Novinky

Proč bolí záda (nejen) běchtěreviky

Proč bolí záda (nejen) běchtěreviky

Bolest zad – jedna z nejčastějších stížností, kterou ve svých ordinacích lékaři slýchávají. Potíže s touto částí těla zároveň bývají důvodem i mnoha pracovních neschopností. Věděli jste, že kvůli bolestem zad vyhledá odborníka alespoň jednou za život většina dospělé populace?

Vyvolávajících příčin bolestí zad může být více. Nejčastěji je to mechanické uskřinutí při náhlém napnutí páteře vyvolaném nevhodným pohybem. Je ovšem nutné mít na paměti, že problémy se zády mohou signalizovat i jiná onemocnění, například Bechtěrevovu chorobu.

Proč bolí záda

  • Nevysvětlitelná bolest. Jde-li o bederní páteř, obvykle se potíže zlepší po odpočinku. Naproti tomu u Bechtěrevovy choroby jsou bolesti a ztuhlost intenzivnější po probuzení.
  • Věk. Problémy se zády většinou netrápí nižší ročníky. Pokud si především mladí muži stěžují na bolesti páteře a boků, měli by vyhledat lékaře a absolvovat krevní testy a vyšetření rentgenem, CT či nejlépe magnetickou rezonancí. Někteří odborníci věří, že rezonancí lze zachytit Bechtěrevovu chorobu v počátečních stadiích.
  • Rodinná zátěž. Lidé s určitými genetickými znaky nesou vyšší riziko pravděpodobnosti, že se u nich nemoc objeví, ale není to 100% jistota. Zatím je popsáno na 30 genů, které se mohou na onemocnění podílet. Pokud máte příbuzného trpícího Crohnovou chorobou, lupénkovou artritidou či Bechtěrevovou nemocí, je riziko vyšší.
  • Zhoršující se potíže. Prosté bolesti zad mohou přijít a odejít. U bechtěreva nikdy neustanou úplně. Cvičení a léky proti bolesti mívají jen částečný efekt. Postiženému hrozí postupný srůst obratlů a nehybnost daného úseku páteře.

Léčba bolesti zad spočívá v tlumení běžně dostupnými léky. Pokud je diagnóza Bechtěrevovy nemoci jistá, má lékař možnost předepsat přípravky zacílené přímo na určité látky imunitního systému, které zánět a následnou bolest způsobují.

(vav)

Zdroj: www.healthline.com

Hodnocení článku:
(1427 hodnocení - 3,1 z 5)

Další doporučené články

Kdy lze nasadit biologickou léčbu u bechtěreva?

Kdy lze nasadit biologickou léčbu u bechtěreva?

Léčba Bechtěrevovy nemoci vyžaduje dlouhodobý odborný přístup. Tato choroba bohužel není ani při dnešních léčebných možnostech zcela vyléčitelná. Biologická léčba funguje cíleně na základě detailních poznatků o spouštěčích a průběhu imunitní reakce...
22. 10. 2009 Bechtěrevova nemoc
Bechtěrevici, pozor! Kouření zhoršuje rentgenový nález!

Bechtěrevici, pozor! Kouření zhoršuje rentgenový nález!

Cigaretový kouř může u osob s ankylozující spondylitidou až pětkrát znásobit působení zánětu na poškození kostí. Muži, kteří kouří, jsou v porovnání se ženami nekuřačkami vystaveni dokonce třináctinásobnému riziku.
31. 7. 2014 Bechtěrevova nemoc
Bechtěrevovu chorobu prozradí rentgen i krev

Bechtěrevovu chorobu prozradí rentgen i krev

Jedním z typických projevů Bechtěrevovy nemoci je bolest v dolních partiích zad. Ta ale může doprovázet mnohá jiná onemocnění. Jak lékaři poznají, že se jedná skutečně o toto revmatologické onemocnění?
13. 10. 2014 Bechtěrevova nemoc
Osm zažitých mýtů o léčbě běchtěreva jídlem a vínem

Osm zažitých mýtů o léčbě běchtěreva jídlem a vínem

Mezi revmatiky koluje řada mýtů o terapii stravou. Vznik těchto zpráv je přirozený, protože léčba revmatických onemocnění má nežádoucí účinky, kterých se část pacientů bojí. Nicméně žádné potraviny nedokážou to, co léky. Jaké mýty jsou nejčastější a které vyloženě nebezpečné?
26. 10. 2017 Bechtěrevova nemoc
Inzerce: