Novinky

Bechtěrevova choroba v otázkách a odpovědích

Bechtěrevova choroba v otázkách a odpovědích

Bechtěrevova choroba nepředstavuje jen obyčejnou bolest zad. Jde o chronické zánětlivé onemocnění, které může vést k trvalé invaliditě. Odpovědi na nejčastější otázky týkající se právě této choroby přináší následující řádky.

Ke kterému lékaři nemocní dochází?

Odborník zabývající se terapií Bechtěrevovy choroby působí v medicínském oboru s názvem revmatologie. Do jeho kompetence spadá rovněž léčba takových onemocnění, jako jsou systémový lupus, revmatoidní artritida nebo artróza.

Čím je Bechtěrevova choroba způsobena?

Ačkoliv jednoznačná příčina onemocnění zůstává doposud nevyjasněna, jisté je, že důležitou roli hraje dědičnost. Kolem 90 % nemocných vlastní geny, prostřednictvím kterých tělo vytváří bílkovinu s názvem HLA-B27. Její přítomnost pak zvyšuje riziko rozvoje Bechtěrevovy choroby, neznamená to však, že všichni majitelé HLA-B27 onemocní. Vedle genetiky se na vzniku onemocnění pravděpodobně podílí také faktory zevního prostředí, například životní styl či infekce.

V jakém procentu se onemocnění dědí?

Pokud je u některého z rodinných členů (sourozence, rodiče) prokázána Bechtěrevova choroba a vy vlastníte bílkovinu HLA-B27, pohybuje se riziko rozvoje onemocnění kolem 20 %. Je tomu tak ale pouze v případě, že jste mladší 40 let. U lidí starších je takové nebezpečí o poznání nižší.

Jak se na onemocnění přijde?

Pro přítomnost Bechtěrevovy choroby svědčí vedle příznaků (nejčastěji dlouhodobá bolest a ztuhlost zprvu v dolní části zad) také typický nález při vyšetření rentgenovými paprsky a výsledky rozboru krve.

Je Bechtěrevova choroba vyléčitelná?

Medicína prozatím nenabízí terapii, která by všechny nemocné zcela vyléčila. K dispozici jsou medikamenty, které tlumí aktivitu onemocnění a s ní spojenou bolest. Velmi dobrých výsledků dosahuje biologická léčba, jež dokáže zpomalit průběh choroby a v některých případech onemocnění zcela zastavit. Nezbytné a skutečně prospěšné je rovněž pravidelné cvičení.

(veri)

Zdroj: www.spondylitis.org

Hodnocení článku:
(1420 hodnocení - 3,1 z 5)

Další doporučené články

Budí vás nad ránem bolest zad? Návštěvu lékaře neodkládejte!

Budí vás nad ránem bolest zad? Návštěvu lékaře neodkládejte!

Většina z nás alespoň jednou v životě pocítila bolest zad. Ne vždy jde ale pouze o důsledek sedavého zaměstnání či špatného držení těla. Bolest v dolní části zad totiž bývá i jedním z prvních příznaků závažné Bechtěrevovy choroby.
4. 6. 2015 Bechtěrevova nemoc
Bechtěrevova choroba: Jaké jsou rizikové faktory pro její rozvoj?

Bechtěrevova choroba: Jaké jsou rizikové faktory pro její rozvoj?

Pacientku Evu začala Bechtěrevova nemoc poprvé trápit v těhotenství a po porodu se projevy choroby zhoršily, a tak vyhledala odborníky. Proč se zrovna u této ženy autoimunitní revmatické onemocnění objevilo a jaké další rizikové faktory přispívají k jeho vzniku?
29. 10. 2020 Bechtěrevova nemoc
Proč bolí záda (nejen) běchtěreviky

Proč bolí záda (nejen) běchtěreviky

Bolest zad – jedna z nejčastějších stížností, kterou ve svých ordinacích lékaři slýchávají. Potíže s touto částí těla zároveň bývají důvodem i mnoha pracovních neschopností. Věděli jste, že kvůli bolestem zad vyhledá odborníka alespoň jednou za život většina dospělé populace?
16. 6. 2014 Bechtěrevova nemoc
Ženy mají častěji bolestivou formu bechtěreva bez rentgenových projevů

Ženy mají častěji bolestivou formu bechtěreva bez rentgenových projevů

Je to zhruba 10 let, kdy se revmatologové v důsledku nových mezinárodních klasifikačních kritérií začali na ankylozující spondylitidu (Bechtěrevovu nemoc) dívat jinou optikou. Nově se diagnostika této choroby neopírá pouze o známky postižení na rentgenových snímcích, ale také o jiné parametry. Co dalšího se za poslední dobu změnilo v diagnostice a léčbě Bechtěrevovy choroby? Jaké faktory nejvíce ovlivňují, zda dojde k rozvoji těžké formy nemoci? Na tyto i mnohé další otázky odpovídal revmatolog prof. MUDr. Pavel Horák, CSc., z FN v Olomouci.
11. 7. 2020 Bechtěrevova nemoc
Inzerce: