Novinky

Biologická léčba není vhodná pro všechny. Lékaři vědí proč

Biologická léčba není vhodná pro všechny. Lékaři vědí proč

Biologická neboli také cílená léčba nabízí v poslední době nečekané možnosti při léčbě řady onemocnění, která nelze zdolat klasickými medikamenty: nádorovými onemocněními počínaje přes střevní onemocnění a revmatickými nemocemi konče...

Biologická neboli také cílená léčba nabízí v poslední době nečekané možnosti při léčbě řady onemocnění, která nelze zdolat klasickými medikamenty: nádorovými onemocněními počínaje přes střevní onemocnění (Crohnovu nemoc a ulcerózní kolitidu) a revmatickými nemocemi – zejména revmatoidní artritidou, Bechtěrevovou nemocí a psoriatickou artritidou – konče. Přes slibné výsledky ji ale nelze použít u všech pacientů trpících artritidou.

Je třeba zvážit výhody i rizika

U některých pacientů opravdu není biologická léčba doporučena. Před nasazením léčby je třeba zvážit potenciální vedlejší účinky cílené léčby. Existuje řada stavů, u kterých by rizika převážila přínos cílené léčby, a proto by nebylo rozumné ji nasazovat:
  • roztroušená skleróza (i pokud šlo zatím o první a jedinou ataku),
  • prodělané nádorové onemocnění bílých krvinek – lymfom nebo leukémie,
  • srdeční selhání,
  • často se opakující infekce.

Infekce mohou být vážnou překážkou

Mírné vracející se či přetrvávající infekce jsou pouze relativní kontraindikací – nemusí vést k tomu, že biologickou léčbu zcela zavrhneme. Například pacient s opakujícími se infekcemi močového měchýře a močových cest, jehož stav je úspěšně kontrolován nízkými dávkami antibiotik, by byl schopen snášet biologickou léčbu bez problémů. Na druhou stranu pacient s těžkou cukrovkou, který se s infekcemi potýká takřka denně a často vyžadují i hospitalizaci, by vhodným kandidátem zcela jistě nebyl.

Před nasazením biologické léčby je třeba zvážit i doposud prodělaná onemocnění

Bohužel se studie zabývající se biologickou léčbou příliš nevěnovaly pacientům, kteří mohou být infekcí ohroženi nejvíce. Rozhodnutí, zda léčbu v konkrétním případě nasadit, je tedy vždy na lékaři i pacientovi, kteří musí zvážit výhody léčby i riziko infekčních onemocnění. V žádném případě by ale cílená léčba neměla být nasazena, pokud mají pacienti příznaky probíhající infekce.

(hak)

Zdroj: Are Some Arthritis Patients Unsuitable Candidates for Biologic Drugs?

Hodnocení článku:
(1229 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Přední český fyzioterapeut Pavel Kolář bojuje s Bechtěrevovou nemocí

Přední český fyzioterapeut Pavel Kolář bojuje s Bechtěrevovou nemocí

Nemoci si nevybírají, na koho zaútočí. Dokladem toho je i náš vyhlášený fyzioterapeut Pavel Kolář, který od mládí bojuje s Bechtěrevovou nemocí. Svým životním postojem, aktivním přístupem k onemocnění a pomocí svého povolání ale naštěstí drží svou nemoc „v šachu“.
14. 3. 2010 Bechtěrevova nemoc
Bolí vás záda? Možná jde o závažného „bechtěreva“

Bolí vás záda? Možná jde o závažného „bechtěreva“

Pokud vás již léta trápí „bolavá záda“ a je to čím dál horší, zpozorněte! Plíživý nástup Bechtěrevovy choroby a ne příliš dobré povědomí o ní mají často za následek velmi pozdní stanovení diagnózy. Poradíme, jak rozpoznat již počáteční příznaky této nemoci.
1. 10. 2013 Bechtěrevova nemoc
Bechtěrevovu chorobu prozradí rentgen i krev

Bechtěrevovu chorobu prozradí rentgen i krev

Jedním z typických projevů Bechtěrevovy nemoci je bolest v dolních partiích zad. Ta ale může doprovázet mnohá jiná onemocnění. Jak lékaři poznají, že se jedná skutečně o toto revmatologické onemocnění?
13. 10. 2014 Bechtěrevova nemoc
Život s bechtěrevem aneb Jak to zvládat v pohodě

Život s bechtěrevem aneb Jak to zvládat v pohodě

Pacienti s Bechtěrevovou chorobou (označováni jako bechtěrevici) mají často velké obavy, jak zvládnou žít, pracovat a radovat se ze života s touto nemocí. Stačí však dodržovat několik pravidel, která jim mohou pomoci vyhnout se mnoha nepříjemnostem.
20. 7. 2015 Bechtěrevova nemoc
Inzerce: