Novinky

S Bechtěrevovou nemocí často souvisí i zánět střev

S Bechtěrevovou nemocí často souvisí i zánět střev

Mnoho lidí si neuvědomuje, že trávicí trakt obsahuje největší počet imunitních buněk ze všech orgánů těla. Proto není divu, že právě toto „sídliště imunity“ je poškozeno v případech, kdy se špatně naprogramovaný imunitní systém obrátí proti a buňkám vlastního těla...

Mnoho lidí si neuvědomuje, že trávicí trakt obsahuje největší počet imunitních buněk ze všech orgánů těla. Proto není divu, že právě toto „sídliště imunity“ je poškozeno v případech, kdy se špatně naprogramovaný imunitní systém obrátí proti tkáním a buňkám vlastního těla, to je v případě autoimunitních onemocnění. Jedním z nich je i Bechtěrevova choroba.

Zánět nepoškozuje jen klouby

Někteří odborníci jsou přesvědčeni, že chronický zánět střevní stěny s Bechtěrevovou chorobou úzce souvisí a že zánětlivé postižení trávicího traktu je přítomno prakticky u všech pacientů s touto nemocí. Střízlivé statistiky uvádějí, že 5 až 10 % lidí s Bechtěrevovou chorobou zároveň trpí i některou z forem nespecifického střevního zánětu – Crohnovou chorobou nebo ulcerózní kolitidou. Mnohem větší procento z nich však trpí takzvanou subklinickou formou střevního zánětu, kdy si sám pacient není vědom žádných větších obtíží, avšak endoskopické vyšetření odhalí ve střevní stěně zánětlivá ložiska.

Podle odborníků nasvědčují výsledky mnoha vyšetření tomu, že zánětlivé procesy probíhající u Bechtěrevovy nemoci v kloubech i ty přítomné ve střevě pacientů mají leccos společného a pravděpodobně jsou vyvolávány stejnými mechanismy.

Poškození střeva komplikuje léčbu

Přestože alespoň mírný zánět střevní stěny je přítomný u většiny bechtěreviků, trávicí obtíže způsobuje jen někdy. Mezi nejčastější problémy patří různě intenzivní průjmy, kterými lidé s Bechtěrevovou chorobou trpí prokazatelně častěji než zbytek populace.

Samostatnou kapitolu pak u pacientů s aktivním střevním zánětem tvoří léčba Bechtěrevovy choroby takzvanými nesteroidními revmatiky. Tyto léky totiž mají nežádoucí účinky především v oblasti trávicího traktu, mohou vyvolat krvácení a zánětlivé postižení střeva obecně zhoršují. Vhodnou alternativu pro tyto pacienty může představovat biologická léčba, která podobné nežádoucí účinky nemá a specificky se zaměřuje na některé součásti imunitního systému, jejichž nenormální reakci tlumí.

(vek)

Zdroj: The colon in patients with ankylosing spondylitis and in normal controls

Hodnocení článku:
(1812 hodnocení - 3,3 z 5)
Děkujeme za váš hlas.

Další doporučené články

Nedovolte maličkostem zkazit vám dovolenou

Nedovolte maličkostem zkazit vám dovolenou

O kvalitě dovolené často rozhodují detaily, a to nejen u lidí trpících tzv. Bechtěrevovou nemocí. Přečtěte si, na co všechno byste při plánování výletu neměli zapomenout.
3. 7. 2011 Bechtěrevova nemoc
Pacienti s Bechtěrevovou chorobou, pozor na to, co jíte!

Pacienti s Bechtěrevovou chorobou, pozor na to, co jíte!

Ankylozující spondylitida je chronické kloubní onemocnění charakterizované zánětem kloubů, bolestivostí a ztuhlostí především v dolní části zad. S postupující nemocí dochází ke ztrátě pružnosti.
3. 3. 2012 Bechtěrevova nemoc
Nejhorší je ztráta pohyblivosti, říká pacient s Bechtěrevovou nemocí

Nejhorší je ztráta pohyblivosti, říká pacient s Bechtěrevovou nemocí

Cesta ke sdělení diagnózy a tím i k léčbě revmatické nemoci byla u 66letého Jindřicha Fanty zdlouhavá. I když ho různé obtíže pohybového aparátu provázely již od jeho 21 let, až ve 30 letech mu byla potvrzena ankylozující spondylitida neboli Bechtěrevova choroba. Během let vyzkoušel více typů terapie, cílenou léčbu musel přerušit v důsledku aktivovaného „spícího“ bacilu tuberkulózy.
28. 8. 2020 Bechtěrevova nemoc
Bechtěrevova choroba v otázkách a odpovědích

Bechtěrevova choroba v otázkách a odpovědích

Bechtěrevova choroba nepředstavuje jen obyčejnou bolest zad. Jde o chronické zánětlivé onemocnění, které může vést k trvalé invaliditě. Odpovědi na nejčastější otázky týkající se právě této choroby přináší následující řádky.
5. 5. 2014 Bechtěrevova nemoc
Rybí tuk už není strašákem pro děti

Rybí tuk už není strašákem pro děti

Ještě poměrně nedávno nás rodiče i lékaři strašili nevábně chutnajícím i vonícím rybím tukem. Přesto jistě nikdo nepochyboval o jeho pozitivním účinku na organismus. V současné době se naštěstí situace změnila. Rybí tuk již dostanete jako želatinovou tobolku, kterou zapijete vodou.
22. 11. 2009 Bechtěrevova nemoc
Inzerce: