Poradna psoriázy

Položit dotaz do poradny
Souhlasím s podmínkami


 

Klára Harabova 30. 1. 2018

Manžel má suchú lupinatú kožu v oblasti chrbta, vidno to aj na brade. Cez zimu sa to vždy zhorši, po sprche prípadne keď sa spotí má výrazne začervenané tieto oblasti a koźa ho svrbí. Trpel aj bolesťami kĺbov. Momentálne mal problémy s uchom zápal a ORL doktor spomenul, že či netrpí Psoriázou. Že aj vzhľad kože, aj tieto ďalšie obtiaže že nasvedčujú tomu, že má oslabenú imunitu. Bol niekoLkokrát u Kožného lekára, ale ten to rieši vačšinou len lokálne mastičkami, nerieši to celkovo. Na koho sa možme obrátiť. Ako sa dá choroba diagnostikovať. Ster z kože nič neukázal. Manžel má 40 rokov a zatiaľ nemá stanovenú diagnózu a neberie nijaké lieky dlhodobo.
Odpověď lékaře:
Je možné provést u kožního lékaře histologické vyšetření vzorku kůže, ale ne vždy i u jednoznačné lupénky se zachytí v histologickém obraze zcela typický nález. Jak lupénka, tak třeba ekzém mohou být zhoršovány současnou infekcí či zánětem jinde v těle. Klouby by měl vyšetřit revmatolog.

Lenka 5. 1. 2018

Dobrý den chtěla bych se zeptat jak často mám nárok na lázně trpím psoriatickou artritidou v lázních jsem byla loni v lednu
Odpověď lékaře:
To musí posoudit revmatolog na základě aktuálního stavu vašich kloubů.

Dana Forchtnerová 14. 11. 2017

Dobrý den, má dva roky palmoplantární lupénku,je mi 60 let,vystřídala jsem 3 lékaře,protože nejsem spokojená,nemoc se nejprve na rukou a nohou projevovala výsevem bílých pupínků,bolely mě kloby na patě,dostávám dokola masti -Belogent,Belosalic,nyní Flucinar a mast na promaštění Ung leniens.Kůže už je celá zarudlá,měkne jak parafinová,klouby na patách jsou oteklé,kůže podlitá asi hnisem,bolestivé popraskání rukou i nohou.Po namazání kůže pálí a rudne,už pomalu nespím a bolestí nemohu pořádně chodit.Snažím se stravovat zdravě,bez lepku,hodně zeleniny,piji vodu každou hodinu sklenici.Již nevím co dělat.Mastí s kortikoidy jsem přestala mazat,již se ta bolest nedala snášet a mažu nyní sádlem,to mě alespoň nebolí po namazání.Prosím,mám tu suchou kůži odstraňovat z pat?Nebo čekat až odpadne.Po ránu je hrozně bolestivé nohy rozchodit,byla jsem zvyklá chodit dlouhé procházky,jezdit na kole,nyní přikrmuji svou nadváhu ještě špatným pohybem.Objednala jsem se na reumatologii a excimerový laser,ale vezmou mě až v lednu,potřebuji poradit jak to ustát nejlépe do ledna s ohledem na to,že nevím,čím mazat aby to nebylo stále horší.Děkuji za případnou radu.Forchtnerová
Odpověď lékaře:
Lupénka na dlaních a chodidlech patří k těm nejúpornějším a někdy je nutné přistoupit i k celkové léčbě, pokud masti nezabírají. Kvůli silné rohové vrstvě je průnik účinných látek z mastí velmi omezený. Někdy lépe než kortikoidy pomáhají mast s dehtem či fototerapie - poraďte se se svým kožním lékařem. Pokud by se vyčerpaly všechny lokální léčebné metody, pak je na místě zvážit tu léčbu celkovou. Ztvrdlou kůži neodstraňujte příliš razantně, může to vést někdy k tvorbě nových zánětlivých ložisek.

Hana Abbodová 31. 10. 2017

Dobrý den , je mi 50 let , lupenkou trpím cca5 let - spouštěčem byl chronický stres. Nejčastěji se mi vyskytuje v oblasti očí - víčka , v třísle a za ušními boltci. Nejčastější je výskyt na očních víčkách, byla jsem před 3 lety operovaná na šedý zákal na obou očích. Velmi mi pomáhal přípravek PSORASTOP. pŘESTAL SE VYRÁBĚT NEBO DOVÁŽET. PÁTRALA JSEM PO JINÉM PŘÍPRAVKU PODOBNÉHO SLOŽENÍ ALE MARNĚ. sNAŽÍM SE KORTIKOIDŮM VYHÝBAT.. mŮŽETE MI PROSÍM PORADIT?
Odpověď lékaře:
Bohužel, v současné nabídce lokálních léčiv na lupénku na předpis jsou téměř výhradně přípravky s kortikoidy. Alternativou jsou masti s derivátem vitamínu D, ale ten bych vám stehně na oční víčka nedoporučila a dále se zkoušely lokální retinoidy ( deriváty vitamínu A), ale u nich zase hrozí riziko velkého podráždění kůže. Alternativou mimo oblast obličeje může být tzv. balneofototerapie nabízená v některých stacionářích.

Liana Jíchová 7. 10. 2017

Dobrý den, velmi Vás prosím o Váš názor k mému problému. Mám velké bolesti kloubů malých i velkých. Největší bolesti mám na rukou, zvlášť na levé. Mám ztuhlé prsty a dva prsty levé ruky téměř neohnu. Nemám v rukou sílu a mám problémy otevšít sklenici a nejistá jsem i s hrnkem v ruce. Léčím se s lupénkou, generalizovaným typem Zumbusch asi rok. V současné době čekám na revmatologické vyšetření. Z výsledků krve mám revmat. faktor 10, ale zvýšené hodnoty kyseliny močové 440. Zajímalo by mě, zda hodnota 10 revmat. faktoru může znamenat revmatologické onemocnění, nebo je možná i dna při takovém zvýšení kyseliny močové. Prosím, jak se s jistotou dají odlišit ty to dvě nemoci? K vyšetzření u revmatologa jsem objednaná za delší dobu.Děkuji. L.Jíchová
Odpověď lékaře:
Dotaz čeká na odpověď