Poradna psoriázy

Položit dotaz do poradny
Souhlasím s podmínkami


 

Lucie 29. 12. 2018

Dobrý den, několik let mne trápí ekzém na ploskách nohou i rukou, kůže loupe v cárech a vznikají bolavé krátery, sledována na kožním, ovšem bez efektu a jakéhokoli vyšetření a odběrů.Střídají se ataky co 14dní, týden jsou praskliny a otoky prstů akutní, pak se hojí a sotva se zahojí opět svědí, praskne a pořád dokola.Mastmi a ničím neovlivnitelné, 100% příčina vnitřní.Pozoruji na sobě několik let stěhovavé nevysvětlitelné bolesti, které vnímám zánětlivě,např.bolest paty zespodu bez předchozího namožení, přeskakují mi palce u nohou a bolí, nyní tři týdny bojuji s velikou bolestí bederní páteře, která se také projevila atakovitě, půl dne nebolí a potom mne zcela vyřadí z pohybu a nepomáhá nic.Kdysi jsem byla v Borsomedu v Ostravě,ale řekli mi, že pokud nemám zvýšený rev.faktor v krvi, nebudou se mnou nic dělat.Vnímám jak se mi zdraví podlamuje a omezuje postupně v pohybu, tloustnu, mám větší zátěž na klouby a je to začarovaný kruh.Mění se mi i psychika,jsem už po ránu naštvaná,depresívní a nenávistná, přitom jsem byla vždy pozitivní a laskavá k lidem.Více dní mám s bolestma než bez bolestí.Můžou tyto příznaky znamenat psoriázu s artritidou?Pokud ano, kam se mohu v Ostravě obrátit na spolehlivého specialistu?Děkuji za odpověď.
Odpověď lékaře:
Obtíže kožní a kloubní mohou souviset, ale nespecificky, tzn. jakýkoli kloubní zánět může vést druhotně ke zhoršení stavu kůže a naopak. Jednoznačná metoda ke 100% průkazu psoriasy jak na kůži, tak na kloubech neexistuje. Pokud kůže svědí, mohlo by jít i o projev dyshidrotického či jiného ekzému, nemusí jít vždy o psoriasu. Konkrétního lékaře či zařízení v Ostravě bohužel neznám.

alena 14. 6. 2018

Dobry den prosim o radu od 13let mam psoriazu vecne po nemocnicich, tad mam asi 5let psoriatickou artritidu silne bolesti vsech velkych i malych kloubu leky Metotrexat Trexan Salozopirin ated posledni Equoral po kterem se mi delaji modriny na tele,unava a vyraska na obliceji ,na vyrazku jsem dostala Fucidin ktery nezabira vyrazka se dale rozrusta ,prosim vas poradte mi co mam delat odpoledne uz bolesti nemuzu chodit, pomohla by mi biologicka lecba uz jsem psychicky vyrizena. Dekuji za odpoved Alena
Odpověď lékaře:
Vzhledem k tomu, že jste vyzkoušela řadu celkově podávaných imunosupresiv a léčba je provázena těmito nežádoucími účinky, bylo by možné o biologické léčbě uvažovat - poraďte se se svým lékařem, který by vás mohl odeslat k posouzení do některého Centra pro biologickou léčbu.

Jarka 5. 6. 2018

Dobrý den,mám ve vlasech lupénku,ne na celé hlavě,za jedním uchem.Je možné barvení vlasů?Kadeřník mě barvil již dříve,než bylo zjištěno,ře se jedná o lupénku.Po barvení jsem neměla pocity zhoršení,ani se neobjevila nějaká reakce.Děkuji za odpověď a přeji hezký den.J
Odpověď lékaře:
Barvení vlasů někteří pacienti pociťují pozitivně, kůže postižená lupénkou se tím "spálí" a zánět ustoupí. Nicméně je to individuální, musíte to zkusit.

Magda 2. 3. 2018

Dobrý den, lupénka se mi objevila ve 13 letech, převážně ve vlasech. Jsem rok po druhém porodu,v těhotenství lupénka vždy zcela zhojená, nyní výsev na obličeji. Vyvýšené pupínky, jedno místo drsné, zarudlé. Jinde zatím ne. Jsem zoufalá, vypadá to hrozně. Kortikoidy na obličej dávat moc nechci, občas ale není zbytí, nikdy ne do úplného vyléčení,jen poťupkám přímo pupínky. Promašťuji. Je něco, co lze aplikovat na obličej? Bojím se, že si úplně zničím kůži. Jsem světlý typ. Věk 39. Děkuji za odpověď.
Odpověď lékaře:
Bohužel, žádný jiný protizánětlivý přípravek než kortikoid na lupénku nefunguje. Nicméně je otázka, zda jde skutečně o lupénku, izolovaný výsev v obličeji není příliš častý. Zlepšení by mělo nastat s prvním jarním sluníčkem. Používejte jen slabší kortikoidní masti (Locoid, Afloderm, Advantan).

Eliška Vojtěchovská 22. 2. 2018

Dobrý den, moje kožní lékařka předpokládá, že mám lupénku. Zajímá mne váš názor. 1. nikdy mi lupénka diagnostikována nebyla a nikdo v rodině jí netrpí (byla mi diagnostikována pouze rozacea, následně seboroická dermatitida / v obličeji a za ušima / a nyní pravděpodobně psoriáza). Stalo se mi to v těhotenství, nejprve jen nějaké flíčky, v osmém měsíci dramatické zhoršení. 2. nejprve jsem měla několik málo flíčků na břiše a bocích, cca ve 4. měsíci těhotenství, takto to vydrželo až do 8. měsíce, kdy mi náhle fleky vyskákaly po celém břiše a bocích a na jednom lokti, dále jeden flek mezi prsy. Od porodu se stav dramaticky zhoršuje, opravdu každý den přibývají další a další fleky. Mám "napadenou" v podstatě celou jizvu po sekci, dále jizvu po laparoskopii v pupíku, boky, břicho, oba lokty, oba prsy, mezi prsy, hřbet rukou (zatím menší flíčky) a zbytek rukou (pokrytý velkým množstvím malých flíčků (cca 2 mm v průměru). Už i obličej. Obě uši, za ušima. Některé flíčky svědí, spíše ale málo nebo vůbec. Ve vlasech mě svědí, ale ložiska jsem si nenašla. Jsem nyní pět měsíců po porodu. 3. Před 14ti dny jsem přestala kojit, tvorba mléka je nyní asi 40 ml za dva dny, pravděpodobně už se žádné netvoří. Menstruační cyklus normální. 4. Paní doktorka mi předepsala kortikoidy, dále jsme pak zkoušeli mast s dexamethasonem, nyní daivobet gel. Sama jsem pak zkoušela volně prodejnou dermokosmetiku (Bioderma DS+, Excipial), užívám sprchový olej Linola fett Ölbad. Vše je zcela bez účinku. Daivobet mi pomohl po prvním namazání, nyní už jakoby vůbec nepůsobil. Opravdu nic mi nepomáhá na žádnou část těla a ložiska se stále zvětšují, fleky též. Největší flek je velký asi 2 cm v průměru a má střed jakoby zdravé kůže (zde mi svitla naděje, že by snad mohlo jít o plíseň a zkoušela jsem antimykotika, bohužel žádný účinek). 5. Dlouhodobě užívám anxiolytika, též SSRI. Souvislost v tom nevidím. 6. Jinak jsem zdravá, alergie na PNC, nepiji, nekouřím (dříve jsem kouřila). Předem moc děkuji za jakoukoliv radu či pomoc, jsem z toho již opravdu zoufalá.
Odpověď lékaře:
Podle všeho jde skutečně o lupénku ( začátek resp. zhoršení onemocnění v graviditě, lokalizace v jizvách, absence svědění..). Je nutné pátrat po dalších spouštěčích ( záněty, infekce v těle) a ev. je léčit. Pokud nekojíte, je možné zahájit i celkovou protizánětlivou terapii, ev. balneofototerapii ( u akutních výsevů méně úspěšná).