Novinky

Plavání s bechtěrevem? Nejlepší je kraul a znak!

Plavání s bechtěrevem? Nejlepší je kraul a znak!

Každý revmatik ví, že pohyb a sport jsou velmi důležité. Platí to i pro osoby s Bechtěrevovou nemocí. Ideální pro udržení dobré fyzické kondice je například plavání. Za jistých podmínek může tento sport bechtěrevikům velmi prospívat.

Plavání může, ale také nemusí dělat dobře všem lidem s Bechtěrevovou nemocí. Je vždy důležité položit si před touto aktivitou následující otázky:

  • Umožňuje plavání váš aktuální zdravotní stav a pohyblivost?
  • Jsou vám pohyby při pobytu ve vodě příjemné?
  • Nepociťujete zhoršení svého stavu při kontaktu s chladnou vodou?
  • Neriskujete infekci, zvlášť pokud máte léčbu, která zasahuje do imunitní reakce?

Teplá, nebo studená?

Chladná voda je relativní pojem, záleží na individuálních pocitech. Někomu působení chladu dokonce prospívá. Bazén o běžné teplotě je proto pro část bechtěreviků naprosto bez problému, pro jiné je vstup do vody o této teplotě poukázkou na bezesnou noc. Pokud nevíte, jestli vám bude pobyt v bazénu dělat dobře, a máte o plavání zájem, nezbývá než to vyzkoušet. Stejně jako si „nasucho“ ověřit, zda a jak pohodlně můžete provádět pohyby spojené s plaváním. Opatrní by měli být především lidé se zhoršenou hybností nebo bolestmi v krční páteři a ramenních kloubech. Pro ty, kdo se aktuálně dobře hýbou, plavou rádi a mají dobrou imunitu, může jít o skvělý způsob, jak udržet páteř v dobré kondici. Při plavání totiž dochází k mírné a plynulé rotaci trupu, která je pro bechtěreviky velmi prospěšná.

Jak na to 

  • Odborníci považují za vhodné styly kraul a znak. Naopak nedoporučují prsa (kvůli nevhodnému pohybu nohou, který může dráždit pánevní klouby a kyčle) a motýlek (pro nutnost většího záklonu v bederní páteři).
  • Aby plavání bylo účinné a bezpečné, měli byste se ujistit, že vše děláte technicky správně. K tomu vám může pomoci vyškolený instruktor.
  • Ideální volbou pro začátek je jít do bazénu 2× týdně. Vždy se asi tak pět minut rozplavte, chvilku se ve vodě protahujte, pak 20 minut plavte naplno. Nakonec si dejte zase pět minut oddychu. Až si zvyknete, můžete přidat a být ve vodě třeba třikrát nebo čtyřikrát týdně.

Neriskujte!

Nikdy nechoďte do bazénu s jakoukoli nezahojenou ránou, s nachlazením či jinou infekcí. Plavání není vhodné ani pro ženy se sklony ke gynekologickým zánětům. V těchto případech zkuste raději něco jiného – třeba taj-či, jógu, posilování a podobně. 

(pez)

Zdroj: http://nass.co.uk

https://www.arthritis-health.com

Hodnocení článku:
(2091 hodnocení - 2,7 z 5)

Další doporučené články

Konec bezesným nocím aneb Jak si vybrat vhodnou matraci?

Konec bezesným nocím aneb Jak si vybrat vhodnou matraci?

Bechtěrevova nemoc je mimo jiné spojena s postupným tuhnutím páteře, okolí páteřních svalů, vazů a jednotlivých obratlů. Jedním z častých problémů, které bechtěreviky trápí, je nepohodlí při spánku, obtížné usínání, bolesti a ztuhlost svalstva.
7. 3. 2010 Bechtěrevova nemoc
Bechtěrevici trpí častěji syndromem spánkové apnoe

Bechtěrevici trpí častěji syndromem spánkové apnoe

Syndrom spánkové apnoe se při základním onemocnění bechtěrevem objevuje v porovnání se zbytkem populace častěji. Proto je pravděpodobné, že jste se s tímto termínem již setkali. Jedná se o poruchu charakterizovanou pauzami v dýchání během spánku...
30. 11. 2009 Bechtěrevova nemoc
Bechtěrevova choroba: Cílená léčba versus konvenční terapie

Bechtěrevova choroba: Cílená léčba versus konvenční terapie

Ačkoli Bechtěrevova choroba patří mezi nemoci, které není možné zcela vyléčit, v současné době naštěstí existuje celá řada možností, jak lze k její léčbě přistupovat. Důležitou terapeutickou variantou jsou i (biologické) léčivé přípravky s cíleným účinkem.
25. 4. 2021 Bechtěrevova nemoc
Cílená léčba i konvenční terapie při léčbě Bechtěrevovy nemoci

Cílená léčba i konvenční terapie při léčbě Bechtěrevovy nemoci

Bechtěrevova choroba je celoživotní onemocnění, u kterého je léčebným cílem zbavit pacienta bolestí, zmírnit ztuhlost jeho páteře a předcházet či zpomalit nástup nevratných deformit pohybového aparátu. Čím dříve je léčba zahájena, tím větší je její úspěch. Správně zvolená terapie spolu s režimovými opatřeními pomůže pacientům k lepšímu pohybu, zlepší kvalitu jejich života a také jim umožní pokračovat v práci.
24. 2. 2020 Bechtěrevova nemoc
Karel Čapek a jeho boj s Bechtěrevovou nemocí – I. část

Karel Čapek a jeho boj s Bechtěrevovou nemocí – I. část

Bechtěrevova nemoc znatelně ovlivnila nejen život, ale i celé dílo Karla Čapka. Podle svých slov se Karel Čapek od prvních projevů onemocnění až po svou smrt nezbavil všudypřítomné bolesti, se kterou se ale naučil žít.
13. 8. 2008 Bechtěrevova nemoc
Inzerce: