Novinky

Projevy Bechtěrevovy nemoci ovlivňuje pohlaví

Projevy Bechtěrevovy nemoci ovlivňuje pohlaví

Bechtěrevova nemoc neboli ankylozující spondylitida je revmatické onemocnění vyznačující se postižením páteře. Zhoršuje pohyblivost a způsobuje bolesti zad. Nejčastěji jsou jeho nositeli muži, ani ženy ale nejsou mezi pacienty výjimkou. Projevy a závažnost přitom mohou být u každého jiné v závislosti právě na pohlaví.

Bolesti a ztuhlost

Onemocnění začíná zánětem mezi klouby, které spojují páteř a pánev. Zánět způsobuje otok, který má za následek bolesti zad a celkovou ztuhlost. S dalším postupem nemoci se bolest stává nesnesitelnou a zhoršuje se i celková pohyblivost nemocného. Bechtěrev je provázen také extrémní únavou, která se týká jak žen, tak mužů.

Co za onemocněním stojí?

Bechtěrev patří mezi onemocnění, o kterých se zatím neví, co přesně je způsobuje. Pravděpodobně jde o souhru více faktorů. Existuje tzv. genetická predispozice, tedy dědičná informace v naší DNA, která napovídá, že by její nositel mohl bechtěrevem onemocnět. Přesto ale nelze s jistotou říci, že každý, kdo tuto „predispozici“ má, doopravdy onemocní. Pokud se ale genetika setká s nějakým dalším „spouštěčem“ onemocnění, je pravděpodobnost jeho vzniku vysoká. „Spouštěčů“ může být víc, některé jsou zatím neznámé, o jiných už mají vědci jasněji. Jedním z nich je například věk – u většiny pacientů dojde k rozvoji onemocnění přibližně ve 26 letech.

Bolest u mužů, deprese u žen

Genetické příčiny i věk jsou shodné pro obě pohlaví. Další průběh onemocnění se ale u mužů a žen liší.

  • Na rozdíl od žen zažívají muži kruté bolesti zad již v začátku onemocnění. Je to způsobené tím, že průběh nemoci je u žen pozvolnější, a proto jsou jejich problémy spíše mírnější. U mužů nastupuje nemoc rychleji, čímž jsou její projevy výraznější.
  • Zatímco muže většinou bolí dolní části zad a páteř, ženy popisují bolesti krku, kyčlí a kolen.
  • Onemocnění ovlivňuje i psychiku žen – pravděpodobnost vzniku deprese je u nich dvakrát vyšší než u mužů.

Pozor na léčbu a plodnost

Bechtěrevova nemoc ovlivňuje nejen klouby, ale i plodnost a reprodukční zdraví jak mužů, tak žen. Některé léky snižují pohyblivost a počet spermií, nesteroidní antirevmatika pak mohou poškodit plod. Proto pokud se snažíte o miminko, nezapomeňte vše probrat se svým ošetřujícím revmatologem.

(jez)

Zdroj: www.healthline.com

Hodnocení článku:
(2037 hodnocení - 3,3 z 5)

Další doporučené články

BE blog III. Báječné léto… Ale ať už skončí!

BE blog III. Báječné léto… Ale ať už skončí!

Někteří lidé se těší na léto, že se ohřejí, vykoupou a odpočinou si. Já bych ale období mezi červnem a srpnem nejraději úplně vynechala. Ale ne, nejsem tak rozmazlená. Já ne. To moje klouby!
10. 8. 2018 Bechtěrevova nemoc
Bechtěreva sice nezastavíme, můžeme ho ale zpomalit

Bechtěreva sice nezastavíme, můžeme ho ale zpomalit

Lék, který by definitivně vyléčil Bechtěrevovu chorobu, zatím neexistuje. To ale neznamená, že jsou lékaři zcela bezmocní. Pár možností, jak pacientovi ulevit, přece jen existuje.
18. 4. 2016 Bechtěrevova nemoc
Pár cigaret a bechtěrev přijde rychleji

Pár cigaret a bechtěrev přijde rychleji

Pokud trpíte Bechtěrevovou nemocí a holdujete tabákovým výrobkům, pravděpodobně tak urychlujete zhoršování svých kloubních obtíží.
22. 1. 2012 Bechtěrevova nemoc
Devět mýtů o Bechtěrevově nemoci

Devět mýtů o Bechtěrevově nemoci

Co si budeme povídat, chorob s lidskými jmény je prostě moc. Kdo si je má pamatovat? Pletou se nám a věříme pak spoustě mýtů. S Bechtěrevovou nemocí to není jinak.
9. 3. 2017 Bechtěrevova nemoc
Inzerce: