Novinky

Cílená léčba i konvenční terapie při léčbě Bechtěrevovy nemoci

Cílená léčba i konvenční terapie při léčbě Bechtěrevovy nemoci

Bechtěrevova choroba je celoživotní onemocnění, u kterého je léčebným cílem zbavit pacienta bolestí, zmírnit ztuhlost jeho páteře a předcházet či zpomalit nástup nevratných deformit pohybového aparátu. Čím dříve je léčba zahájena, tím větší je její úspěch. Správně zvolená terapie spolu s režimovými opatřeními pomůže pacientům k lepšímu pohybu, zlepší kvalitu jejich života a také jim umožní pokračovat v práci.

Průlom pro pacienty s Bechtěrevovou nemocí – cílená léčba

U Milana se první příznaky choroby objevily v 21 letech. Tak jako mnoho jiných pacientů i on čekal několik let, než si od lékařů vyslechl diagnózu ankylozující spondylitidy (Bechtěrevovy choroby). V té době již trpěl IV. stadiem této nemoci. Jak sám přiznává, úlevu mu přinesla již první infuze cílené léčby. Celkový efekt terapie vedl k výraznému zlepšení hybnosti a k úlevě od bolesti. Díky lékům mohl opět srovnávat svůj život se zdravým člověkem.  

Cílená léčba, také nazývaná biologická, znamenala pro pacienty s ankylozující spondylitidou skutečný průlom. Tyto léky působí rychle a efektivně, neboť cíleně blokují nejvýznamnější molekuly v probíhajícím zánětu. Dokážou zastavit postup kloubních změn a přivést pacienta do stadia remise. Jde o velmi specifickou terapii, která se podává za přesně stanovených podmínek injekčně pod kůži nebo nitrožilně v infuzi. Cílenou léčbu mohou předepisovat specializovaná centra, která se nacházejí po celé republice.

Cílená léčiva pro pacienty s Bechtěrevovou chorobou mají více různých mechanizmů účinku. 

Ostatní léčivé přípravky – konvenční terapie

Pacienti, kteří se potýkají s nižším stadiem Bechtěrevovy choroby, užívají standardně jiný typ systémové terapie: 

Nesteroidní protizánětlivé léky – jsou také nazývané nesteroidní antirevmatika a u revmatických chorob jsou podávány jako léky první volby. Patří mezi základní přípravky, neboť kromě tlumení akutní fáze zánětu působí v různé míře také proti bolesti. Nemají však schopnost zastavit postup chronického zánětu. Jde o velkou skupinu účinných látek, konkrétní lék se vybírá na základě snášenlivosti i v souvislosti s ostatními chorobami každého pacienta. Kromě celkového způsobu podání je velkou výhodou lokální aplikace ve formě gelů a krémů.

Glukokortikoidy – jsou komplexně působící léky na principu tělu vlastních hormonů, jejichž významným účinkem je ovlivnění všech fází zánětu. Mohou být podávány lokálně (injekčně do kloubu), méně často i celkově (perorálně v tabletách). Jejich dlouhodobé celkové podávání je však spojené s nepříjemnými nežádoucími účinky (např. se změnami metabolismu, se zhoršeným hojením ran, se změnou krevní srážlivosti).

Látky modifikující chorobu – působí různými mechanizmy, všechny však tlumí imunitní procesy v těle. Jejich účinek nastupuje až při dlouhodobějším podávání.

Režimová opatření – pravidelná pohybová aktivita, správně prováděná rehabilitace a zdravý životní styl jsou nezbytnou součástí života pacientů s ankylozující spondylitidou a v boji s nemocí významně pomáhají.

Konvenční terapie je stále první volbou u pacientů s Bechtěrevovou nemocí. Může příznivě ovlivňovat bolest a ranní ztuhlost a do určitě míry také pohyblivost páteře, avšak nedokáže ovlivnit přirozený průběh nemoci.

Pokroky medicíny mohou i pacientům s Bechtěrevovou chorobou poskytnout výraznou úlevu od projevů této nemoci. Zejména při včasném zahájení léčby se mohou nemocní cítit dobře a s minimálním omezením prožít kvalitní osobní, pracovní a společenský život.

(paf)

https://www.ceskatelevize.cz/porady/10175805663-medicina-pro-21-stoleti/210572231040003-bechterevova-nemoc/

https://www.webmd.com/arthritis/treatments-for-ankylosing-spondylitis#1

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/ankylosing-spondylitis/diagnosis-treatment/drc-20354813

Hodnocení článku:
(1131 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Pro jaké pacienty s Bechtěrevovou chorobou je určena cílená biologická léčba?

Pro jaké pacienty s Bechtěrevovou chorobou je určena cílená biologická léčba?

Bechtěrevova choroba neboli ankylozující spondylitida je závažné a svými projevy život omezující chronické autoimunitní onemocnění revmatoidního charakteru. Průlom v terapii jejích těžkých forem přineslo až zavedení cílené biologické léčby. Ačkoli ani s využitím těchto moderních léčiv není možné Bechtěrevovu chorobu zcela vyléčit, jejich vliv na kvalitu života pacientů je obrovský a umožňuje jim návrat k plnohodnotnému životu.
2. 10. 2022 Bechtěrevova nemoc
Pojďte s námi na procházku

Pojďte s námi na procházku

Chůze přináší osobám se spondylartritidou nejen úlevu od bolesti, ale celkově prospívá jejich zdraví. Nejlepší je s ní ale začínat po malých krůčcích.
31. 5. 2019 Bechtěrevova nemoc
Skalpelem na bechtěreva aneb Kdy je nutná operace

Skalpelem na bechtěreva aneb Kdy je nutná operace

Většina pacientů trpících Bechtěrevovou chorobou operační zákrok nevyžaduje. V některých případech ale nelze volit jinak než se obrátit o pomoc na chirurgii. I když se nikomu dobrovolně „pod kudlu“ nechce, šikovné ruce operatérů dokážou často až zázračně bolavým zádům ulevit.
4. 4. 2014 Bechtěrevova nemoc
Bechtěrevova nemoc může negativně ovlivnit i sexuální život

Bechtěrevova nemoc může negativně ovlivnit i sexuální život

Sexualita je nedílnou součástí života každého z nás a je prakticky každou nemocí do jisté míry ovlivněna. Důvodů je celá řada, u pacientů s revmatickými nemocemi je to nejen bolest, únava, ztuhlost a zhoršená hybnost...
18. 10. 2009 Bechtěrevova nemoc
Máte bechtěreva? Na lyžování raději zapomeňte

Máte bechtěreva? Na lyžování raději zapomeňte

Jen co na dveře zaklepe zima, už čekáme, až napadne první sníh a zamrznou rybníky. Pak totiž ke slovu přijdou sporty, jako jsou lyžování a bruslení. Oba tyto sporty jsou sice populární, bohužel ale ne příliš vhodné pro každého...
4. 1. 2010 Bechtěrevova nemoc
Inzerce: