Novinky

6 typů cvičení, které skutečně pomáhají s bolestmi zad (nejen) bechtěrevikům

6 typů cvičení, které skutečně pomáhají s bolestmi zad (nejen) bechtěrevikům

Bechtěrevova nemoc je chronické zánětlivé onemocnění postihující především páteř. Častým příznakem je zhoršující se ztuhlost páteře, ztráta pružnosti a omezení pohybu. Dobrou zprávou je, že pravidelné cvičení může ohebnost zvýšit a posílit svaly.

Začněte zvolna 

Aby se cvičení stalo součástí vašeho denního režimu, vyberte si předem čas, který mu budete věnovat (může to být samozřejmě vícekrát za den). Udělejte si pohodlí, oblékněte si volnější oblečení a nikam nespěchejte. Začněte jednoduššími cviky, abyste se pomalu zahřáli, a pohyb nepřehánějte. Jakmile pocítíte bolest, cvičení ukončete. Pokud vám připadá, že tato aktivita váš zdravotní stav spíše zhoršuje, poraďte se o dalším postupu s lékařem.

Šest vhodných a efektivních fyzických aktivit

  • Pohyb vestoje: Toto cvičení provádějte před zrcadlem. Začněte tím, že stojíte na patách asi čtyři centimetry ode zdi. Ramena a hýždě na ni mějte co nejvíce přitisknuté tak, jak jen je to možné, ovšem bez námahy. Tuto pozici udržte asi 5 sekund. Kontrolujte svůj obraz v zrcadle a přemýšlejte o tom, jaké to je, stát rovně. Opakujte několikrát.
  • Cvičení vleže: Lehněte si na pevný povrch obličejem k zemi – použijte postel, pokud má pevnou matraci, nebo si dejte na zem karimatku. Snažte se takto ležet asi 15–20 minut. Pokud vám to není příjemné, můžete si dát polštář pod hrudník a čelo si položit na složený ručník. Hlavu se pak pokoušejte otáčet na jednu a druhou stranu. Zpočátku to nevydržíte dlouho, ale to nevadí.
  • Plavání: Zánět vyvolaný ankylozující spondylitidou může způsobit sníženou expanzi na hrudi. Můžete se pokusit posilovat prsní svalstvo plaváním. Tento pohyb také zvyšuje pružnost páteře, aniž by vám to bylo nepříjemné. To přispívá ke zlepšování hybnosti v oblasti krku, ramen a boků.
  • Hluboké dýchání: Pomáhá zvýšit a udržet kapacitu vašich plic, čímž podporujete i hrudník. Sedněte nebo si lehněte a sledujte svůj dech. Pomalu se zhluboka nadechněte (měli byste cítit, že nádech vstupuje nosem). Vzduch pak přesuňte směrem k podbřišku a nechte břicho, aby se plně rozšířilo. Vydechněte nosem a vše opakujte.
  • Jóga: Ta může odstranit bolest a zvýšit pohyblivost. Snižuje také stres a napětí a podporuje klidný spánek. 
  • Chůze: Při každé procházce věnujte pozornost tomu, jak jdete. Snažte se, aby vaše páteř byla co nejrovnější, hlava vztyčená. Pokaždé můžete své držení těla „opravit“ tím, že se postavíte zády ke zdi. Vaše hlava, ramena, hýždě a paty se musí dotýkat stěny současně. Pokud musíte celý den sedět, investujte do ergonomické židle.

 (aši)

Zdroj: www.healthline.com

Hodnocení článku:
(2174 hodnocení - 2,9 z 5)

Další doporučené články

Cílená léčba i konvenční terapie při léčbě Bechtěrevovy nemoci

Cílená léčba i konvenční terapie při léčbě Bechtěrevovy nemoci

Bechtěrevova choroba je celoživotní onemocnění, u kterého je léčebným cílem zbavit pacienta bolestí, zmírnit ztuhlost jeho páteře a předcházet či zpomalit nástup nevratných deformit pohybového aparátu. Čím dříve je léčba zahájena, tím větší je její úspěch. Správně zvolená terapie spolu s režimovými opatřeními pomůže pacientům k lepšímu pohybu, zlepší kvalitu jejich života a také jim umožní pokračovat v práci.
24. 2. 2020 Bechtěrevova nemoc
Bechtěrevova nemoc těhotenství nevylučuje

Bechtěrevova nemoc těhotenství nevylučuje

Bechtěrevova choroba často postihuje právě klouby v oblasti pánve. Je-li toto onemocnění překážkou pro normální průběh těhotenství a porodu či jak se v takové situaci mění zdravotní stav ženy, to napoví následující řádky.
9. 2. 2015 Bechtěrevova nemoc
Cykloturistika a bechtěrev – jde to dohromady?

Cykloturistika a bechtěrev – jde to dohromady?

Zvládání Bechtěrevovy nemoci vyžaduje kromě podávání léků také pravidelné cvičení. Cykloturistika nejen ulevuje od bolesti, ale zmírňuje i příznaky a zpomaluje rozvoj onemocnění. Je však tím pravým sportem pro lidi s ankylozující spondylitidou?
24. 7. 2019 Bechtěrevova nemoc
Když se vzbouří vlastní imunita

Když se vzbouří vlastní imunita

Pro náš organismus je nesmírně důležitá správná a vyrovnaná funkce imunitního systému. Jeho základní činností je rozpoznání škodlivého od neškodného, cizího od vlastního. Někdy ale může začít tělo bojovat proti vlastním buňkám. A vzniká autoimunitní onemocnění, třeba „bechtěrev“…
16. 3. 2009 Bechtěrevova nemoc
Může operace bechtěrevikovi narovnat páteř?

Může operace bechtěrevikovi narovnat páteř?

Dlouhodobý průběh Bechtěrevovy nemoci a příbuzných onemocnění vystavuje pacienty zvýšenému riziku, že se u nich rozvinou problémy s pohybovým aparátem. Ty si následně mohou časem vyžádat i chirurgický zákrok. Operace může výrazně zlepšit kvalitu života...
26. 4. 2010 Bechtěrevova nemoc
Inzerce: