Novinky

Bolí vás záda? Možná jde o závažného „bechtěreva“

Bolí vás záda? Možná jde o závažného „bechtěreva“

Pokud vás již léta trápí „bolavá záda“ a je to čím dál horší, zpozorněte! Plíživý nástup Bechtěrevovy choroby a ne příliš dobré povědomí o ní mají často za následek velmi pozdní stanovení diagnózy. Poradíme, jak rozpoznat již počáteční příznaky této nemoci.

Pokud vás již léta trápí „bolavá záda“ a je to čím dál horší, zpozorněte! Plíživý nástup Bechtěrevovy choroby a ne příliš dobré povědomí o ní mají často za následek velmi pozdní stanovení diagnózy. Poradíme, jak rozpoznat již počáteční příznaky této nemoci.

Tichý nepřítel 

Bechtěrevova nemoc je dlouhodobé zánětlivé onemocnění postihující pojivovou tkáň, a to především v oblasti páteře. Zpravidla začíná velmi nevinně a nenápadně. Po mnohaletém průběhu ale dochází u těžších forem k nevratným změnám – konkrétně k omezení pohyblivosti páteře a k pevnému spojení obratlů, takže dotyčný není ani schopen se předklonit nebo otočit. 

Nepřehlédněte první signály

Mezi časné známky Bechtěrevovy nemoci patří bolest a ztuhlost zad – především v bederní a křížové oblasti a v bocích. Obtíže jsou nejvýraznější ráno a po delším období nečinnosti, s pohybem pak pomalu ustupují. Počáteční příznaky přitom mohou být velmi nenápadné a objevují se tak pozvolna, že je dotyční často ani nezpozorují nebo jim nevěnují pozornost. Po čase se ale vše pomalu zhoršuje, výjimkou však nejsou ani období, kdy dojde ke zlepšení nebo k zastavení postupu nemoci.

Co „zlobí“ nejvíce

Mezi nejčastěji postižené oblasti patří:

  • skloubení páteře a pánve (sakroiliakální skloubení),
  • obratle v dolní části zad,
  • místa, kde se šlachy a vazy upínají ke kostem, většinou na páteři, ale může být postižena i Achillova šlacha (úpon trojhlavého svalu zadní strany lýtka k patní kosti),
  • chrupavka spojující žebra s prsní kostí,
  • klouby v oblasti boků a ramen.

Kdy k lékaři

Bolesti zad mohou mít řadu příčin. Jestliže vás však trápí chronická bolest a ztuhlost v dolní části zad a bocích nebo vás při hlubokém nádechu píchá či bolí na hrudníku, měli byste se rozhodně poradit s lékařem. Ten doporučí vyšetření potřebná k odhalení problému. 

(hak)

Zdroj: www.mayoclinic.com

Hodnocení článku:
(2318 hodnocení - 2,3 z 5)

Další doporučené články

Biologická léčba není vhodná pro všechny. Lékaři vědí proč

Biologická léčba není vhodná pro všechny. Lékaři vědí proč

Biologická neboli také cílená léčba nabízí v poslední době nečekané možnosti při léčbě řady onemocnění, která nelze zdolat klasickými medikamenty: nádorovými onemocněními počínaje přes střevní onemocnění a revmatickými nemocemi konče...
20. 1. 2010 Bechtěrevova nemoc
Projekt Béďa

Projekt Béďa

Již v roce 2005 vznikl projekt Béďa, jehož základním cílem bylo ozřejmit a zmapovat situaci pacientů s Bechtěrevovou nemocí, zejména objasnit jejich aktuální zdravotní stav a využívané možnosti léčby.
7. 8. 2009 Bechtěrevova nemoc
Bechtěrevova choroba: Cílená léčba versus konvenční terapie

Bechtěrevova choroba: Cílená léčba versus konvenční terapie

Ačkoli Bechtěrevova choroba patří mezi nemoci, které není možné zcela vyléčit, v současné době naštěstí existuje celá řada možností, jak lze k její léčbě přistupovat. Důležitou terapeutickou variantou jsou i (biologické) léčivé přípravky s cíleným účinkem.
25. 4. 2021 Bechtěrevova nemoc
Bechtěrevova nemoc ohrožuje i srdce

Bechtěrevova nemoc ohrožuje i srdce

Fakt, že Bechtěrevova nemoc postihuje páteř, je všeobecně známá skutečnost. Onemocnění se ale dotýká i srdce, cév a hlavně největší tepny v těle – aorty.
4. 5. 2009 Bechtěrevova nemoc
Kdy a jak do invalidního důchodu s bechtěrevem

Kdy a jak do invalidního důchodu s bechtěrevem

Řeč je o chronické nemoci, která od určitého stadia může život nemocného začít ovlivňovat natolik, že vykonávat zaměstnání je náhle příliš náročné. Bechtěrevova choroba se postupem času vyvíjí a někdy může člověka dovést až do invalidního důchodu.
16. 11. 2015 Bechtěrevova nemoc
Inzerce: