Poradna psoriázy

Položit dotaz do poradny
Souhlas se zpracováním mých osobních údajů, včetně osobních údajů zvláštní kategorie

Souhlasím, aby společnost MeDitorial, s.r.o., se sídlem Sokolská 31/490, 120 26 Praha 2, IČO27199151 (dále jen „Společnost“), zpracovávala mé osobní údaje pro účely mé registrace a využití služeb vzdělávacích a populárněnaučnýchwebů z oblasti zdravotnictví provozovaných Společností a to včetněsoutěží v rámci těchto služeb pořádaných, v souladu se zákonem č.110/2019 Sb., o zpracování osobních údajů a v souladu s nařízenímč. 2016/679 Evropského parlamentu a Rady EU o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajůa o volném pohybu těchtoúdajů (dále jen „obecné nařízení o ochraně osobních údajů“) a to maximálně na období 5 let od poslední aktivity uživatele nebo do odvolání tohoto mého souhlasu.

Současně souhlasím, aby Společnost zpracovávala zvláštní kategorii osobních údajů o mém zdravotním stavu, které Společnosti sdělím, za účelem vypracování odpovědi odborníka v internetové Poradně, pokud takovéto služby využiji. V takovém případě souhlasím, aby Společnost mnou poskytnuté osobní údaje, a to jak jmenné a adresné, tak osobní údaje zvláštní kategorie osobních údajů o mém zdravotním stavu zpracovávala a dále poskytla spolupracujícím odborníkům,kteří se budou zabývat mými dotazy v rámci zvolené internetové poradny na základě mého výslovného dotazu či požadavku.

Potvrzuji, že jsem obeznámen se svými právy související se zpracováním dle výše zmíněnýchprávních předpisů, a to jak ve vztahu k osobním údajům, tak i ke zvláštní kategorii osobních údajů, zejména pak:

s právem na přístup ke svým osobním údajům, jejich opravu nebo jejich výmaz, popřípadě s omezením zpracování;

s právem vznést námitku proti zpracování;

s právem na přenositelnostúdajů ve strukturovaném, běžně používaném a strojověčitelnémformátu;

s právem kdykoliv souhlas se zpracováním odvolat;

a s právem podat stížnost u dozorového úřadu, kterým je Úřad pro ochranu osobních údajů.

Současně potvrzuji, že jsem obeznámen se způsobem nakládání s mými osobními údaji a jejich zpracováním vč. zvláštní kategorie osobních údajů, zejména že:

mé osobní údaje jsou zpracovány pouze v rozsahu, ve kterém byly mnou poskytnuty a pouze pro shora uvedené účely;

Společnost mé osobní údaje předává jen zpracovatelům z řad spolupracujících lékařůjednotlivých poraden, jejichž seznam naleznete zde.

Společnost provádí s mými údaji následující úkony: ukládá je do databáze uživatelů, upravuje je v případě, že je doplním nebo se dožádám úpravy, vyhledává je v rámci své databáze, třídíje dle jednotlivých kritérií pro dotazy poradny a likviduje je po uplynutí shora uvedené lhůty pro zpracování nebo po odvolání mého souhlasu. Současně s podmínkami Poraden pseudonymizované dotazy a odpovědilékařezveřejňuje na svých vzdělávacích a populárněnaučných webech.

V případě jakýchkoliv dotazůohledně zpracování osobních údajů nebo v případěuplatnění výše uvedených práv se mohu ve věci ochrany mých osobních údajůčiuplatnění práv k ochraněmých osobních údajůobrátit na pověřenouosobu na emailovou adresu osobniudaje@meditorial.cz nebo na telefonní číslo 212 249 013, případně na pověřence pro ochranu osobních údajů Společnosti, Márii Chvajovou Staňkovou, na e-mailové adrese stankova@stankovapartneri.cz.

Potvrzuji, že svým souhlasem dávám Společnosti výslovný souhlas a zákonný důvod pro zpracování mých osobních údajůvč. zvláštní kategorie údajů o zdravotním stavu v souladu se zněním zákona o zpracování osobních údajů a obecným nařízením o ochraně osobních údajů.Magda 2. 3. 2018

Dobrý den, lupénka se mi objevila ve 13 letech, převážně ve vlasech. Jsem rok po druhém porodu,v těhotenství lupénka vždy zcela zhojená, nyní výsev na obličeji. Vyvýšené pupínky, jedno místo drsné, zarudlé. Jinde zatím ne. Jsem zoufalá, vypadá to hrozně. Kortikoidy na obličej dávat moc nechci, občas ale není zbytí, nikdy ne do úplného vyléčení,jen poťupkám přímo pupínky. Promašťuji. Je něco, co lze aplikovat na obličej? Bojím se, že si úplně zničím kůži. Jsem světlý typ. Věk 39. Děkuji za odpověď.
Odpověď lékaře:
Bohužel, žádný jiný protizánětlivý přípravek než kortikoid na lupénku nefunguje. Nicméně je otázka, zda jde skutečně o lupénku, izolovaný výsev v obličeji není příliš častý. Zlepšení by mělo nastat s prvním jarním sluníčkem. Používejte jen slabší kortikoidní masti (Locoid, Afloderm, Advantan).

Eliška 22. 2. 2018

Dobrý den, moje kožní lékařka předpokládá, že mám lupénku. Zajímá mne váš názor. 1. nikdy mi lupénka diagnostikována nebyla a nikdo v rodině jí netrpí (byla mi diagnostikována pouze rozacea, následně seboroická dermatitida / v obličeji a za ušima / a nyní pravděpodobně psoriáza). Stalo se mi to v těhotenství, nejprve jen nějaké flíčky, v osmém měsíci dramatické zhoršení. 2. nejprve jsem měla několik málo flíčků na břiše a bocích, cca ve 4. měsíci těhotenství, takto to vydrželo až do 8. měsíce, kdy mi náhle fleky vyskákaly po celém břiše a bocích a na jednom lokti, dále jeden flek mezi prsy. Od porodu se stav dramaticky zhoršuje, opravdu každý den přibývají další a další fleky. Mám "napadenou" v podstatě celou jizvu po sekci, dále jizvu po laparoskopii v pupíku, boky, břicho, oba lokty, oba prsy, mezi prsy, hřbet rukou (zatím menší flíčky) a zbytek rukou (pokrytý velkým množstvím malých flíčků (cca 2 mm v průměru). Už i obličej. Obě uši, za ušima. Některé flíčky svědí, spíše ale málo nebo vůbec. Ve vlasech mě svědí, ale ložiska jsem si nenašla. Jsem nyní pět měsíců po porodu. 3. Před 14ti dny jsem přestala kojit, tvorba mléka je nyní asi 40 ml za dva dny, pravděpodobně už se žádné netvoří. Menstruační cyklus normální. 4. Paní doktorka mi předepsala kortikoidy, dále jsme pak zkoušeli mast s dexamethasonem, nyní daivobet gel. Sama jsem pak zkoušela volně prodejnou dermokosmetiku (Bioderma DS+, Excipial), užívám sprchový olej Linola fett Ölbad. Vše je zcela bez účinku. Daivobet mi pomohl po prvním namazání, nyní už jakoby vůbec nepůsobil. Opravdu nic mi nepomáhá na žádnou část těla a ložiska se stále zvětšují, fleky též. Největší flek je velký asi 2 cm v průměru a má střed jakoby zdravé kůže (zde mi svitla naděje, že by snad mohlo jít o plíseň a zkoušela jsem antimykotika, bohužel žádný účinek). 5. Dlouhodobě užívám anxiolytika, též SSRI. Souvislost v tom nevidím. 6. Jinak jsem zdravá, alergie na PNC, nepiji, nekouřím (dříve jsem kouřila). Předem moc děkuji za jakoukoliv radu či pomoc, jsem z toho již opravdu zoufalá.
Odpověď lékaře:
Podle všeho jde skutečně o lupénku ( začátek resp. zhoršení onemocnění v graviditě, lokalizace v jizvách, absence svědění..). Je nutné pátrat po dalších spouštěčích ( záněty, infekce v těle) a ev. je léčit. Pokud nekojíte, je možné zahájit i celkovou protizánětlivou terapii, ev. balneofototerapii ( u akutních výsevů méně úspěšná).

Karolína 13. 2. 2018

Dobrý den, jsem žena, 51 let. Psoriáza se u mě objevila v 49 letech po umělém přechodu. Rozsah - první tři roky šlo pouze o sem tam 2 - 3 flíčky. Po pobytu u moře loni v létě vše zmizelo. Před měsícem se znovu objevila a to v rozsahu - obě nohy celé, ruce obě zápěstí, břicho levá strana cca 10cm2, obličej - téměř celé čelo, celý nos, pod očima, kolem úst, kolem vlasových kořínků! Postižená místa zatím nesvědí. Na bolesti kloubů trpím a to na kyčle - léta mě to trápilo a tři roky zpět nic - poslední dva měsíce mě opět budí bolesti kyčlí ze spaní. Na alergie netrpím. V současné době probíhá vyšetření srdce, jsem odnaučený kuřák, ale s plícemi nikdy žádné problémy nebyly, ledviny občas bolí, játra - lehce zvýšený bilirubin, cukrovku nemám já, měla jí babička, trpím na otoky levé části těla - hlavně nohy, tč mě silně bolí šlachy kolem zápěstí. Co se týká srdce, v loňském roce jsem prodělala symptomy připomínající Arytmii, kdy jsem až ztrácela vědomí, nicméně EKG Holter ji neprokázal - měla jsem jej měsíc. Užívám cca 5 let Controloc na reflux, před rokem mi lékař vysadil Euthyrox - problém se štítnou žlázou se zlepšil. Psoriázu jsem dosud léčila zevně mastí s obsahem konopí. Dosud to stačilo, ale teď bohužel to nezabírá. Nastavila jsem si sama očistu těla - změnila jsem radikálně stravu, vysadila cukry, tuky, atd. K tomu beru Sibiřskou Čagu a Reishi Extrakt. Tento proces trvá druhý týden, zatím to vypadá na klasickou reakci, kdy se lupenka ještě zhoršila, hlavně v oblasti obličeje, ale na pravé noze jsem zaznamenala malý ústup. Nemám takovou tu klasickou jednolitou skvrnu na postižených místech, ale spíš takové flíčky - zprvu jsem se lekla, jestli jsem nechytla podruhé neštovice. Chci se jen zeptat na pár věcí: 1/ pokud jde o získanou nemoc po menopauze, je šance, že jak odešla, tak zmizí? 2/ Existuje nějaká medikace na tento stav? 3/ Souvisí s lupenkou problém se srdcem, případně co stres a lupenka? 4/ Nasadila jsem si správně detox? Začínám střevy, dál budu pokračovat játra a ledviny, pak plíce a krev - vše stravou, bylinkami, léčivými houbami, mastmi..? Dále denně čerstvé zeleninovo-ovocné šťávy, zeleninové saláty, semínka, ořechy lískové, vlašské a mandle, luštěniny, quinou, rýže, batáty, zkrátka vše kromě masa, mouky a mléčných výrobků - krom kefíru s lněným semínkem. 5/ Je šance, že se toho někdy zbavím - hlavně v obličeji? Je to hrozné!! Za celý život jsem neměla ani sebemenší problém s pletí - ani akné :-( Děkuji za odpovědi a případná doporučení a jsem s pozdravem, Karolína :)
Odpověď lékaře:
1) Nejde o nemoc získanou, ale geneticky danou, menopauza je jenom spouštěcí faktor. Projevy lupénky mohou vymizet, ale tu vrozenou dispozici máte na celý život. 2)Léčba jistě existuje, bylo by vhodné i provedení krevních testů, zda v těle není nějaký zánět či infekce, která může průběh zhoršovat. Kožní lékař vám předepíše vhodné protizánětlivé krémy či masti na zmírnění projevů. 3) Souvislost se srdcem se mi zdá nepravděpodobná, ale ten psychický stres je v podstatě nejzásadnější zhoršující faktor. 4) Detox je jistě v pořádku, pokračujte tak, jak uvádíte. 5) Pokud se podaří eliminovat všechny zhoršující faktory, je možné že se lupénka velmi zmírní, ale zda se zhojí na nějakou dobu zcela, to se nedá předvídat.

Klára 30. 1. 2018

Manžel má suchú lupinatú kožu v oblasti chrbta, vidno to aj na brade. Cez zimu sa to vždy zhorši, po sprche prípadne keď sa spotí má výrazne začervenané tieto oblasti a koźa ho svrbí. Trpel aj bolesťami kĺbov. Momentálne mal problémy s uchom zápal a ORL doktor spomenul, že či netrpí Psoriázou. Že aj vzhľad kože, aj tieto ďalšie obtiaže že nasvedčujú tomu, že má oslabenú imunitu. Bol niekoLkokrát u Kožného lekára, ale ten to rieši vačšinou len lokálne mastičkami, nerieši to celkovo. Na koho sa možme obrátiť. Ako sa dá choroba diagnostikovať. Ster z kože nič neukázal. Manžel má 40 rokov a zatiaľ nemá stanovenú diagnózu a neberie nijaké lieky dlhodobo.
Odpověď lékaře:
Je možné provést u kožního lékaře histologické vyšetření vzorku kůže, ale ne vždy i u jednoznačné lupénky se zachytí v histologickém obraze zcela typický nález. Jak lupénka, tak třeba ekzém mohou být zhoršovány současnou infekcí či zánětem jinde v těle. Klouby by měl vyšetřit revmatolog.

Lenka 5. 1. 2018

Dobrý den chtěla bych se zeptat jak často mám nárok na lázně trpím psoriatickou artritidou v lázních jsem byla loni v lednu
Odpověď lékaře:
To musí posoudit revmatolog na základě aktuálního stavu vašich kloubů.