Novinky

Každý bechtěrevik nemusí skončit se ztuhlými zády

Každý bechtěrevik nemusí skončit se ztuhlými zády

Zaklonit hlavu a pozorovat mraky na obloze, vyndat knížku z horní police, ohlédnout se za sebe – pro zdravého člověka jde o běžné činnosti, které vykonává samozřejmě.

Řada lidí má s Bechtěrevovou chorobou spojenou představu ztuhlých a bolestivých zad. Pro ty, kteří se s touto diagnózou setkají poprvé, jde zpravidla o veliký šok. Bechtěrevova nemoc neboli ankylozující spondylitida je chronické revmatické onemocnění, při kterém dochází k opakovaným vzplanutím zánětu postihujícího především obratle i jiné klouby.

Přitom ale existují způsoby, jak průběh nemoci ovlivnit. Pacienti sami by se měli soustředit především na tři věci:

  • Udržet se v pohybu – je důležité provádět pravidelně (nejlépe každý den) cvičení a rehabilitaci zaměřenou na pohyblivost páteře i dalších kloubů.
  • Mít váhu pod kontrolou – nadváha znamená zbytečnou zátěž pro klouby i páteř a urychluje postižení, ke kterému dochází vlivem zánětlivé aktivity nemoci.
  • Přestat kouřit – kouření podporuje zánět v těle, a proto kuřáci trpí častějšími vzplanutími choroby.

Bechtěrevova nemoc se objevuje často u mladých jedinců, a to již ve druhé nebo třetí dekádě života. Následkem zánětlivých změn při nepříznivém průběhu nemoci může být v posledním stadiu i absolutní ztuhlost páteře a invalidita u relativně mladých lidí. Průběh nemoci je ale naštěstí možno ovlivnit a této situaci zabránit. Kromě výše uvedených zásad je důležité, aby byl každý bechtěrevik v péči revmatologa, jenž zvolí vhodnou léčbu. Slibných výsledků u ankylozující spondylitidy dosahuje biologická léčba, která umožňuje zachování kvality života a nevratné změny v důsledky zánětu minimalizuje.

(hak)

Zdroj: http://www.curado.de

Hodnocení článku:
(1240 hodnocení - 2,9 z 5)

Další doporučené články

Uspěte

Uspěte "bechtěreva" aneb Cesta ke zdravému spánku

Ankylozující spondylitida neboli Bechtěrevova nemoc je jednou z mnoha forem artritidy. Pro spoustu nemocných se může stát doslova noční můrou. Zejména tehdy, když se večer chystají usnout.
30. 11. 2012 Bechtěrevova nemoc
Osteoporóza a bechtěrev: pomůže biologická léčba?

Osteoporóza a bechtěrev: pomůže biologická léčba?

Osteoporóza trápí vysoké procento osob trpících Bechtěrevovou chorobou, a to včetně mladých nemocných. Přestože úbytek kostní tkáně nebolí, může vést ke zlomeninám a souvisejícím vážným zdravotním komplikacím. Nově provedené studie naznačují, že biologická léčba užívaná v terapii revmatologických onemocnění může nemocným pomoci také v této oblasti.
15. 9. 2014 Bechtěrevova nemoc
Proč při bechtěrevovi zarůstá páteř?

Proč při bechtěrevovi zarůstá páteř?

Bojíte se, že budete mít za pár let z páteře bambusovou tyč? Pokud trpíte Bechtěrevovou chorobou, může se to stát. Jestli chcete vědět, proč tomu tak je a jak tomu zabránit, jste na správném místě.
10. 5. 2019 Bechtěrevova nemoc
Cílená léčba by neměla být pouze pro  pracující, říká předseda klubu Bechtěreviků

Cílená léčba by neměla být pouze pro pracující, říká předseda klubu Bechtěreviků

Pacientská organizace Klub bechtěreviků už řadu let pomáhá lidem, kteří se potýkají s ankylozující spondylitidou (Bechtěrevovou chorobou). Revmatické zánětlivé onemocnění se projevuje zejména bolestmi a postupným tuhnutím zad. V České republice postihuje až 1 % osob, tedy 100 000 jedinců. Jedním z nich je i Jindřich Fanta (66), kterému byla nemoc diagnostikována ve 30 letech a který již 13 let stojí v čele této pacientské organizace.
30. 3. 2020 Bechtěrevova nemoc
Méně či více závažné mimokloubní projevy Bechtěrevovy choroby

Méně či více závažné mimokloubní projevy Bechtěrevovy choroby

Kdo se potýká s Bechtěrevovou chorobou, má pravděpodobně velmi konkrétní představu o tom, jak dokáže působit na páteř a velké klouby. Ale v pohybovém systému její dosah bohužel nekončí. Může ohrozit naše trávení, vylučování, srdce i zrak.
30. 12. 2020 Bechtěrevova nemoc
Cvičení, nebo rehabilitace? Běchtěrevova choroba si žádá obojí

Cvičení, nebo rehabilitace? Běchtěrevova choroba si žádá obojí

Pro osoby s Bechtěrevovou chorobou jsou pohyb a rehabilitace naprosto nepostradatelné součásti každodenního života. Přestože v obou případech je jejich hlavním cílem snížit riziko předčasné ztráty hybnosti a předcházet nepříjemným bolestem, v praxi mezi nimi určité rozdíly jsou.
1. 8. 2011 Bechtěrevova nemoc
Inzerce: