Poradna psoriázy

Položit dotaz do poradny
Souhlasím s podmínkami


Milan 17. 9. 2019

Dobrý den. Psal jsem již před týdnem. V květnu Dg. psoriatická artritida. Daktylitida druhého 2. prstu pravé nohy, ostatní klouby bez náplně. Byl mi předepsán meloxicam 15 mg. Můj stav se bohužel zhoršuje. Přidala se bolest zápěstí, kyčlí, a kotníku. Dnes po kontrole mi paní revmatoložka k meloxikamu do medikace doporučila MTX. Laboratorní výsledky-CRP 22,3( v červenu 7,6) autoprotilátková aktivita Rf, CCP, ENA, INA HLA-B27 vše negativní. Nález- daklylitida 2. a již i 3. prstu pravé nohy,PIR 2-5bilat.,MTP 2-5 bilat. Na můj dotaz zda by nešel nasadit místo MTX nějaký druh kortikoidu lékařka odpověděla, že se jím psor. artritida neléčí.Plánuji rodinu a MTX mi tento fakt v podstatě znemožňuje. Chtěl bych posouzení zdravotního stavu a předepsané medikace dalšího lékaře, ale všude mne z kapacitních důvodů odmítají. Prosím o radu. Hezký den.
Odpověď lékaře:
Dotaz čeká na odpověď

Milan 12. 9. 2019

Dobrý den. Lupénku mám 7.let. V květnu mi natekl 3.prst na pravé noze. Následným vyšetřením na revmatologii mi byla diagnostikována RA (tzv. Parkovity prst) a nasezen Meloxikam 15. mg denně. Můj stav se bohužel zhoršuje. Přidala se bolest loktů, kyčlí,kolen a kotníku. Navíc mě natekli i další dva prsty na pravé noze. Jedná se dle vašeho názoru o RA nebo psor.artritidu? A a nebylo by v mém případě lepší nasazení kortikoidů? Děkuji za odpověď. Hezký den.
Odpověď lékaře:
Nelze přesně určit podle klinických projevů , zda se na zánětu podílí více psoriasa nebo RA, nicméně souhlasím s vámi, že zánět je nutné potlačit silnějšími protizánělivými léky - kortikosteroidy či jinými imunosupresivy. Poraďte se se svým revmatologem.

Vladimíra 1. 7. 2019

Přesně tohle jsem slyšela, že nemohu lilkovité a já je mám tolik ráda. Mám lupénku na nehtech a prstech rukou a patách. Stav je teď v létě horší na patách. Vyzkoušela jsem všechno možné, i masti od lékaře, ale nevidím nějaké zlepšení. Mohu tady i stravou přispět ke zlepšení stavu mé kůže. A může jít o kombinaci lupénky a ekzému?
Odpověď lékaře:
Jednoznačný negativní vliv stravy na průběh lupénky byl prokázán jen u alkoholu, nadměrného přívodu živočišných tuků a hlavně uzenin. Co se týče lilkovitých, bližší informace nemám. Na rukou a nohou se kromě lupénky může vyskytovat i jistá forma ekzému, odlišení někdy nebývá jednoduché

Lenka 22. 5. 2019

Mám lupénku už úplně všude, nic mi nezabírá. Mám nárok na biologickou léčbu?
Odpověď lékaře:
Pokud místní léčba (masti, světloléčba) nezabírá, je namístě zvolit některou variantu z celkově užívaných léků: Neotigason, metotrexat, cyklosporin aj. Pokud by ani tato léčba nevedla k efektu nebo by se objevily závažné nežádoucí účinky, pak je možné uvažovat i o léčbě biologické. Pro tuto variantu léčby je nutné obrátit se na specializovaná centra.

Zlatuše 16. 4. 2019

Dobrý den, lze operovat kloub - kolenní- postižený psoriatickou artitidou. Na kůži lupenka není. Jedná se zřejmě o meniskus. Děkuji
Odpověď lékaře:
Je nutné provést potřebná vyšetření - magnetickou rezonanci - ke zjištění, zda je výkon nutný či nikoli. Pokud ano, operace tak jako tak je nezbytná.