Novinky

Projevy Bechtěrevovy nemoci ovlivňuje pohlaví

Projevy Bechtěrevovy nemoci ovlivňuje pohlaví

Bechtěrevova nemoc neboli ankylozující spondylitida je revmatické onemocnění vyznačující se postižením páteře. Zhoršuje pohyblivost a způsobuje bolesti zad. Nejčastěji jsou jeho nositeli muži, ani ženy ale nejsou mezi pacienty výjimkou. Projevy a závažnost přitom mohou být u každého jiné v závislosti právě na pohlaví.

Bolesti a ztuhlost

Onemocnění začíná zánětem mezi klouby, které spojují páteř a pánev. Zánět způsobuje otok, který má za následek bolesti zad a celkovou ztuhlost. S dalším postupem nemoci se bolest stává nesnesitelnou a zhoršuje se i celková pohyblivost nemocného. Bechtěrev je provázen také extrémní únavou, která se týká jak žen, tak mužů.

Co za onemocněním stojí?

Bechtěrev patří mezi onemocnění, o kterých se zatím neví, co přesně je způsobuje. Pravděpodobně jde o souhru více faktorů. Existuje tzv. genetická predispozice, tedy dědičná informace v naší DNA, která napovídá, že by její nositel mohl bechtěrevem onemocnět. Přesto ale nelze s jistotou říci, že každý, kdo tuto „predispozici“ má, doopravdy onemocní. Pokud se ale genetika setká s nějakým dalším „spouštěčem“ onemocnění, je pravděpodobnost jeho vzniku vysoká. „Spouštěčů“ může být víc, některé jsou zatím neznámé, o jiných už mají vědci jasněji. Jedním z nich je například věk – u většiny pacientů dojde k rozvoji onemocnění přibližně ve 26 letech.

Bolest u mužů, deprese u žen

Genetické příčiny i věk jsou shodné pro obě pohlaví. Další průběh onemocnění se ale u mužů a žen liší.

  • Na rozdíl od žen zažívají muži kruté bolesti zad již v začátku onemocnění. Je to způsobené tím, že průběh nemoci je u žen pozvolnější, a proto jsou jejich problémy spíše mírnější. U mužů nastupuje nemoc rychleji, čímž jsou její projevy výraznější.
  • Zatímco muže většinou bolí dolní části zad a páteř, ženy popisují bolesti krku, kyčlí a kolen.
  • Onemocnění ovlivňuje i psychiku žen – pravděpodobnost vzniku deprese je u nich dvakrát vyšší než u mužů.

Pozor na léčbu a plodnost

Bechtěrevova nemoc ovlivňuje nejen klouby, ale i plodnost a reprodukční zdraví jak mužů, tak žen. Některé léky snižují pohyblivost a počet spermií, nesteroidní antirevmatika pak mohou poškodit plod. Proto pokud se snažíte o miminko, nezapomeňte vše probrat se svým ošetřujícím revmatologem.

(jez)

Zdroj: www.healthline.com

Hodnocení článku:
(1606 hodnocení - 3,3 z 5)

Další doporučené články

Může operace bechtěrevikovi narovnat páteř?

Může operace bechtěrevikovi narovnat páteř?

Dlouhodobý průběh Bechtěrevovy nemoci a příbuzných onemocnění vystavuje pacienty zvýšenému riziku, že se u nich rozvinou problémy s pohybovým aparátem. Ty si následně mohou časem vyžádat i chirurgický zákrok. Operace může výrazně zlepšit kvalitu života...
26. 4. 2010 Bechtěrevova nemoc
Zbavte se ztuhlých zad díky gymnastickému míči

Zbavte se ztuhlých zad díky gymnastickému míči

Bechtěreviky často trápí bolesti zad. Nesnesitelné bývají především po ránu. Lze je samozřejmě utišit léky, i když ani to někdy nebývá snadné. Výzkumy však ukazují, že klíčem k bezbolestnému životu je pravidelné cvičení. Ztuhlá záda tak můžete rozcvičit třeba na gymnastickém míči.
25. 8. 2014 Bechtěrevova nemoc
Pacienti mají svá práva. Znáte je?

Pacienti mají svá práva. Znáte je?

V České republice mají pacienti svá práva garantována zákony. V praxi ale občas může být náročné zjistit, na co máme v rámci lékařské péče nárok, a domoci se ho. Pacientská organizace Revma Liga Česká republika proto připravila online seminář s odborníky na zdravotnické právo z advokátní kanceláře dubanska & co., kteří pacientům s revmatickým onemocněním poskytli odpovědi na jejich nejčastější otázky. Doporučení právních specialistů jsme pro vás shrnuli do deseti nejpodstatnějších bodů.
28. 9. 2022 Bechtěrevova nemoc
Pro jaké pacienty s Bechtěrevovou chorobou je určena cílená biologická léčba?

Pro jaké pacienty s Bechtěrevovou chorobou je určena cílená biologická léčba?

Bechtěrevova choroba neboli ankylozující spondylitida je závažné a svými projevy život omezující chronické autoimunitní onemocnění revmatoidního charakteru. Průlom v terapii jejích těžkých forem přineslo až zavedení cílené biologické léčby. Ačkoli ani s využitím těchto moderních léčiv není možné Bechtěrevovu chorobu zcela vyléčit, jejich vliv na kvalitu života pacientů je obrovský a umožňuje jim návrat k plnohodnotnému životu.
2. 10. 2022 Bechtěrevova nemoc
Inzerce: