Poradna psoriázy

Položit dotaz do poradny
Souhlasím s podmínkami


 

Eliška Vojtěchovská 22. 2. 2018

Dobrý den, moje kožní lékařka předpokládá, že mám lupénku. Zajímá mne váš názor. 1. nikdy mi lupénka diagnostikována nebyla a nikdo v rodině jí netrpí (byla mi diagnostikována pouze rozacea, následně seboroická dermatitida / v obličeji a za ušima / a nyní pravděpodobně psoriáza). Stalo se mi to v těhotenství, nejprve jen nějaké flíčky, v osmém měsíci dramatické zhoršení. 2. nejprve jsem měla několik málo flíčků na břiše a bocích, cca ve 4. měsíci těhotenství, takto to vydrželo až do 8. měsíce, kdy mi náhle fleky vyskákaly po celém břiše a bocích a na jednom lokti, dále jeden flek mezi prsy. Od porodu se stav dramaticky zhoršuje, opravdu každý den přibývají další a další fleky. Mám "napadenou" v podstatě celou jizvu po sekci, dále jizvu po laparoskopii v pupíku, boky, břicho, oba lokty, oba prsy, mezi prsy, hřbet rukou (zatím menší flíčky) a zbytek rukou (pokrytý velkým množstvím malých flíčků (cca 2 mm v průměru). Už i obličej. Obě uši, za ušima. Některé flíčky svědí, spíše ale málo nebo vůbec. Ve vlasech mě svědí, ale ložiska jsem si nenašla. Jsem nyní pět měsíců po porodu. 3. Před 14ti dny jsem přestala kojit, tvorba mléka je nyní asi 40 ml za dva dny, pravděpodobně už se žádné netvoří. Menstruační cyklus normální. 4. Paní doktorka mi předepsala kortikoidy, dále jsme pak zkoušeli mast s dexamethasonem, nyní daivobet gel. Sama jsem pak zkoušela volně prodejnou dermokosmetiku (Bioderma DS+, Excipial), užívám sprchový olej Linola fett Ölbad. Vše je zcela bez účinku. Daivobet mi pomohl po prvním namazání, nyní už jakoby vůbec nepůsobil. Opravdu nic mi nepomáhá na žádnou část těla a ložiska se stále zvětšují, fleky též. Největší flek je velký asi 2 cm v průměru a má střed jakoby zdravé kůže (zde mi svitla naděje, že by snad mohlo jít o plíseň a zkoušela jsem antimykotika, bohužel žádný účinek). 5. Dlouhodobě užívám anxiolytika, též SSRI. Souvislost v tom nevidím. 6. Jinak jsem zdravá, alergie na PNC, nepiji, nekouřím (dříve jsem kouřila). Předem moc děkuji za jakoukoliv radu či pomoc, jsem z toho již opravdu zoufalá.
Odpověď lékaře:
Podle všeho jde skutečně o lupénku ( začátek resp. zhoršení onemocnění v graviditě, lokalizace v jizvách, absence svědění..). Je nutné pátrat po dalších spouštěčích ( záněty, infekce v těle) a ev. je léčit. Pokud nekojíte, je možné zahájit i celkovou protizánětlivou terapii, ev. balneofototerapii ( u akutních výsevů méně úspěšná).

Karolína Zborníková 13. 2. 2018

Dobrý den, jsem žena, 51 let. Psoriáza se u mě objevila v 49 letech po umělém přechodu. Rozsah - první tři roky šlo pouze o sem tam 2 - 3 flíčky. Po pobytu u moře loni v létě vše zmizelo. Před měsícem se znovu objevila a to v rozsahu - obě nohy celé, ruce obě zápěstí, břicho levá strana cca 10cm2, obličej - téměř celé čelo, celý nos, pod očima, kolem úst, kolem vlasových kořínků! Postižená místa zatím nesvědí. Na bolesti kloubů trpím a to na kyčle - léta mě to trápilo a tři roky zpět nic - poslední dva měsíce mě opět budí bolesti kyčlí ze spaní. Na alergie netrpím. V současné době probíhá vyšetření srdce, jsem odnaučený kuřák, ale s plícemi nikdy žádné problémy nebyly, ledviny občas bolí, játra - lehce zvýšený bilirubin, cukrovku nemám já, měla jí babička, trpím na otoky levé části těla - hlavně nohy, tč mě silně bolí šlachy kolem zápěstí. Co se týká srdce, v loňském roce jsem prodělala symptomy připomínající Arytmii, kdy jsem až ztrácela vědomí, nicméně EKG Holter ji neprokázal - měla jsem jej měsíc. Užívám cca 5 let Controloc na reflux, před rokem mi lékař vysadil Euthyrox - problém se štítnou žlázou se zlepšil. Psoriázu jsem dosud léčila zevně mastí s obsahem konopí. Dosud to stačilo, ale teď bohužel to nezabírá. Nastavila jsem si sama očistu těla - změnila jsem radikálně stravu, vysadila cukry, tuky, atd. K tomu beru Sibiřskou Čagu a Reishi Extrakt. Tento proces trvá druhý týden, zatím to vypadá na klasickou reakci, kdy se lupenka ještě zhoršila, hlavně v oblasti obličeje, ale na pravé noze jsem zaznamenala malý ústup. Nemám takovou tu klasickou jednolitou skvrnu na postižených místech, ale spíš takové flíčky - zprvu jsem se lekla, jestli jsem nechytla podruhé neštovice. Chci se jen zeptat na pár věcí: 1/ pokud jde o získanou nemoc po menopauze, je šance, že jak odešla, tak zmizí? 2/ Existuje nějaká medikace na tento stav? 3/ Souvisí s lupenkou problém se srdcem, případně co stres a lupenka? 4/ Nasadila jsem si správně detox? Začínám střevy, dál budu pokračovat játra a ledviny, pak plíce a krev - vše stravou, bylinkami, léčivými houbami, mastmi..? Dále denně čerstvé zeleninovo-ovocné šťávy, zeleninové saláty, semínka, ořechy lískové, vlašské a mandle, luštěniny, quinou, rýže, batáty, zkrátka vše kromě masa, mouky a mléčných výrobků - krom kefíru s lněným semínkem. 5/ Je šance, že se toho někdy zbavím - hlavně v obličeji? Je to hrozné!! Za celý život jsem neměla ani sebemenší problém s pletí - ani akné :-( Děkuji za odpovědi a případná doporučení a jsem s pozdravem, Karolína :)
Odpověď lékaře:
1) Nejde o nemoc získanou, ale geneticky danou, menopauza je jenom spouštěcí faktor. Projevy lupénky mohou vymizet, ale tu vrozenou dispozici máte na celý život. 2)Léčba jistě existuje, bylo by vhodné i provedení krevních testů, zda v těle není nějaký zánět či infekce, která může průběh zhoršovat. Kožní lékař vám předepíše vhodné protizánětlivé krémy či masti na zmírnění projevů. 3) Souvislost se srdcem se mi zdá nepravděpodobná, ale ten psychický stres je v podstatě nejzásadnější zhoršující faktor. 4) Detox je jistě v pořádku, pokračujte tak, jak uvádíte. 5) Pokud se podaří eliminovat všechny zhoršující faktory, je možné že se lupénka velmi zmírní, ale zda se zhojí na nějakou dobu zcela, to se nedá předvídat.

Klára Harabova 30. 1. 2018

Manžel má suchú lupinatú kožu v oblasti chrbta, vidno to aj na brade. Cez zimu sa to vždy zhorši, po sprche prípadne keď sa spotí má výrazne začervenané tieto oblasti a koźa ho svrbí. Trpel aj bolesťami kĺbov. Momentálne mal problémy s uchom zápal a ORL doktor spomenul, že či netrpí Psoriázou. Že aj vzhľad kože, aj tieto ďalšie obtiaže že nasvedčujú tomu, že má oslabenú imunitu. Bol niekoLkokrát u Kožného lekára, ale ten to rieši vačšinou len lokálne mastičkami, nerieši to celkovo. Na koho sa možme obrátiť. Ako sa dá choroba diagnostikovať. Ster z kože nič neukázal. Manžel má 40 rokov a zatiaľ nemá stanovenú diagnózu a neberie nijaké lieky dlhodobo.
Odpověď lékaře:
Je možné provést u kožního lékaře histologické vyšetření vzorku kůže, ale ne vždy i u jednoznačné lupénky se zachytí v histologickém obraze zcela typický nález. Jak lupénka, tak třeba ekzém mohou být zhoršovány současnou infekcí či zánětem jinde v těle. Klouby by měl vyšetřit revmatolog.

Lenka 5. 1. 2018

Dobrý den chtěla bych se zeptat jak často mám nárok na lázně trpím psoriatickou artritidou v lázních jsem byla loni v lednu
Odpověď lékaře:
To musí posoudit revmatolog na základě aktuálního stavu vašich kloubů.

Dana Forchtnerová 14. 11. 2017

Dobrý den, má dva roky palmoplantární lupénku,je mi 60 let,vystřídala jsem 3 lékaře,protože nejsem spokojená,nemoc se nejprve na rukou a nohou projevovala výsevem bílých pupínků,bolely mě kloby na patě,dostávám dokola masti -Belogent,Belosalic,nyní Flucinar a mast na promaštění Ung leniens.Kůže už je celá zarudlá,měkne jak parafinová,klouby na patách jsou oteklé,kůže podlitá asi hnisem,bolestivé popraskání rukou i nohou.Po namazání kůže pálí a rudne,už pomalu nespím a bolestí nemohu pořádně chodit.Snažím se stravovat zdravě,bez lepku,hodně zeleniny,piji vodu každou hodinu sklenici.Již nevím co dělat.Mastí s kortikoidy jsem přestala mazat,již se ta bolest nedala snášet a mažu nyní sádlem,to mě alespoň nebolí po namazání.Prosím,mám tu suchou kůži odstraňovat z pat?Nebo čekat až odpadne.Po ránu je hrozně bolestivé nohy rozchodit,byla jsem zvyklá chodit dlouhé procházky,jezdit na kole,nyní přikrmuji svou nadváhu ještě špatným pohybem.Objednala jsem se na reumatologii a excimerový laser,ale vezmou mě až v lednu,potřebuji poradit jak to ustát nejlépe do ledna s ohledem na to,že nevím,čím mazat aby to nebylo stále horší.Děkuji za případnou radu.Forchtnerová
Odpověď lékaře:
Lupénka na dlaních a chodidlech patří k těm nejúpornějším a někdy je nutné přistoupit i k celkové léčbě, pokud masti nezabírají. Kvůli silné rohové vrstvě je průnik účinných látek z mastí velmi omezený. Někdy lépe než kortikoidy pomáhají mast s dehtem či fototerapie - poraďte se se svým kožním lékařem. Pokud by se vyčerpaly všechny lokální léčebné metody, pak je na místě zvážit tu léčbu celkovou. Ztvrdlou kůži neodstraňujte příliš razantně, může to vést někdy k tvorbě nových zánětlivých ložisek.