Novinky

Bechtěrevem trpí muži i ženy, ovšem každý jinak

Bechtěrevem trpí muži i ženy, ovšem každý jinak

U většiny onemocnění se předpokládá, že je průběh stejný u všech pacientů bez rozdílu pohlaví. Ovšem u Bechtěrevovy choroby tomu tak není. Jaké jsou největší odlišnosti?

Genderové rozdíly jsou výraznější u radiologicky prokázané Bechtěrevovy choroby. Jedná se o stav, kdy jsou projevy patrné na rentgenovém snímku. A konkrétní fakta?

  • Dříve si odborníci mysleli, že Bechtěrevova choroba trápí z 90 % muže. Tato domněnka však byla chybná, ve skutečnosti jsou muži postiženi zhruba jen 2–3× častěji než ženy.
  • U mužů byl zjištěn časnější nástup nemoci, ale kratší doba, která uplyne do stanovení diagnózy. Důvod spočívá mimo jiné ve snaze lékařů nesnímkovat pánev a bederní páteř u žen v reprodukčním věku.
  • Rozdíly jsou i v klinickém průběhu choroby. Ženy častěji trápí bolesti páteře a periferních kloubů, zatímco muže bolí více kyčelní klouby. Pacientky pak typicky trpí ztuhlostí páteře a zánětem svalových úponů.
  • Laboratorní ukazatele zánětu jsou významně vyšší u mužů bechtěreviků, což naznačuje výraznější stupeň systémového zánětu.
  • Postup rentgenových známek onemocnění je rychlejší u mužů než u žen. Jako důvod je zvažováno vyšší zastoupení manuálních profesí u mužů.
  • Při srovnávání radiologických nálezů a subjektivních obtíží pacientů bylo zjištěno, že ženy prožívají při stejném stupni onemocnění více bolesti a funkčních omezení než muži. Přesto však je dopad na kvalitu života výraznější u mužů.
  • Mezi bechtěreviky je méně vdaných a ženatých a více svobodných a rozvedených. Ženy mají méně často děti. Aktivita onemocnění však byla nižší u vdaných pacientek než u rozvedených.

Neviditelné obtíže  

Existuje také radiologicky neprokázaná Bechtěrevova choroba. Na začátku onemocnění mohou být již přítomny příznaky v plné síle, na rentgenových snímcích však ještě nemusí být patrné žádné změny. V tomto období je může zobrazit pouze magnetická rezonance, kterou ale nelze provádět plošně. Pokud však lékař specialista uzná, že se pravděpodobně jedná o bechtěreva, je možno i bez průkazu zahájit adekvátní léčbu. Délka tohoto období bývá různá. Trvá-li bolest méně než jeden rok, pouze třetina pacientů má dobře patrné změny na rentgenu. Zmíněná etapa je většinou delší u žen, ty poté dosahují vyšší aktivity choroby a dřívější invalidity.

(pez)

Zdroj:
www.wjgnet.com

Hodnocení článku:
(1888 hodnocení - 3,4 z 5)

Další doporučené články

Co vše může znamenat bolest zad?

Co vše může znamenat bolest zad?

Bolest zad postihne alespoň jednou během života většinu populace. V části případů odezní sama od sebe, jindy je třeba vyhledat lékaře. Jak poznáte, že nastala doba pro odbornou pomoc?
18. 6. 2019 Bechtěrevova nemoc
Bechtěrev je, když.....

Bechtěrev je, když.....

Bechtěrevova choroba je chronické, celoživotní onemocnění. Jeho příznaky se tedy postupně vyvíjejí a nejsou v každé fázi nemoci stejné.
1. 7. 2009 Bechtěrevova nemoc
Lázně jako důležitá součást léčby Bechtěrevovy choroby

Lázně jako důležitá součást léčby Bechtěrevovy choroby

Bolesti i postupná ztráta pohyblivosti u pacientů s Bechtěrevovou chorobou mohou svádět k nečinnosti. To by ovšem znamenalo krok špatným směrem. Pro účinnou kompenzaci nemoci je totiž kromě léčby důležitá i pravidelná pohybová aktivita. V tom nám mohou pomoci lázně.
1. 10. 2020 Bechtěrevova nemoc
Inzerce: