Novinky

Bolí vás záda? Možná jde o závažného „bechtěreva“

Bolí vás záda? Možná jde o závažného „bechtěreva“

Pokud vás již léta trápí „bolavá záda“ a je to čím dál horší, zpozorněte! Plíživý nástup Bechtěrevovy choroby a ne příliš dobré povědomí o ní mají často za následek velmi pozdní stanovení diagnózy. Poradíme, jak rozpoznat již počáteční příznaky této nemoci.

Pokud vás již léta trápí „bolavá záda“ a je to čím dál horší, zpozorněte! Plíživý nástup Bechtěrevovy choroby a ne příliš dobré povědomí o ní mají často za následek velmi pozdní stanovení diagnózy. Poradíme, jak rozpoznat již počáteční příznaky této nemoci.

Tichý nepřítel 

Bechtěrevova nemoc je dlouhodobé zánětlivé onemocnění postihující pojivovou tkáň, a to především v oblasti páteře. Zpravidla začíná velmi nevinně a nenápadně. Po mnohaletém průběhu ale dochází u těžších forem k nevratným změnám – konkrétně k omezení pohyblivosti páteře a k pevnému spojení obratlů, takže dotyčný není ani schopen se předklonit nebo otočit. 

Nepřehlédněte první signály

Mezi časné známky Bechtěrevovy nemoci patří bolest a ztuhlost zad – především v bederní a křížové oblasti a v bocích. Obtíže jsou nejvýraznější ráno a po delším období nečinnosti, s pohybem pak pomalu ustupují. Počáteční příznaky přitom mohou být velmi nenápadné a objevují se tak pozvolna, že je dotyční často ani nezpozorují nebo jim nevěnují pozornost. Po čase se ale vše pomalu zhoršuje, výjimkou však nejsou ani období, kdy dojde ke zlepšení nebo k zastavení postupu nemoci.

Co „zlobí“ nejvíce

Mezi nejčastěji postižené oblasti patří:

  • skloubení páteře a pánve (sakroiliakální skloubení),
  • obratle v dolní části zad,
  • místa, kde se šlachy a vazy upínají ke kostem, většinou na páteři, ale může být postižena i Achillova šlacha (úpon trojhlavého svalu zadní strany lýtka k patní kosti),
  • chrupavka spojující žebra s prsní kostí,
  • klouby v oblasti boků a ramen.

Kdy k lékaři

Bolesti zad mohou mít řadu příčin. Jestliže vás však trápí chronická bolest a ztuhlost v dolní části zad a bocích nebo vás při hlubokém nádechu píchá či bolí na hrudníku, měli byste se rozhodně poradit s lékařem. Ten doporučí vyšetření potřebná k odhalení problému. 

(hak)

Zdroj: www.mayoclinic.com

Hodnocení článku:
(2329 hodnocení - 2,3 z 5)

Další doporučené články

Bechtěrev je, když.....

Bechtěrev je, když.....

Bechtěrevova choroba je chronické, celoživotní onemocnění. Jeho příznaky se tedy postupně vyvíjejí a nejsou v každé fázi nemoci stejné.
1. 7. 2009 Bechtěrevova nemoc
Pacienti s Bechtěrevovou nemocí, cvičte. Všude!

Pacienti s Bechtěrevovou nemocí, cvičte. Všude!

Sedět delší dobu za počítačem nebo u volantu je nápor i na relativně zdravou tělesnou schránku. Jak nepříjemné to pak musí být pro lidi trpící Bechtěrevovou nemocí?
9. 10. 2011 Bechtěrevova nemoc
Méně či více závažné mimokloubní projevy Bechtěrevovy choroby

Méně či více závažné mimokloubní projevy Bechtěrevovy choroby

Kdo se potýká s Bechtěrevovou chorobou, má pravděpodobně velmi konkrétní představu o tom, jak dokáže působit na páteř a velké klouby. Ale v pohybovém systému její dosah bohužel nekončí. Může ohrozit naše trávení, vylučování, srdce i zrak.
30. 12. 2020 Bechtěrevova nemoc
Sedm mýtů o bolestech zad. Kde je pravda?

Sedm mýtů o bolestech zad. Kde je pravda?

Bolest zad je velmi častým jevem – až 80 % lidí se s těmito potížemi někdy během svého života setká. Stejně časté jsou ale i mýty, které se okolo problémů se zády točí. Znáte sedm nejrozšířenějších?
17. 11. 2014 Bechtěrevova nemoc
Přední český fyzioterapeut Pavel Kolář bojuje s Bechtěrevovou nemocí

Přední český fyzioterapeut Pavel Kolář bojuje s Bechtěrevovou nemocí

Nemoci si nevybírají, na koho zaútočí. Dokladem toho je i náš vyhlášený fyzioterapeut Pavel Kolář, který od mládí bojuje s Bechtěrevovou nemocí. Svým životním postojem, aktivním přístupem k onemocnění a pomocí svého povolání ale naštěstí drží svou nemoc „v šachu“.
14. 3. 2010 Bechtěrevova nemoc
Inzerce: