Novinky

Bechtěrevova nemoc může negativně ovlivnit i sexuální život

Bechtěrevova nemoc může negativně ovlivnit i sexuální život

Sexualita je nedílnou součástí života každého z nás a je prakticky každou nemocí do jisté míry ovlivněna. Důvodů je celá řada, u pacientů s revmatickými nemocemi je to nejen bolest, únava, ztuhlost a zhoršená hybnost...

Bechtěrevova nemoc neboli ankylozující spondylitida se typicky objevuje v rané dospělosti a bohužel může mít i vážný dopad na zdraví i kvalitu života pacienta. U mladých dospělých jsou základními sociálními rolemi role pracovní, partnerská a rodičovská. A pokud se v tomto období objeví chronická nemoc, může samozřejmě některou z těchto rolí zasáhnout.

Typickým příkladem je právě sexualita, která je nedílnou součástí života každého z nás a která je prakticky každou nemocí do jisté míry ovlivněna. Důvodů je celá řada, u pacientů s revmatickými nemocemi je to pak typicky bolest, únava, ztuhlost a zhoršená hybnost na straně jedné a psychologické aspekty nemoci jako deprese, nízké sebevědomí a ztráta libida na straně druhé.

Průzkum mezi pacienty teorii potvrdil

Lékaři proto poměrně nedávno provedli zatím nejrozsáhlejší studii svého druhu, do které zahrnuli celkem 1 000 pacientů s diagnózou Bechtěrevovy nemoci. Většina z nich (71,6 %) byli muži ve věku průměrně 50 let. Tito pacienti pak vyplňovali jednoduchý dotazník, jehož cílem bylo ozřejmit kvalitu jejich života.

Co se týče konkrétních otázek na sexuální vztahy, zde pacienti dopady choroby na sexuální život opravdu popisovali. Jako důvody udávali nejčastěji poruchu hybnosti, vyšší aktivitu choroby, nezaměstnanost a také nízkou sebedůvěru.

Co s tím?

Je třeba si uvědomit, že sexualita není pouze pohlavní styk. Do sexuality patří všechny intimnosti, které si s partnerem dokážeme představit. Je na nás, co všechno nám vyhovuje, a je na nás, zda si potěšení ze sexu odepřeme, nebo mu aktivně napomůžeme.

O svých obavách a starostech ohledně sexu a onemocnění Bechtěrevovou nemocí se můžeme poradit se svým lékařem-revmatologem či navštívit sexuologa. Nebo můžete využít různých forem anonymních poraden, například na internetu.

(pes)

Zdroje:

Hodnocení článku:
(2106 hodnocení - 3,5 z 5)
Děkujeme za váš hlas.

Další doporučené články

Bechtěrevici by měli cvičit každý den, večer i ráno, říká fyzioterapeutka

Bechtěrevici by měli cvičit každý den, večer i ráno, říká fyzioterapeutka

Ankylozující spondylitida neboli Bechtěrevova nemoc je revmatické autoimunitní onemocnění, které sice nelze vyléčit, ale lze jej léčit. Vzhledem k povaze onemocnění, při kterém dochází k zánětlivému postižení až tuhnutí páteře, případně jiných kloubních spojení, je kromě léčby zásadní i pravidelné cvičení. Jaké konkrétně a jak často, jaké další pohybové aktivity jsou pro pacienty vhodné a na co jiného by si měli dát pozor, popisuje v rozhovoru Mgr. Maja Špiritović, Ph.D., fyzioterapeutka z Revmatologického ústavu v Praze.
26. 5. 2020 Bechtěrevova nemoc
Osm zažitých mýtů o léčbě běchtěreva jídlem a vínem

Osm zažitých mýtů o léčbě běchtěreva jídlem a vínem

Mezi revmatiky koluje řada mýtů o terapii stravou. Vznik těchto zpráv je přirozený, protože léčba revmatických onemocnění má nežádoucí účinky, kterých se část pacientů bojí. Nicméně žádné potraviny nedokážou to, co léky. Jaké mýty jsou nejčastější a které vyloženě nebezpečné?
26. 10. 2017 Bechtěrevova nemoc
Trpíte Bechtěrevovou nemocí? Chraňte si páteř

Trpíte Bechtěrevovou nemocí? Chraňte si páteř

Lidé trpící ankylozující spondylitidou, tedy Bechtěrevovou chorobou, by měli na zdraví své páteře dávat obzvlášť velký pozor. Jednou z možností, jak si tuto část těla chránit, je i používání různých ochranných pomůcek, zejména při sportu.
16. 4. 2010 Bechtěrevova nemoc
Vyzrajte na bolesti zad

Vyzrajte na bolesti zad

Bolesti zad trápí stále častěji velkou část lidí. Mohou být způsobeny úrazem, špatným držení těla nebo třeba Bechtěrevovou chorobou. Následující tipy vám poradí, jak si od bolesti zad ulevit.
23. 2. 2009 Bechtěrevova nemoc
Podivuhodný život V. M. Bechtěreva

Podivuhodný život V. M. Bechtěreva

Ruský neurolog, psychiatr a fyziolog Vladimír Michajlovič Bechtěrev je známý zejména díky Bechtěrevově nemoci, kterou poprvé popsal právě on. Význam tohoto lékaře a vědce v dějinách medicíny byl však mnohem větší.
21. 5. 2009 Bechtěrevova nemoc
Inzerce: