020 Bechtěrevova nemoc
Inzerce: